Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pozitia capsulei vacumatice
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristi74
Am vazut motor la care pozitia capsulei era aproape perpendiculara pe motor. Curiozitatea mea e ca la mine e departe de 90grade, undeva la mijloc adica 45grade spre volanta. De ce este asa mare diferenta de avans?
Mr_Devil83
Diferente mari in executia camelor probabil, alt tip de motor, alt arbore cotit, alt tip de delcou, altfel prelucrat axul delcoului, etc.
cristi74
Era tot motor de 1397, tot pe dacie (doar mai veche).
mad toz
Pai nu cred ca o sa gasesti 2 dacii cu aceiasi pozitie la delco. Daca masina merge bine las-o asa .
TGeorge
salut ...ca sa nu mai deschid alt post cu reglaj avans ca sunt deja 20 pe putin si mereu sa explicat de neinumarate ori cum se regleaza acesta am tot citit cum se face cu becu cu scanteie pestetot ...asadar, am incercat mai multe metode de curiozitate si am mai incercat una care nu am vazuto postata pana acum desi consider ca nu imi da randament .Am pus semnul la volanta..ok...am pus contact ..lok....am adus delcoul in partea stanga la maxim nu 30 de grade in sens acelor de ceas.......acum ...am observat ceva ....am scos fisa (firul) care pleaca din capul bobinei de inductie din delcou si am pus la masa am invartit incet de delcou spre stanga pana am avut scanteie si lam lasat asa....bunn..am mai repetat aceasi pasi dar de data asta am scos fisa de la bujia nr 1 bujia de la volanta prima am pus la masa am dat de delcou pana am avut scanteie ...ehh am observat ca delcoul era in aceasi pozitie in care am executat operatiunea cu fisa din bobina ....intrebarea este !e bine si asa .....totusi parca este o skimbare la motor la relanti!!!
Multumesc anticipat!!
argon
QUOTE(Mr_Devil83 @ 14 Jan 2009, 21:45)
Diferente mari in executia camelor probabil, alt tip de motor, alt arbore cotit, alt tip de delcou, altfel prelucrat axul delcoului, etc.
*




cat e de uzat/intins lantul de distributie, distanta la platini(se vede diferenta intre 0,2 si 0,4)..samd.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.