Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: consum Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68
ianacosti
Ba nu, eu merit brevet ca am scos la 1800 km Brasov-Buzau-Balcik-Buzau-Brasov 5.3l/100km.

Si mai am la post-ul nr. 2442 un consum record de 4.9l/100km.

Mers legal.
romanvs
QUOTE(adicorbos @ 30 Jan 2009, 12:24)
eu mi-am scos un consum de 5,5 la 1000Km brasov-ouranopoly (grecia)
*



@benkenobi s-a referit exact la greseala de scriere a omului-5,5 la 1000km. wink.gif
ianacosti
Eu am inteles 5.5l/100km pe o distanta de 1000km.
adicorbos
da, aveti dreptate, scuze
in schimb am scos consum mediu la intoarcere de 7l/100Km cu 5 persoane in masina si portbagajul full, si bagaje tinute intre picioare, condus putin mai agresiv
nh1980ro
Am scos si eu un consum de 12.82/100km in Bucuresti, in ultimele 2 saptamani.. icon_mrgreen.gif

Cred ca nu mai iau benzina de la statia Petrom unde ma duceam de obicei.. smile.gif
Acum am trecut inapoi pe OMV sa vedem ce se intampla.
rratzoiusexos
din ce am constatat eu,desi benzina petrom e mai ieftina,solenza mea consuma mai mult.am descoperit ca benzina omv e mai economica,poate si pentru ca are acei aditivi..daca ati vazut scrie pe pompa...la petrom nu scrie..asta nu stiu daca inseamna ca petrom nu pune aditivi.aici vorbesc de benzinariile petrom,nu petromV.
ursul_bipolar
QUOTE(rratzoiusexos @ 6 Feb 2009, 14:28)
din ce am constatat eu,desi benzina petrom e mai ieftina,solenza mea consuma mai mult.am descoperit ca benzina omv e mai economica,poate si pentru ca are acei aditivi..daca ati vazut scrie pe pompa...la petrom nu scrie..asta nu stiu daca inseamna  ca petrom nu pune aditivi.aici vorbesc de benzinariile petrom,nu petromV.
*



ok, hai sa-ti spun cum sta treaba ca sa stie toata lumea. Eu lucrez la petrom de ceva timp si am contact cu oameni care se ocupa de procesul de fabricatie al benzinei, motorinei si tot ce inseamna produs finit din petrol.
Benzina de la OMV si PetromV este aceeasi benzina ca la Petrom dar mai scumpa, carrera100 mult mai scumpa decat face. Sunt ceva aditivi in plus care sunt impusi de grupul OMV pentru benzina comercializata in lantul benzinariilor OMV, dar sa nu crezi ca sunt cine stie ce, trebuie sa justifice pretul mai mare. Benzina de la PetromV este fix benzina Petrom dar mai scumpa, la pret de benzina de OMV. Deci nu va mai lasati pacaliti de OMV pentru ca nu este asa. Daca vreti o benzina buna Premium99 isi face treaba destul de bine, si ca un secret are cifra octanica aproape de 99.
nh1980ro
Eu am pus de la OMV benzina acum si pare ca imi consuma normal. (adica 10/100km smile.gif )

PS: E posibil ca si Petromul de la care puneam eu sa fi manarit benzina, adica sa fie doar statia de vina.
ramsen
va salut
este corect ce spune ursul_bipolar....si cea de la rompetrol acelasi produs este numai ca are acei aditivi bagati in ea.eu bag numai petrom premium99 si masina merge super bine.bafta
nh1980ro
Pai benzina la rafinarie e aceeasi. Tocmai aditivarea face diferenta.
IcsPe0001
am facut miercuri 130-140km si am calculat si am scos un consum de 4.5l in totzi acesti 130-140km. nimeni nu o sa ma creada:)) am mers in 1700 rpm.
djasu82
iar eu cu 3000 de ture si am parcurs 152 km si mi-a papat din rezervor doar 10 litri . Se tine cont si ca s-a pus frana de motor si astadoar prin orasul bucuresti ..
ursul_bipolar
QUOTE(nh1980ro @ 6 Feb 2009, 21:06)
Pai benzina la rafinarie e aceeasi. Tocmai aditivarea face diferenta.
*



Vezi vreo diferenta intre OMV Carrera 100 care e mult mai "aditivata" si Premium99? Doar reclama e de benzina aia, crede-ma.
pskint25
buzau, iasi, bacau - 5.9l. Mers maxim 115, economic smile.gif record personal
nh1980ro
QUOTE(ursul_bipolar @ 6 Feb 2009, 22:07)
Vezi vreo diferenta intre OMV Carrera 100 care e mult mai "aditivata" si Premium99? Doar reclama e de benzina aia, crede-ma.


Pai cine crezi ca da banii pe OMV 100? Eu vorbesc aici doar de 95.
N-am pus niciodata de 99 sau 100, pentru ca nu cred ca merita diferenta de bani si cei 75 de ponei nu se fac armasari oricum.. smile.gif

djasu82
corect , avansul se modifica eletronic asa ca egal cu 0 daca benzina e de 100 sau 95 altfel nu se mai monta sonda lambda si unitate de control al aprinderi si injectiei. 75 cp ai atingi lejer si cu 95 restu e poveste.
rratzoiusexos
QUOTE(djasu82 @ 8 Feb 2009, 00:02)
corect , avansul se modifica eletronic asa ca egal cu 0 daca benzina e de 100 sau 95 altfel nu se mai monta sonda lambda si unitate de control al aprinderi si injectiei. 75 cp ai atingi lejer si cu 95 restu e poveste.
*



stai tu linistit ca solenza nici cand iese din fabrica nu atinge 75 de cai si cuplul indicat de producator..
iti spun ca atunci cand mi am cumparat solenza,a pus o pe tester si indica 64cp si mi a spus un inginer auto ca daca sunt distributia si consumabilele noi, d abia ajunge la 70cp.daca nu ma insel ,cuplul gasit era de 98nm,iar eroarea kilometrajului era de 9%.mi a zis ca toate solenzele testate sunt la fel,ca eu ma cam speriasem.mi a zis ca si la logan e aceeasi pb,doar ca erorile sunt mai mici.
am dosarul cu rezultatul testului,daca nu crezica e adevarat,si daca e nevoie il scanez sa te convingi.
mikemaniack
QUOTE
am facut miercuri 130-140km si am calculat si am scos un consum de 4.5l in totzi acesti 130-140km. nimeni nu o sa ma creada:)) am mers in 1700 rpm.


pai a ta e diesel normal ca . consuma mai putin.

1700 e o turatie mare pt diesel?care e turatia de cuplu maxim la diesel?
extasy_myhay
am reusit eu o performanta 200km cu 25l , numai in bucuresti cu benzina de 98 mol
djasu82
e mult biggrin.gif ai depasit 10 litri ... macar de ai fi bagat 20 L la 200km macar eu mai mult de 16L la 200km nu depasesc si asta in bucuresti evident evit traficul greu ... cine sta la cozi cred ca nu stie foarte bine harta bucurestului.
extasy_myhay
[quote=djasu82,14 Feb 2009, 09:43]
e mult biggrin.gif ai depasit 10 litri ... macar de ai fi bagat 20 L la 200km macar eu mai mult de 16L la 200km nu depasesc si asta in bucuresti evident evit traficul greu ... cine sta la cozi cred ca nu stie foarte bine harta bucurestului.

pai bucurestiu il stiu si eu destul de bine dar ce faci daca se formeaza coloana si pe aleile car normal ar trebui sa ocolesti aglomeratia,

P.S. consumul asta l-am obtinut pe gerurile alea care au fost , pt ca mi-a fost lene sa pun un carton la radiator asa ca lenea se plateste cool.gif
sad
in wekend saptamana trecuta
plecat sambata dimineata bucuresti - dn1 - poiana brasov
si duminica la 14 plecat din poiana - pe dn1b (cheia) - bucuresti
3 persoane in masina tot timpul cu bagajele de rigoare
la dus viteze constante ca a fost liber.. pana la 120 unde se putea
la intors calcat pana la 3500/4000 si peste in cam toate vitezele (eram in coloana pe serpentine si trebuia sa depasesc alti "oameni" cu masini straine care nu stiau sa mearga icon_mrgreen.gif )
total 460 km - consum 6.55 % (metoda full / full)
benzina mol 95 - aia ieftina nu stiu cum ii zice exact
am zis ca o pup si in teava de esapament pentru consumul asta smile.gif
dutzu83
la 1.4 fara ac galati - sibiu adica 450 km 100-120(140)km/h + 170 km in sibiu a iesit 6.6%
cel mai bun consum e la un drum de bucuresti: 4.9% mers 80-90km/h
in medie afara consuma 5.7 la viteze de 100-120
in oras 9-10
eu credeam ca imi consuma cam mult in oras dar dupa ce am vazut aici mesajele m-am mai linistit
extasy_myhay
ultimul consum 8.5 in bucuresti, cu radiator acoperit pe 1/2 din suprafata

P.S trebuie sa recunosc ca si traficul a fost mai linistit
Royaz
Ultimul consum la mine, bucuresti - predeal si retur duminica cu traficul aferent - 7,01% si mers linistit 100 -110, si cam 70 in localitati
ursu_83
la mine plecat vineri:Bucuresti-ploiesti-sinaia-busteni.
sambata:Busteni-predeal-brasov-poiana brasov
Poiana Brasov-brasov-predeal-busteni
duminica:busteni-predeal-busteni-sinaia-ploiesti-bucuresti-dristor -aviatiei

alimentat pe galben de la rompetrol efix de 100 lei,mai am in rezervor pbenzina pana la prima liniuta groasa...nush cat exact...dar cred ca am am avut un consum rezonabil...5 persoane in masina + bagaje.
marius80_eugen
QUOTE(rratzoiusexos @ 13 Feb 2009, 17:54)
stai tu linistit ca solenza nici cand iese din fabrica nu atinge 75 de cai si cuplul indicat de producator..
iti spun ca atunci cand mi am cumparat solenza,a  pus o pe tester si indica 64cp si mi a spus un inginer auto ca daca sunt distributia si consumabilele noi, d abia ajunge la 70cp.daca nu ma insel ,cuplul gasit era de 98nm,iar eroarea kilometrajului era de 9%.mi a zis ca toate solenzele testate sunt la fel,ca eu ma cam speriasem.mi a zis ca si la logan e aceeasi pb,doar ca erorile sunt mai mici.
am dosarul cu rezultatul testului,daca nu crezica e adevarat,si daca e nevoie il scanez sa te convingi.
*


Sa stai tu linistit ca majoritatea au avut acele specificatii date de producator ( + sau - 2-3 CP ) , ca si DSN de altfel . Problemele se schimba la LGN .
64 CP ai daca nu ai schimbat mai ales filtru de aer si injectoarele sunt mai infundate !
Nu trebuie sa convingi pe nimeni , pentru ca te credem ca a ta asa a avut . Si eu cand am cumparat-o de la primul proprietar era lenesa si stiu ce rezultate am avut la Autotest , dar in timp problemele s-au rezolvat !

QUOTE(ursu_83 @ 17 Feb 2009, 09:29)
alimentat pe galben de la rompetrol efix de 100 lei,mai am in rezervor pbenzina pana la prima liniuta groasa...nush cat exact...dar cred ca am am avut un consum rezonabil...5 persoane in masina + bagaje.
*



Cata precizie ! icon_mrgreen.gif De unde sa ghicim noi cu cat ai cumparat tu benzina , cati litri ai bagat , "pe unde" ar fi acea liniuta groasa , tinand cont de faptul ca indicatorul de benzina mai si variaza putin in functie de temperatura , apoi multi ne-am schimbat bordul de cel putin 1 an .
Oricum , felicitari de consum si de calculul precis !

Data viitoare poate afisati si rezultatul de CONSUM !
ursu_83
ai dreptate chiar am scris cu precizie:))
in fine,cred ca am facut vreo 400 si ceva de km.
iti zic ca am bagat vreo 28 de litri....am parcurs pana in 430 km...

si mai am ceva in rezervor...normal ca nu stiu precis...banuiesc ca beculetul se aprinde la 5-7 litri..

19 Feb 2009, 21:34:
eu am ceasuri normale...nu am inca de logan...ca sa imi indice asa cu precizie ca la tine:D
rratzoiusexos
cu 35 l am facut fix 500km pe ruta bucuresti obor A1 curtea de arges-vidraru si la intoarcere vidraru,curtea de arges -bucuresti mizil(ph)..ar fi un cosnum mediu de 7%.tinand cont de autostrada undeam mers numai cu 140km/h si mi a lasat impresia ca ar consuma cam 8-9% la viteza aia,si de tronsonul bucuresti-urziceni-mizil unde consumul meu e de cam 5l.astea sunt constatarile mele.
reddacy
recent.....455 km,30 l.....din care 200 extern[100-120km/h],iar in oras putin mai sprinten



alta CONCLUZIE :cu Petrom merg de mai bine de 1 an........de vreo 2 luni merge cam lent ,am alimentat de la Mol,si si-a mai revenit...... smile.gif
nh1980ro
Deci nu sunt singurul caruia i se pare ca Petrom cam pune apa in bere.. smile.gif
alexandrusiri
eu merg pe petrom de cand am luat masina(circa 7 luni) si nu am avut probleme si nici inainte nu am avut.cu rompetrol mi se pare mai lenesa .e adevarat ca alimentez (petrom) de la aceesasi pompa si in iasi si in bucuresti.
djasu82
parca apa ajuta la o racire mai buna a motorului ... biggrin.gif nu e vorba de apa ci mai degraba e ca baga gazolina in 95 de la petrom. Cum se face atunci cand pun benzen euroluk de la lukoil evacuarea de la toba e alba iar cand pun de la petrom e cu pete gri ?
rratzoiusexos
petrom nu pune aditivi,care sa ajute la curatarea injectoarelor sau la o buna functionare a motorului,de aceeabenzina e mai ieftina la ei..eu pun de la omv,pt ac merg mai mult prin bucuresti...e indicat ca ,la drum lung sa mergi cu motorul turat 3500-4000 rpm sa cureti injectoarele.oricum,din ce am mai citit si din auzite cea mai slaba benzina si cu apa in ea e la lukoil
djasu82
de aceea e mai scumpa fata de petrom ca are apa plus aditivi ... hai sa fim seriosi . Cum am spus nu e apa ci e combinata benzina cu gazolina. Injectoarele nu se infunda din cauza apei sa zicem daca ar fi ci din gomele de la benzina . Eu bag din cand in cand cam pe la 5000 de km aditiv pentru spalarea injectoarelor si se simte .
DAVIDK
eu n-am bagat aditvi de curatare a injectoarelor niciodata, doar benzina de la Agip si OMV si am injectoarele in stare perfecta.
sky79ct
de unde stii?
le-ai verificat?
nh1980ro
Intuieste. smile.gif
La ultimul plin de la OMV am scazut consumul la 9.83/100km. Asta in conditiile in care si traficul a fost mai lejer.
sky79ct
Eu daca alimentez de la Petrom am consumul mai mic si masina e mai puturoasa..
Daca alimentez de la Rompetrol am consumul mai marisor si parca e mai sprintena...
Dar si cu benzina de Petrom tot am luat pe unu cu un megan ..nu stiu ce motorizare avea...
Un consum mediu in iarna am avut cam 7.5 ( condus cam 3/4 in oras )
rratzoiusexos
mie cu benzina de la petrom imi consuma si mai mult si benzina e mai puturoasa.masina mea are 68k km si n am folosit niciodata aditivi sau nu am curatat injectoarele.cand va fi cazul,ma duc la service si mi le curata aia.
romanvs
Craiova->Pitesti->Bran->Predeal->Busteni(plimbari in zona,Azuga,Sinaia)->Ploiesti (alimentat 35l ,km 460,consum 7,6 l/100 km)->Bucuresti->Pitesti->Craiova(consumat restul de benzina in oras pina la rosu apoi alimentat 35l si am facut consumul,km 500,consum 7l/100 km).
Am mers cu benzina OMV Carrera 100.
La dus am folosit si aditiv de curatare injectoare si am mers sportiv cu schimbari ale vitezelor(cam 50% din cazuri)aproape de 5000 rpm.Viteze in localitati 70-80 km/h si in afara 110-130km/h.In masina doua persoane si bagaj in portbagaj.
La intoarcere am mers normal cu schimbari la 3000rpm cu viteze in localitati 50-80 km/h,in afara 110km/h si 130km/h pe A1.In masina 4 persoane si portbagaj plin.

Consum mediu 7,3 l/100 km.
rratzoiusexos
mai schimba tu mult la 5000 rpm...nu stiu acuma,e masina ta,dar daca mergi constant asa sunt curios cum se comporta motorul.personal,n am depasit 4000rpm.intr a 5 a la 4000 ai peste 150km/h,si mai mult nu cred ca e nevoie.despre schimbatul treptelor inferioare la astfel de rotatii consider ca e o solicitare a motorului inutila si un consum in plus de benzina.oricum,daca bagi carrera 100 inseamna ca nu ti prea pasa,la cat costa aia...comment ul meu a fost doar o parere...
nh1980ro
si la 5500rpm ai 180 km/h ..smile.gif
sky79ct
QUOTE(romanvs @ 23 Feb 2009, 19:54)
Craiova->Pitesti->Bran->Predeal->Busteni(plimbari in zona,Azuga,Sinaia)->Ploiesti (alimentat 35l ,km 460,consum 7,6 l/100 km)->Bucuresti->Pitesti->Craiova(consumat restul de benzina in oras pina la rosu apoi alimentat 35l si am facut consumul,km 500,consum 7l/100 km).
Am mers cu benzina OMV Carrera 100.
La dus am folosit si aditiv de curatare injectoare si am mers sportiv cu schimbari ale vitezelor(cam 50% din cazuri)aproape de 5000 rpm.Viteze in localitati 70-80 km/h si in afara 110-130km/h.In masina doua persoane si bagaj in portbagaj.
La intoarcere am mers normal cu schimbari la 3000rpm cu viteze in localitati 50-80 km/h,in afara 110km/h si 130km/h pe A1.In masina 4 persoane si portbagaj plin.

Consum mediu 7,3 l/100 km.
*




la intoarcere s-a simtit vreo modificare? (referitor la folosirea aditivului)
si ce aditiv ai folosit?
rratzoiusexos
tinand cont ca viteza maxima e 160 nu vad cum ai putea avea 180..doar daca ai eroare a kilometrajului de 20km/h
nh1980ro
E 165 viteza constructiva si ai si advance factor si daca esti la vale , numai esti in conditii de test/laborator.. smile.gif
romanvs
QUOTE(rratzoiusexos @ 23 Feb 2009, 23:14)
mai schimba tu mult la 5000 rpm...nu stiu acuma,e masina ta,dar daca mergi constant asa sunt curios cum se comporta motorul.personal,n am depasit 4000rpm.intr a 5 a la 4000 ai peste 150km/h,si mai mult nu cred ca e nevoie.despre schimbatul treptelor inferioare la astfel de rotatii consider ca e o solicitare a motorului inutila si un consum in plus de benzina.oricum,daca bagi carrera 100 inseamna ca nu ti prea pasa,la cat costa aia...comment ul meu a fost doar o parere...
*



De regula schimb la cuplu maxim(2800-3000rpm)in afara si in oras cat mai aproape de cuplu maxim.In depasiri cand am nevoie o duc pana la 5000rpm.Acum cand am mers mai sportiv,am facut-o pt ca am bagat aditiv de curatare si avand in vedere ca aprox 80% din drumuri sunt in oras mai are nevoie sa o mai intinzi un pic la drum.
In treapta V la 160km/h este o turatie de aprox 4500 rpm.
Benzina de 100 este foarte buna(producatorul recomanda folosirea benzinei cu cifra ocatanica minim 95)dar e cam scumpa si o folosesc doar in drumetii,altfel...

QUOTE(sky79ct @ 24 Feb 2009, 08:49)
la intoarcere s-a simtit vreo modificare? (referitor la folosirea aditivului)
si ce aditiv ai folosit?
*



Nu pot spune ca se simte ceva sau nu deoarece folsesc aditiv de curatare injectoare la fiecare 5000km in mod regulat.Ca aditiv folosesc ce gasesc mai de firma prin peco.
djasu82
Aditivi de curatat sunt tot din produse petroliere practic dilueaza benzenul plus creste si cifra octanica. Cine spune ca nu are probleme cu injectoarele se inseala merge trage frumos dar cand da jos injectorul si vede cum arunca jetul la o proba cu un spray isi schimba parerea.
Eu in oras in bucuresti daca schimb la cuplu in zona 3000 consumul e in jur de 9-10% consumul mediu schimb la 2200 consumul e in jur de 7 evident daca nu prind aglumeratie . La drum lung sta in 5.2-6 cand ma deplasez cu 120 km/h.
romanvs
Pe mine unul ma uimesti cu consumul de 7 l/100km in Bucuresti fie el si liber si ci 5,2 l/100km in afara la 120km/h.
Probabil o fi gresit constructorul consumurile ,iar noi ceilati nu stim sa sofam. intrebare.gif
http://ro.wikipedia.org/wiki/Dacia_Solenza
rratzoiusexos
in talonul meu si in cartea masinii scrie clar viteza maxima constructiva 160km/h.stiu ca pe wikipedia e 165..acuma,putem sa intrebam pe cineva pe care l a luat radaru cu solenza peste 160 sa vedem daca e posibil
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.