Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: consum Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68
Marius_Jay
Nu are rost sa ne certam pe tema asta... Din moment ce numai tu ai un asemenea consum incredibil de mic. Si nu sunt de aceasi parere cu tine ca as face greseli. Si da... am bani sa schimb bujiile, alea mi se par cele mai ieftine chiar. Folosesc Ulei CASTROL MAGNATEC pt motor si ELF pt cutie (schimb pe care il fac la fiecare 60 mii km).
Si apropo, am condus cu toate benzinele, si cea mai buna si cea mai ok mi s-a parut cea de la Rompetrol de 101, de aceea am spus-o pe aceea.

Scuza-ma dar nu stii sa mergi batraneste. (recunosc ca eu NU pot sa conduc asa, dar am mers cu asemenea oameni). Si consumul este pe masura, dar si injectoarele presupun ca vor avea de suferit la un moment dat.
ramsen
deci nici eu nu vreau sa ma cert cu nimeni...dar asta este consumul meu prezentat mai sus cu modelul ala de benzina pe care ceasul de logan mi-l arata...acum cind scriu am dus sotia la servici si la intoarcere m-am uitat special sa vad cit imi arata consumul mediu pe ceas...bineinteles cind am plecat din parcare l-am setat la 0 si cind m-am intors m-am uitat special pentru tine...7,7%...atit scrie pe ceas...daca ala ma minte te mint si eu pe tine...ti-am mai spus ca nu ma laud dar eu asa am consumurile pe solenza cu diferit combustibil...deci inca odata nu ma cert cu nimeni dar spun ce consum imi este aratat de ceasul de logan...o zi buna va doresc la toti...

6 Sep 2010, 06:55:
scuze ca te intreb...tu cum iti calculezi consumul ...plin pe plin???
Marius_Jay
Da, plin/plin.
In schimb 7.7% mi se pare normal. Spor. smile.gif
Maskatu
QUOTE(ramsen @ 5 Sep 2010, 17:01)
nu colegule...nu merit deloc...sint multi care consuma asa cum am eu consumul pe solenza...ma mir ca o super nova sa aibe consumul asta mare pe oras...mergi cumva batrineste cu ea???eu merg numai sportiv si schimb intre 3000-3500 ture...ca daca merg batrineste imi consuma de ma rupe pe la 8% imi indica..........
*


Intrebare: Cu ce viteza respectiv treapta mergi tu in oras daca schimbi la 3000-3500? smile.gif Sa inteleg ca nu vede a doua.

Legat de partea cu consumul, cat timp am avut ceasurile de logan, scoteam 7-7,5 numai si numai seara dupa 20:00-21:00, si asta cand prindeam semafoarele pe verde si nu stateam mult la cele pe rosu. Consumul crestea "vazand cu ochii" atunci cand masina statea pe loc.Daca plecam de acasa, mergeam 500m-1km, aveam un consum de 6-6,5 iar daca prindeam un semafor de 15-20 sec, deja ajungea la 7,5 si cu greu il mai aduceam la 7. Intr-un final se stabiliza pe la 7-8%. In conditii de "bara la bara" consumul era de peste 8 % iar iarna nici nu vreau sa imi aduc aminte...

Sa sti ca nu intotdeauna informatiile calculatorului de bord sunt 100% corecte. Daca nu ma crezi intreaba colegii cu logan. De multe ori atunci cand alimenteaza cu sa zicem 16 litri , avand initial 2 linii, in loc sa apara 5 linii, apar 4 sau 6-7... La fel si cu informatiile prinvind consumul.

Si inca ceva. Daca sustii cu atata convingere faptul ca ai reusit sa scoti 6.2 in oras, sunt curios si eu, in afara orasului cat scoti?

Bujiile, uleiul, filtrele sunt egal cu zero. Toata lumea schimba filtrele si bujiile si totusi consumul difera. Intr-adevar, cu un ulei mai calitativ, bujii mai calitative si un filtru mai de doamne ajuta, pot exista diferenta dar nu atat de mari, de genul 1-2 litri /suta km.

La peste 3000 rpm, motorul deja aspira destula benzina, si nu vad cum consumul ar fi mai mic, tinand cont de faptul ca ai cuplul maxim la 2.750.
ianacosti
Revin cu un consum facut ieri:

Brasov-Balea Lac-Brasov

5,3 l/100km 15,2 litrii consumati din care 9 pana la Balea si restul inapoi.
Viteza medie pana la sensul giratoriu de la Cartisoara 70km/h.
La Balea aveam consumul de 6,3 l/100km.

Benzina Mol 95.
ramsen
nu are rost sa ne certam aici pe aceasta problema legata de cit consuma solenza... mai tirziu va spun cita benzina am consumat de la ultima alimentare care am setat ceasul la 0 si citi kilometrii am facut pina acum...restul faceti voi consumul meu la ce va dau eu...chiar va fac si poze sa vedeti sa nu ziceti ca vorbesc prostii...dar asta este...la toba nu se simte nici un fel de gaz nears...chiar ala de la ITP sa am totusi citeva gaze la toba a aprins o bricheta pe un furtun la aparatul ala al lor sa imi creasca noxele...deci ce sa mai discutam...revin mai pe seara cu poze si informatii...

6 Sep 2010, 13:00:
lunea trecuta am fost la Craiova...viteza a oscilat intre 60-110 km/h(comune + radare)...la intoarcere aproape de Pitesti cu vreo 10 km am dat pe functia (consum mediu) cit la % a consumat pe tot drumul de 250 km dus- intors ... surpriza a fost mare cind am vazut un consum de 4.8 L la 100 de km...mentionez ca am folosit benzina Petrom 99 + si la intoarcere vreo 80 km am folosit si aerul conditionat...
Ampt
Si 110 km/h ... si 80 de kilometri mers cu aerul conditionat si ... consum 4,8 litri/100km ! wacko.gif
Cum o calcula dom'le CB-ul tau, tare sunt curios !
Oare stie regula de trei simple ? wink.gif
ramsen
voi nu intelegeti ca este un consum mediu?????calculatorul de injectie trasmite un consum mediu ca daca ti-l spun pe ala instant este alta mincare de peste...tr1 13%...tr2 10%...tr3 9%...tr4 8%...tr5 cu viteza de 100 km/h un 5,2%...asa este bine daca v-as spune...sa nu mai vorbesc tr2 si urc un deal am 15%...ma rog asta instant se schimba de la mers la mers...dupa asta nici nu ma iau eu... pe cel mediu il consider consumul masinii...m-ai vreti sa va spun ca la 120km/h mers constant cu aceasta viteza am avut un 5.8%???
Maskatu
Cu aerul conditionat consumul urca cu cel putin 0,7-1%. Te cred ca ai avut 5.8% pentru ca eu am reusit sa scot 5,5-5,6 pe buc pitesti. Mai putin de atat nu am scos niciodata, in conditiile in care am mers cu viteze normale de "croaziera" de maxim 110-120 km/h, si evident fara aer conditionat.

Si cum naiba scoti tu "medie" de 5-6 cand in trepte ai peste 10%? Ia mergi si verifica consumul cu metoda plinului. Sa vezi ca nu mai scoti 4,7 afara si 6 in oras...

Nu ma deranjeaza ceea ce spui tu, insa ma deranjeaza faptul ca intra si alti useri, poate proaspeti posesori de solenze sau chiar super nova (practic este acelasi motor) si zic "ia uite nene lu baiatu' ala ii consuma 4,5 afara si 6-7 in oras, si mie cu 2-3 litri in plus" si uite asa apar discutii si discutii.

Ceea ce sustii tu este imposibil mai ales ca nu ai absolut nici o modificare asupra motorului, evacuarii sau filtrului de aer.
ramsen
dar asta nu este un forum unde discutam problemele si impresiile noastre???ma scuzati daca am gresit cu ceva si am spus ca solenza mea consuma putin si sint foarte multumit de cum merge...poate sint prost si ingust la minte si nu am intrat eu unde trebuia...ma scuzati...dar asta este adevarul pe care il spun despre consumul masinii mele...
cu metoda plinului nu se verifica consumul unei masini...de unde stii tu cit ai bagat la prima alimentare si cit ai bagat la a 2 alimentare???rezervorul are 43L daca la prima alimentare ai mai insistat sa bagi nu mai ai 43L ci 45L , la a2 ai bagat decit 43L...deci cita benzina ti-a consumat tie masina...am incercat si eu asa si nu am fost multumit de metoda...cel mai bine este cu bidonul cum se facea inainte la berline...puneam un bidon de 2 L si mergeam cu el pina se oprea masina si asta era consumul pe masina...la mine la solenza cu ceasul de logan i-au in calcul consumul mediu pe care il afiseaza ceasul...ca nu o fi cine stie ce si de ceasurile astea dar totusi este mai bun decit plin pe plin...
o zi buna va doresc...
Maskatu
Ai dreptate la partea din mijloc. Intr-adevar daca insisti la pompa uneori intra mai mult. Ideea este sa respecti "metoda" prin care ai facut plin, mai exact, prima oara cand faci plinul tii pistolul pana face clanc o data sau de doua ori sau de 3 ori, si data urmatoare faci la fel, adica daca prima oara a facut clanc o data, a doua oara faci tot asa.

In rest, metoda cu "bidonul" nu este valabila la super nova. Risti sa produci daune mari, printre care infundat filtrul de benzina sau chiar ars pompa de benzina.

Metoda plin-plin este cea mai exacta, ca sa spun asa, atata timp cat alimentezi in acelasi stil mereu.

bafta
Marius_Jay
poti minimiza eroarea plin/plin, mergand cat mai mult.... nu din 50 in 50 km faci plinul, ci la 300-400 km faci plinul. Astfel acei 1-2l vor influenta putin consumul mediu (undeva pe la +- 0.5l/100 km maxim)
Ampt
Sau alimentezi cu rabdare de fiecare data pana la limita de sus a gatului de rezervor ! Nu e mare inginerie daca esti atent si nu te grabesti ! smile.gif
Si ca sa nu zica cineva ca sunt diferente de la o pompa la alta, se va alimenta de la aceiasi pompa pentru acuratete maxima ! smile.gif
Sincer mi se pare mult mai clara si mai fara echivoc aceasta metoda de determinare a consumului la orice tip de masina ! wink.gif
djasu82
pentru toti cb-ul arata mai mult decat consuma masina in realitate biggrin.gif cel putin la mine l-am mai verificat la plin cand s-a oprit pistolul ca sa nu zicem ca i-am pus pana in gat si cu 2L indica ca haleste mai mult motorul iar la pompa aveam sub 2 L consumul.
Hai o minti cb dar si pompa nu cred biggrin.gif
In oras daca ai drum drept si ai dai cu 65-80 cu siguranta papa putin sau daca rulezi constant iar daca ai dai in guse violent cu siguranta se duce dracu consumul si papa.
In pitesti cred ca de cand s-a prelungit magistrala ca linie de centura s-a linistit traficul.
Acuma daca ampt si-a pus moloz de duralube cu siguranta s-a coaxat cine stie ce de ingreuneaza angrenajele la motor tongue.gif
Acest aditiv se pune cand nu doresti sa schimbi egmentii cand s-au uzat si mai o tarai cu motorul asa cativa zeci de km.
Eu pe a mea nu am probat-o la drum intins de cand am tabloul de logan pus pe ea dar cu siguranta as scoate 5,2-5,5 depinde si de trafic si de boala de a calca pedala biggrin.gif
ramsen
am revenit cum v-am promis cu poze...
primele trei poze de la ora 18.20 la ora 18.21 prezint consumul pe care mi l arata ceasul de logan cu benzina Carrera 95...se observa citi litri de benzina am consumat de cind am bagat benzina si cit la% consum numai pe oras si citi kilometri am facut...daca observati bine eu la o liniuta pe nivelul de benzina ma duc si bag benzina...
urmatoarele trei poze sint facute cind am ajuns acasa dupa ce am alimentat cu benzina Petrom 99+ ...observati pe cele trei poze ca la 0,1 L benzina consumata am consum mediu de 5,8 L/100 si 3 km de la peco pina acasa...daca nici acum nu ma credeti atunci eu ma impusc,vorba vine...
bogdanelkva
ramsen,mai nene,eu nu stiu de ce te strofoci atata!...
atata e,asta e....
Maskatu
Fa plinul, mergi 200-300-400 km, fa plinul din nou, si vezi ce iese! Consumurile astea pe 2-3 km sunt ireale. Si eu scoteam 5,4 in bucuresti pana ajungeam la primul semafor... Chiar si la masinile cu pretentii se stie ca un consum cat de cat real ai abia dupa mai multi km, adica peste 50-100 km, astfel incat sa "surprinzi" mai multe situatii... stat la semafor, bara la bara, mers lejer sau poate chiar si aer conditionat.

bafta
djasu82
hai ma ca nu scoti atata biggrin.gif ai spus-o la misto cand bagi si resetezi consumul urca si abia scade la 8-7 si 5 daca o iei pe autostrada.
Cel mai bine se vede pe ddt consumul in timp real.
ramsen
QUOTE(bogdanelkva @ 6 Sep 2010, 20:39)
ramsen,mai nene,eu nu stiu de ce te strofoci atata!...
atata e,asta e....
*


vorba ta ce ma tot strofoc atit...cine are ochi sa citeasca si intelege este bine ci nu si mai bine...

QUOTE(Maskatu @ 6 Sep 2010, 20:45)
Fa plinul, mergi 200-300-400 km, fa plinul din nou, si vezi ce iese! Consumurile astea pe 2-3 km sunt ireale. Si eu scoteam 5,4 in bucuresti pana ajungeam la primul semafor... Chiar si la masinile cu pretentii se stie ca un consum cat de cat real ai abia dupa mai multi km, adica peste 50-100 km, astfel incat sa "surprinzi" mai multe situatii... stat la semafor, bara la bara, mers lejer sau poate chiar si aer conditionat.

bafta
*


tu crezi ca eu am salariul de 3000 lei sa imi permit sa bag benzina plin pe plin???eu bag benzina numai de cite 50 lei si tu ma pui sa bag plin...si la ce ma inveti tu crede-ma ca nu stau eu sa ii fac asa ceva...eu merg cu masina prin oras sau pe afara si ma uit din cind in cind la consum...eu iti multumesc pentru sfat...
o zi buna va doresc...
Maskatu
Inseamna ca ai facut un efort financiar cand ai montat ceasurile de logan. Daca nu ai facut niciodata calcul cu metoda "plin-plin" nu te mai da atat cu fundul de pamant. Iti readuc aminte ca solenza nu are aceeasi forma la rezervor pe care o are loganul, si nici aceeasi cantitate de combustibil. Este un factor care influenteaza intr-un fel ceea ce vezi tu pe display, intr-o masura mai mica sau mai mare...

Explica-mi si mie cum se face ca din atatea sute de super nove de pe forum, tocmai a ta este printre singurele (sau chiar singura) care "scoate" sub 5 afara la mers de 120-130/h PLUS aer conditionat, si 6-7 in ORAS.
bogdanmardare
Forma rezervorului si cantitatea de combustibil nu au legatura cu consumul afisat de CB. Are legatura doar cu estimarea autonomiei.
Informatiile legate de consum sunt primite de la UCE injectie. Eu am si consum instant si mediu, si asta fara sa am joja de carburant legata la bordul de logan (nu am vrut sa tai firele de la instalatie).
Legat de consum: eu conduc turat (nu neaparat sportiv, dar peste turatia de cuplu) si am consum de 8,5 in Bucuresti (Cora Pantelimon-Stefan cel Mare-Victoriei si retur, pe la 7:30 si 18), benzina MOL 95. Si un consum majoritar extraurban: Bucuresti-Brasov-Bicaz-Vatra Dornei-Piatra Neamt-Buzau-Urziceni-Bucuresti (1051 km, aici intra si cam 70-80 cat ne-am fatait pe acolo), 68,3 litri consumati, 6,5% consum mediu, viteza medie 45,3 km/h (cifre indicate de CB). Mers legal in localitati, 110-130 pe E85, viteza coloanei in rest.
djasu82
Depine cum ti acceleratia alti o calca si cand ajung la viteze mai o mai elibereaza biggrin.gif si uite asa se mai scade din consum cine stie fiecare face cum il taie capu.
Maskatu
Ai uitat sa le spui sa isi cumpere pinion de treapta 5 logan dci. biggrin.gif
djasu82
pai atunci o sa zici tu si restu mama dar prea putin consuma biggrin.gif si ca nu e adevarat bla bla.
Iulikk
Mie mi-a consumat cam 11 litri pe 100 de km ieri. Da' i-am dat in goarna... nu gluma wink.gif . Urgenta medicala.

EDIT: am facut 137 de km cu 13 litri si un pic
Maskatu
Ti-a plecat gmv-ul? biggrin.gif
Iulikk
Cand am ajuns acasa cred ca mai invartit vreo 5 minute biggrin.gif . Dar nu conteaza... daca e nevoie scoatem pistoanele prin capota, evident in cazuri exceptioane 017.gif
ramsen
QUOTE(djasu82 @ 7 Sep 2010, 10:20)
Depine cum ti acceleratia alti o calca si cand ajung la viteze mai o mai elibereaza biggrin.gif si uite asa se mai scade din consum cine stie fiecare face cum il taie capu.
*


uite cine stie sa conduca pentru buzunarul lui...asa procedez si eu si de aici si consumurile pe care le-am prezentat mai sus...
acum pentru domnul Maskatu mai prezint unele poze cu diferite consumuri...pentru mine consumul de benzina pe care il afiseaza ceasul de logan este corect...la calculul cita benzina s-a consumat pe numarul de kilometrii iese consumul mediu afisat pe display...ca liniutele de la benzina nu arata cum am dori noi asta este alta poveste...deci priveste si uimestete e...nu trebuie sa ne dam dupa deget si sa recunoastem cum vor alti ca solenza nu are consum pe oras sub 7% si la drum sub 5%...asta este adevarul pe care il afiseaza ceasul meu de logan...aaa pentru montarea ceasului de logan nu m-a costat decit legaturile electrice adika 50 lei si ceasul primit pentru suma de 0 lei...baftaaa
gabyu
In Iasi ...Plin/Plin 413 km cu 35l carerra 95...8.47l consum....
de schimbat schimb 2500-3000 , da o mai fugaresc destul de mult...mai intarzii la servici si o fugaresc 4000 ture...aglomeratie accelerari frane .... primii 200 de km iam facut cu 1 sf de rez....deci ar veni cam 6 consum da cu plutitoru ala al nostru..smile.gif)
Pana acum 2 plinuri mergeam cu petrom 95...da mi se pare cam lenesa fata de carerra si plus scoteam consum de 10 cu petrom...smile.gif
uragan
Plecat luni din Pitesti - Sibiu - Deva - Arad - Nadlac - Mako - Szeged - Budapesta si retur la Pitesti , alimentat numai Petrom 95 la pretul de 4.52 Ron / litru pana la iesirea din tara si cand m-am intors am alimentat numai la pretul de 4.6 Ron / litru se pare ca s-a scumpit iar benzina , am facut un numar de aproximativ 1690 km in care am cheltuit 410 Ron pe benzina , masina incarcata cu 4 persoane , toata autostrada M5 din Ungaria de la iesire din Szeged pana in Budapesta mers la 130 km / h .
Acum calculati si voi dupa cele spuse mai sus de mine cat a consumat masina mea , am fost si acum vreo 3 - 4 saptamani acelasi traseu si cand am scris aici consumul nu prea m-ati crezut smile.gif

9 Sep 2010, 13:09:
Scuze , am uitat sa trec o alimentare , pe M5 cand veneam din Budapesta am alimentat de la un Shell de acolo ca mai aveam 3500 forinti si nu mai aveam ce sa fac cu ei , asta inseamna in jur la 8 litri de benzina .
ramsen
bravooo...ai un consum super bun ...tineo tot asa
bogdanelkva
Cum tot asa?sa se duca doar la Budapesta si inapoi? radmasa.gif

Am trecut si eu putin acum pe benzina Petrom99.Pana acum bagam de 95 si aveam 5,7 in afara si 6,6 urban.Sa vad cum se comporta cu asta noua noua. smile.gif
Ampt
@uragan : Pana la urma cati litri ai alimentat ?
Multumesc !
ramsen
azi am bagat 7 L de carerra 100...am facut prin oras 10 km si am avut un consum de 6.8%...astept sa vad cum se prezinta mai departe...este mai scumpa decit 99+ si nu cred ca o sa mai bag asa ceva...tot 99+ voi baga
ramsen
va anunt ca nu se prezinta deloc bine cu benzina asta...masina parca sta pe loc...daca va spun ce consum am ma laudati pina la pensie...azi mersei prin oras c-am 15 km si pe ceas mi-a aratat un consum de 9,2% cu benzina carrera 100...masina dupa ca am bagat benzina asta s-a pus in unghi si nu mai trage cum o stiam eu...astept de luni sa bag de 100 lei petrom 99+ sa mearga si ea cum trebuie...
uragan
Mie Carrera 100 mi se pare destul de buna , trage masina bine si consumul este destul de bun , de cate ori am bagat Carrera 100 am bagat numai din Mioveni .
tribunul
QUOTE(ramsen @ 7 Sep 2010, 22:38)
uite cine stie sa conduca pentru buzunarul lui...asa procedez si eu si de aici si consumurile pe care le-am prezentat mai sus...
*



Poate pui si viteza medie, ce zici?

Bucuresti - Constanta, peste 450 kg in masina, mers cat se poate de constant, putin peste 120 (pe autostrada) consum 7.5, cand am ajuns la destinatie aveam 7,1. Dupa ce ami iesit de pe autostrada am mers numai in coloana. Viteza medie era undeva pe la 85. Benzina omv 100.
ramsen
viteza medie este calculata de UCE injectie ca si consumul mediu...eu pe ceas atunci cind am facut pozele o aveam de 50-65 km/h...
tribunul
Deci, tu ai scos un extraordinar consum de 6.6-6.9 la o viteza medie de de 50-65Km/h (57) ... pai asta nu-i motiv de lauda, e chiar o tristete.
Maskatu
QUOTE(ramsen @ 11 Sep 2010, 16:20)
viteza medie este calculata de UCE injectie ca si consumul mediu...eu pe ceas atunci cind am facut pozele o aveam de 50-65 km/h...
*


De cand calculeaza "uce injectie" consumul? Consumul este calculat de cb in functie de informatiile primite de la calculatorul de injectie.
djasu82
da dar cine le integreaza biggrin.gif hai lasati-o ca va intindeti pe alte melegauri si va abateti de la subiect.
Cred ca ramse mere subturat dar nu o accelereaza si o tine practic din inertie si practic e normal sa scada si consumul si cu frana de motor se reduce.
Eu unu cand ma duc spre munca caut cel mai scurt drum prin oras , altfel stand la semafor uzei ambreajul ,franele consumi benzina si iti faci un car de draci.
Eu am consumul de 7,8-8% in oras unerori il scot si la 7 , cel mai misto se vede pe consum instant ca asa la mediu te poate pacali cu 1L in plus.
Maskatu
Eu as zice ca la instant te pacaleste si la mediu este cel corect! Cel instant este irelevant, la fel cum ai incerca sa faci metoda "plin - plin " dar ai merge doar 10-20 km, si apoi ai alimenta din nou. Drept urmare nu ai avea un consum mediu relevant... un consum mediu corect vei avea abia dupa 300-400 km, dupa ce treci prin mai multe situatii in trafic.. semafoare, cozi, etc sau in afara orasului, trecut prin sate, mers pe autostrazi,etc.
bogdanelkva
Distanta 153km,viteza medie 61 km/h,combustibil Petrom99,cred ca mai mult de 75% in localitate (asta e traseul intre Tg.Jiu si Ramnicu Valcea,numai comune si dealuri smile.gif ),consum mediu 5,8.Pe defileul Jiului am scos mai bine,5,2 la suta.doua persoane in masina,fara bagaje.
besche
Sunt multe feluri de a exploata masina pentru un consum cat mai mic. Sa gandim un pic : cu cat intra mai putin aer in motor, sistemul de managemet al acestuia va introduce mai putin combustibil, datorita informatiilor primite de la debitmetru, sonde lamba, senzorul MAP, etc. Asadar, daca sa spunem, ai pune pe jumatate din filtrul de aer o folie de plastic (nu spun ca e foarte sanatos pentru motor, dar ar functiona), atunci sistemele de control ale motorului ar recunoaste imediat debitul de aer mai mic ce intra in motor si i-ar furniza mai putin combustibil! De asemenea pierderea de putere ar fi semnificativa ,dar pentru ca majoritatea deplasarilor le facem urban, nu cred ca ar fi foarte deranjant--parerea mea.


rratzoiusexos
da...sigur....ce idei...daca functiona, pana acum compartimentul motor era sigilat si nu mai intra nimic....ba chiar era vid acolo..ca deh..nu mai e aer..senzorii nu baga nici benzina... dry.gif
besche
De ce crezi ca n-ar functiona ?
rratzoiusexos
deoarece cu cat mai putin aer intra in motor, cu atat mai prost ar merge, noi am apasa mai tare pe pedala de acceleratie pentru a compensa si astfel am consuma mai multa benzina.asa cum este reglat acum, amestecul aer benzina este ideal pentru ardere,crezi ca renault ar tine un motor de bolid sub capota solenzei, si nu l ar exploata la maxim, printr o simpla ajustare a raportului aer benzina?
Iulikk
5.46 litri la 100 de km. Cu 8.3 litri am facut fix 152 de km. In afara localitatii am mers maxim cu 90, am schimbat vitezele pe la 2500 rpm. Happy biggrin.gif .
besche
Dar sonda Lambda ce pazeste ? Daca sonda detecteaza prea mult oxigen in gazul evacuat, inseamna ca motorul merge cu un amestec prea sarac (in combustibil); prin urmare, este marita cantitatea de benzina. Daca, dimpotriva, este prea putin oxigen in evacuare, inseamna ca amestecul este prea bogat si ECU reduce cantitatea de benzina din admisie . O injectie controlata electronic INCEARCA sa optimizeze arderea insa daca nu poate isi baga picioarele in ea de optimizare si se rezuma la a tine motorul mergand,de exemplu cand filtrul de aer este imbacsit sau sonda Lambda este defecta
Marius_Jay
Detalii:
Oras: Galati, drumuri de maxim 15 km(Acasa -> munca, acasa->iubita, si alte drumuri spre SuperMarket-uri, dar toate in ORAS si nici unu mai lung de 15 km biggrin.gif ).
Condus: schimbat la 2800-3300 ture, stil agresiv (accererari de cele mai multe ori bruste)
Durata: 3 saptamani jumate (23 Aug -> 16 Sep).
Distanta totala 900 km. Benzina consumata in valoarea de 360 lei, 77.01 litri.
Un consum de 8.5 l la suta de kilometri.

edit: benzina Efix95
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.