Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: consum Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68
bolek_bolek
Bucuresti - Galati - alergat 40km in GL - si inapoi la Bucuresti. consum mediu 7.0%...alimentat MOL95.

Explicatia, cred, mersul "grabit" (adica fiecare drum a durat sub 3 ore , pe autostrada 130-140 constant) blink.gif
IS-04-WFK
mers 100% prin oras (Iasi)...ore de varf, ore tarzii in noapte:P, mers batraneste dar si sport, consum aprox. 8.5% (petrom 95)
gabyu
wfk si eu is tot din iasi si puneam tot petrom 95(de cele mai multe ori de la ala din pacurari), dar acum pun carrera 95,pentru ca atunci cand puneam petrom aveam consum de ~10l si parca era mai babaciune masina.......si la ultimu plin...avea ~450 km la ~35l ( deci cam 8l) ...si cu carrera mi se pare mai vioaie parca trage mai bine si creste mai rpd in turatii:D ...
abc
eu nu mai bag omv in viata mea,indiferent de masina...am bagat de la trafic greu,anul trecut .si nu tragea deloc masina,cred ca avea apa in ea.

.petrom 95 ..si odata la pe luna efix/alto si merge brici
cristio_79
De ce nu bagi tot timpul Efix daca merge bine?
ramsen
corect...de ce nu bagi numai efix daca spui ca iti merge masina brici cu ea...eu folosesc numai petrom 99+ si merge brici...
abc
depinde cum am drumul... unsure.gif

o sa bag..depinde ,ca eu bag mereu peste 10...si la petrom mai scot 1 litru din bani pe care i-as da la efix..nu stiu ,asa am impresia..placebo...

ramsen
nu la asta ma gindesc eu cind bag benzina petrom 99+...eu tot timpul ma gindesc la mersul motorului...el sa functioneze cit mai bine si daca el merge bine nici eu nu cheltuiesc bani pentru reparatii...pentru 1litru intre cea de 95 si cea de 99 mai bine bag 99
abc
eu nu am probleme cu ea la benzina...consuma la fel de cand am luat-o...

99 nu am bagat niciodata..doar 95 si efix/alto ...si de doua ori de la omv 100 si 95 ...si atat...

ramsen
fiecare urmareste masina lui cu ce benzina ii merge ei mai bine...eu am bagat si carrera 100 si nu mi-a placut cum merge...am bagat si efix din ala cind il aveau aditivat si cu el si metabond am curatat injectoarele...deci fiecare bagam ce stim ca vrea sa pape masina
cFL21
daca am calculat bine, ~8-9 in oras, ~6 afara
ramsen
azi am facut ce doream sa fac de un an de zile...adika am dat jos benzina din rezervor si am pus-o la loc cu sticla de 2 litri sa vad ce spune ceasul de logan...
deci... dupa ce am verificat cita benzina mai este in rezervor cum spune ceasul ...adica 8 L ... m-am apucat sa desfac mansonul ala de jos de la rezervor sa pot baga o pompita sa scot benzina...dupa ce l-am scos am bagat un furtunel si am dat jos benzina din rezervor...am tot dat pina s-a scurs 7,8 L de benzina...corect pina aici ...dupa ce am pus la loc mansonul am verificat ceasul ce spune la cita benzina am in rezervor... 0 L...m-am apucat sa bag benzina cu sticla de 2 L si dupa fiecare sticla am verificat ce spune ceasul...
prima sticla nimic...la cea dea doua sticla de 2 L nimic si martorul alerta benzina tot aprins era...insa la sticla a treia de 2 L mi-a spus ca am 5 L de benzina in rezervor si martorul alerta benzina s-a stins si a aparut prima liniuta(de regula trebuia sa spuna ca am 6 L) ...la cea dea patra sticla de 2 L pe ceas trebuia sa scrie ca am in rezervor 8 L ...el arata ca am 7L...dupa vreo 10 minute am verificat din nou cita benzina am in rezervor la ceas...si imi indica ca am 7 L...deci mi-a dat eroare de 1 litru...in rezervor exista 8 L de benzina iar ceasul de logan imi arata ca am 7 L...mai bine de atit nu vad cum sa il testez...in prima faza sint multumit de ceas cum indica...eram foarte curios pentru mine si poate si pentru voi cei cu ceas logan pe solenza cita benzina mai exista in rezervor cind se duc toate liniutele si se aprinde martorul alerta benzina...
maryus73
Ruta Constanta - Harsova - Urziceni-Albesti Paleologul- varianta Ploiesti- Campina-imprejurimi si retur pana la Urziceni. Total 440 Km cu 25 litri benzina efix95. Specific ca :bujiile pe masina sint Beru schimbate de curand ptr ca NGK-urile nu au fost bune ptr masina mea (probleme cu 2 dintre ele), injectoarele si mpp curatate inainte sa plec la drum ptr ca am avut unele probleme.Nu am depasit 120km/h. Pana acum nu am avut consumul asta pentru ca nu prea merg pe distante lungi. Masina are 33k km
ramsen
foarte bine...ti-a iesit un consum de 5,6 %...este bun...vezi ce inseamna sa avem grija de masina???toate curatate la timp,schimbate etc si masina merge bine
sharkky
In Bucuresti, cu 8.5 l de benzina, fac aproximativ 100-110 km.
Mentionez ca, in afara de mine care am undeva la 110 kg, greutatea suplimentara pe masina, zi de zi, este de aproximativ 100-110 kg, 90 din acestea fiind alocate portbagajlului.
ramsen
upsss...sint mai greu decit tine cu 5 kg...este bun si consumul asta pe care il spui tu prin Bucuresti...eu unul zic ca da...ca de cind a venit frigul asta acum si mie imi indica ceva de genul 7,2%
sharkky
Pai degeaba esti mai greu cu 5 kg daca pe langa cele 110 ale mele mai plimb inca 120 non-stop tongue.gif
ramsen
noi chiar ne-am vorbit...asa am si eu...in fiecare zi dimineata si dupa servici in masina stau 220 kg...in fiecare zi...nu asta este o problema cu greutatea in masina...am fost eu la mare incarcat full si nu am avut consumul mai mare de 6% cu aerul conditionat dat drumul...eu sint foarte multumit de cum consuma solenza MEA...a altuia nu ma bag
AleXuTzU_Tau
referitor la drumul spre mare.....l-am facut si eu akm 2 ani tot asa masina cam plina si 2 persoane in ea....facut plinu cand am plecat din buc.....(aer conditionat aproximativ 80% din tot acest drum ) si m-am dus la mare m-am plimbat prin statiuni cu ea am venit inapoi la buc...am mai facut un drum de vre-o 50 de km dus-intors...si vre-o 2 zile la liceu cate 20 km pe zi ...cu 40 L.....deci cunsum prea bun in jur de 6 cred ca nu am stat sa calculez exact.....iar acum am schimbat bujiile si pompa de benzina si a inceput sa scada consumu in bucuresti....tin sa mentionez ca filtru de benzina cel de pe fundu suportului de la pompa era plin de grasime si altele......in prezent sunt multumit ca am schimbat pompa......sal la toata lumea
djasu82
oricum masina cheala consuma mult mai putin am vazut eu asta se reduce cu 1 L consumul , la mine in bucuresti in aceste zile consumul mediu s-a mutat la 8,7.
La drum lung imi ia 5,5L /100km mers cu 120 nu tot timpul contant ca mai depasesti mai reduci etc.
ramsen
pai litrul ala la cea cheala este de la aerul conditionat zic eu...adica cele fara aer consuma cu 1 L mai putin decit cele cu aer pe ele...bun consumul scos de tine...bravooo
tataiedaciotul
Cand rulezi cu AC in functiune?Ori nu in functiune... blink.gif
djasu82
Pai da ce trebuie sa rulezi tot timpul cu ac ?
Vladd
Nu e vorba de A/C, eu cred ca vroia sa zica ca motorul mai invarte si pompa servo care la randul ei stoarce ceva din puterea motorului, nu cu mult dar se simte si asta cred ca contribuie si la consum.
djasu82
trebuie vazut pe ddt ce-ti indica consumul instant in timp real .
AdyTirla
Mie mi se pare ca am conum cam mare, mediu 6,6% viteza medie 45km/h, 80% intre localitati si 20% in oras, viteza in afara mediu 80-90km/h?
bogdanelkva
QUOTE(bogdanelkva @ 13 Sep 2010, 14:33)
Distanta 153km,viteza medie 61 km/h,combustibil Petrom99,cred ca mai mult de 75% in localitate,consum mediu 5,8.Pe defileul Jiului am scos mai bine,5,2 la suta.doua persoane in masina,fara bagaje.
*


Pe ruta Petrosani-Tg Mures,o persoana,benzina Petrom95,consum mediu 5,9.
Tind sa cred ca benzina de 99 duce la un consum mai mic. nedumerire.gif
ramsen
numai prin ORAS...140 km cu 9L de benzina Petrom 99+...mie unul mi se pare foarte bun consumul asta tinind cont ca afara este frig...va multumesc
gabyu
iasi....10% mers sa zicem sportiv....petrom 95....
Marius_Jay
Galati, numai oras, 32l la 360 km. un consum pe la 8,88 l/100km. Schimb pe la 2500-2900 de ture cel mai des, dar uneori schimb si la 5000 de ture, deci variat, dar nu schimb sub 2500 de ture. Am avut si mai mare (9.2l/100km), depinde de cat de des o ridic peste 3000 de ture. (Benzina Efix 95)
Toate estimarile le fac prin metodat plin/plin. Umplu rezervorul de 3 ori pe luna, si il consum pe tot numai in oras.
bravo Ramsen, nu pot sa imi dau seama cum reusesti un asemenea consum, dar e extraordinar. Nu cred ca diferenta intre consumurile noastre este doar intretinerea motorului.
ramsen
multumesc...folosesc numai benzina Petrom 99+ si urc in ture numai intre 2500 - 3000...nu depasesc 3000 ture niciodata...
ca idee acum venii de la un drum prin oras de vreo 6 km si imi arata consum de 7,5%...asta este ca doar si frig este afara...
dmhyou
consum mixt 6%

metoda plin-plin alimentez c-am la ~450km....
cristio_79
430 kilometri dintre care 260 Constanta-Tulcea si retur, restul numai in oras, consum 30 litri fix.
-Sylverado-
am facut zilele trecute un drum de 160 km si mi-a papat 10 litri ... asta inseamna un consum bun ( fara a/c) app mersi vlad si ramsen ptr ajutorul dat cu ceasul se logan super baieti smile.gif

ps: traseu facut pe centura dar mers peste 110
Maskatu
Ar fi undeva pe la 6,25. Este un consum normal daca ai sarit de 110km/h.
ramsen
a sosit gerul peste noi...a crescut si consumul pe oras...ha ha ha,acum imi consuma 7,5 L %...asta este nu avem ce sa facem ne conformam anotimpului...
irontempest
15-19.10.2010, in concediu, 2300 km, consum mediu 5,8% (5,78 de fapt :>)
In prima zi, ambele autostrazi, ~140 la ora, consum 6,4. In rest am mers cu 3000 de ture, doar exceptional peste. Precizez ca am pus termostat nou cu o zi inainte si bujii noi cu o luna in urma.
Oricum m-a costat mai mult benzina decat cazarile.
In traseul asta am urcat si pe Transalpina pe relatia Sebes-Ranca, am ajuns la 1985 m altitudine si n-am mai putut de noroi, m-am intors prin Voineasa.
ramsen
bravooo...vad ca o alergi frate...
djasu82
pai de aceea are masina , la mine sta in 8.7 consumul mediu voi vedea dupa o luna si ceva cand trag linie si analizez biggrin.gif
besche
Sambata trecuta am avut de facut un drum Constanta-Barlad. Cu mama si nevasta. Daca trec de 80 km/h, mama face ca Tamba ! Deh,varsta...! Asa ca am fost nevoit sa o tin numai in 80 !! Pe la bac la Galati am fost. Cum credeam eu ca nu vede,cum o calcam mai tare.... In trei secunde ,auzeam: mrrrrr!---din spate! Asa ca dupa vreo 150 de km,ma obisnuisem cu viteza asta. Am ajuns, la plecare inapoi am facut plinul iar. rezultatul = 5.18 l/100 km. dry.gif
-Sylverado-
o intrebare as avea cu toate ca e poate putin deplasata ... cati km se fac ... pe rosu sa zic asa .. adica de la aprinderea becului la carburant . zilele trecute am mers pe rosu sa vad cat fac ... mentionez ca am pus ce4as de logan si nu la 65 km am alimentat .. intreb... se fac mai multi km din rezerva de carburant? scz de intrebare
ramsen
depinde de mai multi factori in clipa respectiva...eu stiu decit atit cind se aprinde martorul alerta benzina mai am 4 litri de benzina in rezervor...masurata de mine cu sticla de 2 L...chiar acum am sosit de pe la Real si cind eram pe drum spre casa mi se aprinse martorul alerta benzina...am dat repede in mers pe functia citi kilometri mai am pina la peco si zice ca mai am 65 de km de facut...miine dimineata pina la servici imi spune ca mai am ---- km de facut...mentionez ca pina la servici am 7 km
marius80_eugen
Mai ai 4 litri de MERS cu ei , adica undeva la 40-65 km , in functie de consum . Nu are cum sa-ti traga si ultima picatura de benzina , iar rezervorul are 43 de litri ( cel putin la mine asa scrie in talon ).
Eu dupa ce se aprinde becul rosu am mers 53 de km maxim , dar in afara orasului , ca sa stiu cat pot sa mai merg , in oras m-a tinut vre-o 42 km , apoi am alimentat , deci cu aia 4 litri s-ar ptuea sa ai dreptate , dar mai ai cel putin 2 - 2,5 litri care nu pot fi trasi !

Totusi reamintesc : NU este bine sa mergeti pe rosu pentru ca pompa de benzina se afla in rezervor si se RACESTE cu benzina . Daca ramaneti fara benzina se poate ARDE ! Daca mergeti mult numai pe rosu riscati sa trageti si mizeriile , apa sau alte substante care nu fac bine la injectoare si pompa !
tuti
Am o intrebare:
Am tot vazut ca toti spun ca daca ramai cu benzina putina in rezervor, pompa trage mizerie... . Nu sunt lamurit, de ce trage mizerie atunci si nu tot timpul ?

As intelege, daca pompa ar "pluti" da, atunci cand e multa benzina, trage de "sus" iar cand ai putina benzina, trage de "jos" si ia mizeria, dar atata timp cat ea are sorbul jos, tot timpul, de ce sa nu traga mizeria/apa si cand e plin rezervorul ?

nu dati cu parul, intreb si eu...
djasu82
tu te uiti in gura tuturor , ideea e sa nu lasi rezervorul pe rezerva iar un sfat bun nu lasa sub 20L in rezervor carburant te scuteste de o pompa de benzina noua .
tuti
worship.gif
ramsen
in special vara sa nu lasi rezervorul sub 10 litrii...pe timpul asta rece merge si mai jos...eu merg de trei ani si sub 10 l in rezervor si nu mi s-a asr pompa de benzina...poate sint eu norocos cine stie
Ciponnescus
de ceva vreme mergea motorul usor neregulat si tremura putin.............bun, am schimbat bujiile cu equiem (pe cutie scrie made in france, 7lei bucata), schimbat filtrul de aer si curatat corp -clapeta.Mentionez ca pe peretii corpului la adimisie acolo era o mazga uleioasa asa care cred ca este de la gazele din carter.
Problema este ca acum intr-adevar motorul merge mult mai bine....se ridica mai frumos in ture intr-un cuvant "trage mai bine"......DAR CONSUMA MULT!!! am facut 100km cu 9.8l (metota plin-plin) 50km in afara 10km in bucuresti viteza medie 80kmh ~2300rpm.Inainte in aceleasi conditii nu sarea de 7%.care ar putea fii problema??? huh.gif
ramsen
esti primul care spune ca dupa curatarea corpului clapeta ii consuma mult masina...in primul rind ce benzina folosesti...al doilea rind mai urca si tu peste 3000 ture...eu corpul clapeta l-am curatat acum o saptamina a doua oara sa fiu pregatit de iarna...si nu imi consuma cit spui tu...ma rog poate si de la benzina ca folosesc numai petrom 99+...
Ciponnescus
Benzina de la petrom 95,pai si daca la 2200-2500rpm consuma atat la 3000+ nu ia mai mult?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.