Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme Motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bionichb
Salut!

Am o dacie 1300 cam veche din 85 in stare cam proasta. Fiind masina parintilor, as dori sa ma ocup eu de ea si sa fac niste reparatii pe la motor. Din pacate nu prea stiu ce cum sa procedez biggrin.gif.
Am urmatoarele 2 probleme:

1. Incercarea de a accelera brusc face motorul sa moara in loc sa-l tureze. Accelerand treptat motorul se tureaza normal. (mai mult sau mai putin)

2. La drum lung da rateuri ca si cum ar ramane fara benzina. Oprirea motorului pt 5-10 minute rezolva problema temporar :-??.

Daca poate cineva sa-mi dea vreun indiciu sau sa ma indice alte surse unde as putea gasii vreo solutie as fi recunoscator.

Multumesc mult
B31AYZ
Salut ,

Incearca sa vezi daca nu ai probleme pe la carburator .Posibil sa fie partial infundat . Eventual verifica cum spritueste pe la jigrerul cioc de papagal . Desfaci cagula de la filtru de aer care e pe carburator si accelereaza manual si vezi cum e jetul .Daca nu e uniform si mai mult scuipa , inseamna ca e partial infundat .Ar fi bine o spalare a lui . Citeste pe aici ca s-a mai discutat . Trebuie doar sa cauti .

Bafta!

myhay1208
raspunsul la prima intrebare: curata bine carburatorul ( daca dai un search o sa gasesti o metoda ff buna de curatare ). Il cureti bine , vezi sa nu fie vreun jigler infundat. Verifici si starea plutitorului sa fie corect reglat.Cam in 2-3 ore ai terminat totul demontare , curatare, remontare. Daca face figuri si dupa asta fa rost de un alt carburator ( eu asa am rezolvat problema mea).
Verifica si alimentarea cu benzina de la pompa pana la carburator.
deceneu32
In 1985 nu mai existau Dacii 1300,probabil 1310.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.