Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sonda benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bushycata89
salut am si io o problema, am o berlina din '98 si nu mai merge sonda cel mai probabil sa blocat p minim. vreau si eu sa stiu dacase poate schimba sau se poate debloca prin alta metoda decat lovirea rezervorului pls pls pls
Ov
da, se poate schimba.

e prinsa cu o saiba mare care trebuie rotita. Se roteste batand cu o coada de lemn in ea. Odata ce ai scos-o, sonda iese direct. Daca iti indica tot timpul minim SI ai si becul de benzina aprins in bord, cel mai probabil s-a spart plutitorul si s-a umplut de benzina. Ca sa testezi daca iti merge bordul corect, scoate mufa de la sonda si pune pe rand cate un fir (sunt 2) la masa. La unul tb sa se deplaseze indicator la maxim si la celalalt sa se aprinda becul de rezerva. Fa verificarile astea inainte sa dai banii pe o sonda noua
bushycata89
am verificat sonda, si io ma gandeam tot la o defectiune a plutitorului. app daca esti amabil am o probleba cu caldura, aereul de la aeroterma este fierbinte vreo 10 minute dupa care se raceste si devine caldut, ma gandesc ca poate fi de la instalatia de gpl ai idee de unde poate fi?
Ov
posibil sa fie termostatul care dupa ce se deschide uita sa se inchida smile.gif
asta daca nu ai aer in instalatie
bushycata89
io ma gandeam sa nu am dala de vara
si sa se deschida la 70
chit ca am carton in fata radiatorului
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.