Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reductii bujii?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Sir_Alex
Se inneaca bujiile intr-o veselie.

Exista vreo posibilitate sa fie scoase mai mult in afara?

Despre ce este vorba in reductia de bujii?

Multumesc.
RIon
se inneaca ca dai tu prea mult la pedala?
Sir_Alex
Nu. Am luat in calcul si asta. De aceea l-am rugat pe taica-miu sa mearga el cu a mea o zi si eu cu a lui. El are experienta de 20 de ani in condus si a patit la fel. Am zis ca o fi si el ca mine si a mai mers cineva cu ea si tot asa... mad.gif
Al Cap0nE
reductia este pt altceva (daca ti se largeste filetul in chiulasa se pune reductie). Tie i-ti trebuie un distantier. Sau incearca cu niste bujii mai scurte. Ce bujii ai acum ?
RIon
Mai, parca scrie in Mondiu sa nu se faca reductie la bujii???
paulp
In Modiru scrie multe, dar nu te apuci sa dai 5 mil pe o chiulasa noua, daca ti se fuce un filet, la care o reductie costa 50 mii wink.gif

Alex, faptul ca se inneaca nu are legatura cu cit e de bagat bujia, ci cu faptul ca vine prea multa benzina in cilindru si se aprinde prea turziu.
Verifica aprinderea (avansul) si carburatia, regleaza nivelul din camera de constant si eventual schimba bujiile cu ceva mai de soi wink.gif.
Sir_Alex
Pai am incercat si bujii Brisk si Bosch... blink.gif daca nici astea nu-s de soi....
RIon
Incearca ce zice Guru (Paul), Brisk sunt excelente.
ydaniel
Nu neaparat se pot face reductii si pt a preintampina ancrasarea bujiilor(asta la un motor f uzat)sursa: o carte de mecanica de prin '56
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.