Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pompa de apa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Floppy76
Nu cred ca e problema majora, dar e de ajuns ca-mi pierd lichidul de racire. Am o problema cu pompa de apa. Picura intre capac si corpul pompei (sau cel putin asa vad eu). Am curatat cat se poate de bine, am schimbat garnitura, am strans tare suruburile si tot picura.

Pentru ca nu as da banii pe un capac nou sau pompa (nici nu stiu cat costa sau daca ala e problema) ma gandesc sa folosesc ceva improvizatii ca tot românu' adica sa pun ceva silicon, mastic. Oare ar merge ? Sau sa pun 2 garnituri ? Praful ala care se pune in radiator, de-i zice StopLeak oare n-ar merge si pentru pompa de apa ?

Multumesc, nu cred ca e ceva ce sa merite postat ca topic dar m-am enervat destul azi. Am desfacut pompa de 3 ori si m-am saturat


gattoman
sal. daca e de la capacu de la pompa de apa nu ai ce sa faci ca nu se poate repara. tre sa il schimbi. azi l-am schimbat si eu ca am vazut ca imi arunca apa pe acolo. eu am dat 536k. 256.gif din cauza asta nu am putut sa ma duc la intalnira daciaclub. sad.gif sad.gif
jaf
022.gif nu ii mai simplu sa cumperi ceva nou decat sa carpesti ? pana la urma ajungi la aceeasi $$.. plus ca iti storci nervii.. ii vreo 500 600 de mii o pompa.. mi-am luat una de vreo 2 luni smile.gif
Floppy76
QUOTE(d3vil @ 12 Feb 2005, 21:50)
022.gif nu ii mai simplu sa cumperi ceva nou decat sa carpesti ? pana la urma ajungi la aceeasi $$.. plus ca iti storci nervii.. ii vreo 500 600 de mii o pompa.. mi-am luat una de vreo 2 luni  smile.gif
*


500 600 capacul sau toata pompa ?
jaf
pompa... dar vezi de unde o cumperi.. sunt 3 tipuri de magazine..

1. care vand piese pentru cateva zile(cand ti-e lumea mai draga te lasa).. mad.gif
2. care au preturi de ai impresia ca cumperi piese de bmw
3. si ce-i care au piese de calitate(originale in general) si preturi destul de bune happy.gif
ydaniel
Solutie:schimba capacul pompei de apa si ai grija sa fie de uzina nu de chinezu' srl!
AC
QUOTE(Floppy76 @ 12 Feb 2005, 21:04)
Nu cred ca e problema majora, dar e de ajuns ca-mi pierd lichidul de racire. Am o problema cu pompa de apa. Picura intre capac si corpul pompei (sau cel putin asa vad eu).  Am curatat cat se poate de bine, am schimbat garnitura, am strans tare suruburile si tot picura.

Pentru ca nu as da banii pe un capac nou sau pompa (nici nu stiu cat costa sau daca ala e problema) ma gandesc sa folosesc ceva improvizatii ca tot românu' adica sa pun ceva silicon, mastic. Oare ar merge ? Sau sa pun 2 garnituri ? Praful ala care se pune in radiator, de-i zice StopLeak oare n-ar merge si pentru pompa de apa ?

Multumesc, nu cred ca e ceva ce sa merite postat ca topic dar m-am enervat destul azi. Am desfacut pompa de 3 ori si m-am saturat
*


Dupa cum descrii simptomele, n-as spune ca-ti curge pe la garnitura (s-ar fi etansat cu garnitura noua) ci pe la simering! Acesta nu se prea poate schimba decat cu presa si este o operatiune mai complicata. Rezolvare: capac pompa de apa! (fara corp!)
Floppy76
QUOTE(AC @ 13 Feb 2005, 13:48)
Dupa cum descrii simptomele, n-as spune ca-ti curge pe la garnitura (s-ar fi etansat cu garnitura noua) ci pe la simering! Acesta nu se prea poate schimba decat cu presa si este o operatiune mai complicata. Rezolvare: capac pompa de apa! (fara corp!)
*


S-ar putea sã se prelinga pe acolo si sa mi se para mie ca este pe la garnitura. Oricum, la cata lume mi-a recomandat sa schimb capacul cred ca asta o sa fac. O sa fie inca o piesa noua pe o masina antica
AC
QUOTE(Floppy76 @ 13 Feb 2005, 14:47)
S-ar putea sã se prelinga pe acolo si sa mi se para mie ca este pe la garnitura. Oricum, la cata lume mi-a recomandat sa schimb capacul cred ca asta o sa fac. O sa fie inca o piesa noua pe o masina antica
*


Sa ai grija sa fie un capac mai de "firma", altfel te trezesti ca dupa cateva mii de km o sa-ti curga iar.
La montaj iti recomand sa ungi garnitura de hartie cu putina vaselina.
Floppy76
QUOTE(AC @ 13 Feb 2005, 16:28)
Sa ai grija sa fie un capac mai de "firma", altfel te trezesti ca dupa cateva mii de km o sa-ti curga iar.
La montaj iti recomand sa ungi garnitura de hartie cu putina vaselina.
*


Ce inseamna de "firma" ? Ca in ziua de azi nu mai stii pe ce dai banii
AC
QUOTE(Floppy76 @ 13 Feb 2005, 20:00)
Ce inseamna de "firma" ? Ca in ziua de azi nu mai stii pe ce dai banii
*


Nu mai tin minte de cine este produs, am luat acum 2-3 ani, intreaba un vanzator de buna credinta. Ala de "uzina" era cel mai scump, vreo 700.000, srl-urile cam 300.000, am luat unul de vreo 400 care s-a dovedit a fi f bun. Chiar nu mai tin minte de cine era produs! sad.gif
Floppy76
Ok, ma descurc eu ca sunt mare. Multumesc
gattoman
Sal.Ieri am schimbat si eu capacul la pompa de ala caci curgea pe acolo pe undeva (pe la prestupa - nu stiu daca e scris corect).Am luat capac de Scornicesti, Jud Olt.Cica astea sunt cele mai bune si am dat doar 536k plus ganitura.La garnitura am pus silicon din ala rosu care se foloseste la baia de ulei.Spor la munca. biggrin.gif
gvisan
de unde ai luat tu noul tau capac de pompa?
nu de alta dar trebuie sa il schimb si eu!!! wink.gif wink.gif
gattoman
Sal.De unde puteam sa il iai in afara de un magazin de piese auto.Intreabre capcana sau ce e asta biggrin.gif biggrin.gif
johnsws
dupa parerea mea produsele(din aluminiu) fabricate de pulsor scornicesti chiar isi merita banii. cam tot ce am schimbat (etriere, capac pompa) dástea am luat si au fost bune. in schimb mie mi se parea ca au inceput sa fie piratate si astea. cand mi-am cumparat capacul de pompa cautam in special de scornicesti, si am observat ca pe unele numele firmei e scris cu litere diferite. presupun ca nu schimbasera matrita intre timp, si mai era si bulk, desi observasem ca astea de scornicesti vin in cutie bleu, asa ca sugerez atentie la cumparaturi.
AC
Asa-i, parca de Scornicesti era capacul pe care l-am cumparat (de la autocenter).
Floppy76
QUOTE(gattoman @ 14 Feb 2005, 00:58)
Sal.Ieri am schimbat si eu capacul la pompa de ala caci curgea pe acolo pe undeva (pe la prestupa - nu stiu daca e scris corect).Am luat capac de Scornicesti, Jud Olt.Cica astea sunt cele mai bune si am dat doar 536k plus ganitura.La garnitura am pus silicon din ala rosu care se foloseste la baia de ulei.Spor la munca. biggrin.gif
*


Eu am pus doar vaselina, am schimbat si suruburile de prindere si nu mai curge picaturã
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.