Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Muzica Scule Acasa!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
AndreyIan
Hai sa incep eu:
Statie lautareasca 8 intrari mic, chitara etc 450 W 4 iesiri 8 ohmi cu egalizator
4 boxe 400 W bucata trepiede pt 2
2 microfoane wirles 50-100 m distanta
2 stroboscoape cam mici!
Atat deocamdata in plan mai am masina de fum, laser,stroboscop maree!
Fygaro
multe manele care suna in boxele tale nu? laugh.gif
theundertaker
Era o perioada cand am vrut si eu sa deschid aici un topic legat de sistemul audio pe care-l avem acasa, dar m-am lasat pagubas.

Deocamdata am un sistem 5.1 Genius. Ieftin si bun.

Ov
daca se poate sa postati si adresa completa si orarul cand nu e nimeni acasa wink.gif
ionut.tanase
QUOTE(AndreyIan @ 19 Jan 2009, 13:20)
Hai sa incep eu:
Statie lautareasca 8 intrari mic, chitara etc 450 W 4 iesiri 8  ohmi cu egalizator
4 boxe 400 W bucata trepiede pt 2
2 microfoane wirles 50-100 m distanta
2 stroboscoape cam mici!
Atat deocamdata in plan mai am masina de fum, laser,stroboscop maree!
*




In graba ta de a te lauda, ai uitat ceva esential: cu ce "dai" in statia si boxele respective... patofon, pickup, magnetofon, casetofon, deck, cd player, calculator ?
slaiciprian
pai nu ai vazut ca are microfoane? numa' karaoke ca e "za best". eventual mai "uita" cate un microfon la vecinu sub pat...

p.s. grija la masina de fum, am auzit ca deplasarea nejustificata a pompierilor, salvarii se plateste.
AndreyIan
Nu prea mai ascult manele!!
Dar in schimb sunt Dj pe la nunti:D:D sambata trecuta am fost la o cununie:DD: mai fac si eu un ban!
Nu mai zic cum s-a auzit de revelion statea afara si tipam in microfoane ca disperati si boxele in casa la etajul 3 nu era din bloc acasa decat 2 vecini acasa dupa coloana mea la parter si la etajul 5 ca stiu ca in fiecare an dau perecere acasa:D:D:DD:
Cu calculator Amd x2 5400 + 4g memorie placa 512 nvidia hard 320 30.000 melodii aproape am !!
ageana
Si mai e ceva esential de mentionat: unde dai in ele?
Ca daca dai la bloc...
slaiciprian
am zis io ca scoti numa din microfoane... ia ma si un cass, o sa vezi diferenta.
theundertaker
QUOTE(Ov @ 19 Jan 2009, 13:42)
daca se poate sa postati si adresa completa si orarul cand nu e nimeni acasa wink.gif
*





Str. Petre Paulescu nr. 18, orar cand sunt plecat L-J 8-16; V-D-plecat in weekend.
Daca treci de cei 4 rottweileri ..... atunci incepe distractia.....cu alarma. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Bafta!!!
AndreyIan
nu ne riscam pielea pt un sustem genius are si cumnatamiu si se aude el bine dar nu merita sa treci de caini pt el:D:D:
kog
kog are una bucata microsistem audio schneider cu 2xboxe 8W legat la calculator printr-un cablu de auxiliar de 11m
AndreyIan
Nici unu nu e asa impatimit ca mine dupa muzica ??
Am mai avut 2 boxe facute tot de mine dar le-am vandut !!
Acum 2 sunt cumparate 2 facute de la 17 ani ma tot chinui sa avansez sa am din ce in ce dif mai mari!! inainte ma duceam cu pik-up facut statie si cu cd player audio nici nu stiam ce-i calcD:D:
Ov
QUOTE(theundertaker @ 19 Jan 2009, 13:58)
Str. Petre Paulescu  nr. 18, orar cand sunt plecat L-J 8-16; V-D-plecat in weekend.
Daca treci de cei 4 rottweileri ..... atunci incepe distractia.....cu alarma.  biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif

Bafta!!!
*



pentru caini avem pisici biggrin.gif
cu alarma poti sa fi mai specific: model/amplasare senzori/stare baterie backup/chestii socoteli. E cu cod sau cu telecomanda ca sa stiu daca iau scanner-ul sau binoclul cu mine cand vin la lucrare.


Sistem d'ala genius mai rar, d'asta e si pazit bine icon_mrgreen.gif

pazeaaaaaaaaaaaaaa ph34r.gif ph34r.gif
kog
nu toata lumea are bani de investit in scule, cand oi fi si eu pe banii mei, imi fac un perete de boxe, nah tongue.gif
AndreyIan
Bai da haiosi sunteti sa mor!! Macar asa sa mai rad si eu la munca daca altceva nu am de facut pe aici mai am o ora si se termina programul:DD:
theundertaker
QUOTE(AndreyIan @ 19 Jan 2009, 14:03)
Nici unu nu e asa impatimit ca mine dupa muzica ??
Am mai avut 2 boxe facute tot de mine dar le-am vandut !!
Acum 2 sunt cumparate 2 facute de la 17 ani ma tot chinui sa avansez sa am din ce in ce dif mai mari!! inainte ma duceam cu pik-up facut statie si cu cd player audio nici nu stiam ce-i calcD:D:
*




Nu e vorba ca nu sunt alti impatimiti dupa muzica, pentru ca mai sunt (chiar si eu) dar cand ai un junior in casa, nu-ti trebuie statie mai puternica decat el. Acopera cu plansetele lui orice alta sursa de sunet.
Pe de alta parte si eu la 20 de ani tot cu pick-up-ul faceam chef. Ii legam super casetofonul WEF Made In Mama Rusia si-i dadeam bataie..... Fain vremuri..... biggrin.gif



L.E. Ov zici tu ceva aici cu pisicile. Astia ai mei sunt inebuniti cand le vad si fug dupa ele pana le prind, chiar daca ar fi sa fuga 1 km.
cat despre alarma habar n-am de care e fiind ca mi-au montat-o unii de la o firma care se termina cu "Security". Mi-au montat camere exterioare iar in interior o unitate de activare dezactivare cu cod.
Atat stiu despre alarma.....a si cica au ei la sediul central undeva unde inregistreaza ceea ce filmeaza camerele. Mie mi-au dat un monitor al carui ecran e impartit in 4 in care vad activitatea camerelor.

Scuze de offf!!!
AndreyIan
Ai dreptate si eu ma speri cu gandul ca mai am 6 zile si vine si oracaitoarea mea si imi e ca o sa-mi acopere boxele !!! Am fetita. tu?
Da frumoase vremuri am avut si eu de genul asta! furam tranzistori din radioul lu tata ca era mare cat sifonierul ca sa incer eu tot felu de chesti sa se auda mai bine!!
theundertaker
QUOTE(AndreyIan @ 19 Jan 2009, 14:12)
Ai dreptate si eu ma speri cu gandul ca mai am 6 zile si vine si oracaitoarea mea si imi e ca o sa-mi acopere boxele !!! Am fetita. tu?
Da frumoase vremuri am avut si eu de genul asta! furam tranzistori din radioul lu tata ca era mare cat sifonierul ca sa incer eu tot felu de chesti sa se auda mai bine!!
*




Sa-ti traiasca! Scuze dar credeam ca esti mai tanar. Scuze inca odata.
Eu am baietel.

Oricum important e sa fie sanatosi.

Numai bine!

L.E. Tranzistorii ii furam de la scoala di laboratorul de fizica.....ce vremuri dom'le....
AndreyIan
Inseamna ca baietelul tau e tot mic:D! eu am 26 ani aproape!
Si eu as fi vrut baietel sa-i las sculele sa nu mai se chinuie ca mine sa aiba domne cu ce sa se duca, sa le sara tencuiala nu sa-i zica cum imi ziceau mie : mai tare se poate?" ce sa fac la un amarat de pick-ul sau mag si niste boxe nova 1 care le stie:D:D
skija
"AndreyIan" - pacat ca toata lumea are dreptul sa detina "scule de ascultat"... mi-e mila de boxele alea.. cand bagi un "cica laca cichi cea..."..

"... laudativa!!" = laudati-va
"wirles" = wireless
...Statie lautareasca... vai de... tu esti cumva ROMEO FANTASTIK? tongue.gif
AndreyIan
Skija in primul rand se discuta subiecul nu persoana! in al doilea rand daca sunt la munca si e o discuti pe forum nu am pretentia sa vorbesc 100% corect , in al treilea ran am zis ca nu ascult manele sunt Dj ascult orice numai statia este cum o au lautari in cazul in care nu pricepi. Alti se pare ca au inteles.
theundertaker
QUOTE(AndreyIan @ 19 Jan 2009, 14:30)
Inseamna ca baietelul tau e tot mic:D! eu am 26 ani aproape!
Si eu as fi vrut baietel sa-i las sculele sa nu mai se chinuie ca mine sa aiba domne cu ce sa se duca, sa le sara tencuiala nu sa-i zica cum imi ziceau mie : mai tare se poate?" ce sa fac la un amarat de pick-ul sau mag si niste boxe nova 1 care le stie:D:D
*




Multi inainte. Eu am vreo 40 (prostiile vietii m-au facut sa imbatranesc degeaba, asa ca m-am pus pe treaba laugh.gif ).
Eu aveam pick-up Tesla daca ai auzit, parca era polonez ...cred....si cu cass-ul Wef faceam "prapad" cu boxe de 15 W.... biggrin.gif
AndreyIan
Tesla am avut si eu negru era si ii scosesem tot, ii lasasem doar partea electrica de amplificare si carcasa! Multi inainte o sa fi tatic cam batran dar asta e . Conteaza sa fie sanatos si iubit!
adip
QUOTE(AndreyIan @ 19 Jan 2009, 23:03)
Nici unu nu e asa impatimit ca mine dupa muzica ??
radmasa.gif
kog
QUOTE(AndreyIan @ 19 Jan 2009, 14:39)
Tesla am avut si eu negru era si ii scosesem tot, ii lasasem doar partea electrica de amplificare si carcasa! Multi inainte o sa fi tatic cam batran dar asta e . Conteaza sa fie sanatos si iubit!
*



io in ca am un tesla si merge perfect, he he,
AndreyIan
Sper sa mai apara si alti cu stati , boxe etc chiar mai bune!!
Sa vedem cam ce mai are lumea in dotare!!
giany911
Eu am o bafta cu niste vecini comunisti, vin la usa daca ascult si la casti! gun3.gif
marksman
Eu le dau replica fie cu un Creative 2.1 fie cu o petarda de home cinema Samsung. Depinde ce am deschis in momentul in care ma bruiaza vreunul cu manele.
klaus
QUOTE(AndreyIan @ 19 Jan 2009, 13:20)
Statie lautareasca 8 intrari mic, chitara etc 450 W 4 iesiri 8  ohmi cu egalizator
*

Nu s-ar putea niste poze cu "statia lautareasca"?
Jack Daniel's
Eu am 4 boxe, in total vreo 700W. smile.gif Sa vedeti ce bine se misca membranele de 30cm in ritm de manea... smile.gif
logan1.5dci
Ca gluma merge, dar puterile nu se aduna asa.
Poate ai 4x150, ce nu este egal cu 1x700.




Eu stau la bloc acum
Samsung All-in-one system HT-X200
semit
audigy 4 + Z5500 blush.gif
Jack Daniel's
QUOTE(logan1.5dci @ 19 Jan 2009, 19:40)
Ca gluma merge, dar puterile nu se aduna asa.
Poate ai 4x150, ce nu este egal cu 1x700.
Eu stau la bloc acum
Samsung All-in-one system  HT-X200
*


Nu e gluma "maestre", am doua de 200 si doua de 150. Acum ce zici, e gluma? blink.gif
logan1.5dci
Mai ai , nu zic ca nu ai, dar nu intelegi ca nu se aduna asa?
Jack Daniel's
Am 700w. smile.gif
verde57
QUOTE(theundertaker @ 19 Jan 2009, 15:10)
casetofonul WEF  Made In Mama Rusia si-i dadeam bataie..... Fain vremuri..... biggrin.gif
L.E. 

*



ba ce bine mai inregistra scula asta ruseasca!!
logan1.5dci
QUOTE(Jack Daniel's @ 19 Jan 2009, 18:43)
Am 700w. smile.gif
*



Bine ca ai. smile.gif
Nici tu nu stii cat ai? 10561582.gif
Ai 2x350W. smile.gif (dar nici aici nu sunt sigur, e ceva vreme de cand ma ocupam si visam astea.)

Daca am un sistem 5x50W , am 250W?
A stai ca am uitat boxa de bas care are si ea 100W . Deci 350W.
Jack Daniel's
De cand exprimam puterea in 2X.... blink.gif ?
logan1.5dci
Pai de cand s-a inventat ...stereo.
MihaiGSm
Posed un sansui b1000 (2 x 100w) + Eq RG707 si doua boaxe tongue.gif facute de mine cu 2 dif-uri Coustic Ht-612 de 12 inch si driver de 1 inch blush.gif Ascult in general mp3-uri pe laptop. icon_mrgreen.gif
argon
QUOTE(logan1.5dci @ 19 Jan 2009, 20:10)
Pai de cand s-a inventat ...stereo.
*




pentru manea nu trebuie Stereo, manelistii nu stie ce inseamna aia.
tzepesch
In sufragerie la TV, combina Sony TB10 2 x 60RMS
La laptop, 2X6WRMS boxe Electronica WideRange Open Buffel pasive, de pe vremea lu impuscatu
La tara Pickup-statie Ziphona Concert 2030 2x12W RMS.

De departe, cea mai placuta scula la ascultat, e Pickupul. bate sony-u la mufa de nu se vede.
Jack Daniel's
Hai sa ma exprim altfel...boxele mele au o putere totala de 700w. E bine "nenea" decei? radmasa.gif
Cristi T
Daca nu puneti si poze..degeaba va laudati,nu va cred tongue.gif
marksman
Mai ales o poza cu statia lautareasca tongue.gif
AndreyIan
Acum am ajuns la munca si am sa respect cererea sa pun si poze ! am sa pun pe seara cand ajung acasa!! Aveti grija cu watti astia ca sunt RMS si PMPO si nici astia nu sunt watti reali cum erau exprimati mai acum ani de zile la 80 watti reali nu rms sau pmpo geamurile ar trebui sa faca ca toate alea si chiar sa se sparga daca este pusa o boxa aprope de el scria si intr-o carte de electronica pe vremea cand faceam boxe!! Cat despre boxe daca fiecare boxa in parte scoate 250 de watti cum zicea cineva mai sus aia e puterea maxima pe care o suporta boxa respectiva si daca ai 4 se aduna normal dar asta inseamna sa ai statie cu 4 canale si pe fiecare canal 250 iesire adica 4x 250. Statia mea are 4 iesiri dar defamp ea are 2 canale si se pun 2 boxe pe canal 2x 450 nu 4 x 450 ar veni pe fiecare iesire cam 200 de watti ca oricum nimic nu are exact cat scrie in datele tehnice aia scriu doar farful pe care-l atinge dar nu-l poti folosi sa asculti acasa la maximul ala ca iti baga distorsiuni mari in boxe si poti sa le arzi(cum mi s-a intamplat odata).
Urmeaza sa-mi iau o statie mai maricica in vitor intai sa ma mai duc sa mai fac ceva banuti cu ele.
PS: Boxele trebuie absolut intodeauna sa fie mult mai mari decat poate scoate statia! O sa pun poze!!
Ov
QUOTE(tzepesch @ 19 Jan 2009, 20:44)
La tara Pickup-statie Ziphona Concert 2030 2x12W RMS.

*



am si eu un d'asta. Doamneeeeeee ce bas cald poate sa aiba, de departe cel mai frumos bas pe care l-am auzit. Pacat ca fasaie cam tare (are zgomot de fond maricel).

Eu acum folosesc o statie Delia (traf toroidal, in mare e facuta tot de unitra) smile.gif 2x15W (8 ohmi) cu boxe Unitra (3 cai) 2x75W (8 ohmi). "Suficient" biggrin.gif

@big: cum rezisti tu la 700w, cand io daca dau mai mult de 40% statia (aia de 15W) nu mai pot sa mai stau in casa ca ma dor urechile ?
argon
cine a zis ca rezista, nu vezi si tu urmarile?
AndreyIan
ov tu poate ai watti reali asa inseamna ca am si eu 20.000
Mi-am facut si eu odata statie pe integrate cu traf toroidal dintr-o combina mare, ce frumos si clar se auzea singura buba dupa 5 min intra protectia pe final si scadea puterea la sfert , mi-a luat ceva sa-mi dau seama ca era radiatorul prea mare si nu apuca sa se faca transferul de caldura dupa final pe radiator:D si cand l-am pus mai mic se auzea super apoi mi-a fost aruncata de la etajul 2 pe geam cu tot cu boxa care era si cd-playerul calcat in picioare de unchiul lu unu unde facusem paranghelie si a venit dim nervos ca l-au sunat vecini si noi eram plecati le-am gasit in gradina din fata blocului:(((( a si difuzorul mare avea in el o gaura de picior:(( mi-am mai recuperat apoi in timp ceva bani pe ele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.