Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dauna RCA - copie talon vinovat
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Relu11
Salutare

Am avut un accident, vinovat eu (adica sotia ca ea era la volan), am mers la Politie, s-a intocmit procesul verbal cu puncte penalizare si amenda, am dat copie dupa RCA persoanei pagubite nimic nou. Ieri m-am pomenit cu persoana pagubita la usa cum ca are nevoie de copie dupa talonul meu pentru ca nu poate sa scoata masina din service fara ea.

Intrebare unde scrie in lege sau in normele RCA ca trebuie sa-i dau copie dupa talonul meu? sau este o noua metoda sa te mai plimbe cu dosarul?

PS Oricum o sa ii dau copie dupa talon dar macar sa stiu pe viitor.
denisCT
Da trebuie copie dupa RCA si dupa talon.
Batrānul
Cred ca depinde de asigurator.
Majoritatea cer doar copia politei RCA si constatarea de la politie. Cel putin asa era anul trecut, din cate stiu eu.
Relu11
denisCT scrie undeva in legislatie, norme RCA? Eu unul trebuie sa recunosc ca nu am gasit asa ceva.
adi_ar
Nu este obligatorie predarea talonului.
De fapt ceea ce intereseaza asiguratorul este sa nu se depuna contestatie la PV pe care il prezinta pagubitul.
Oricum, pentru a-l ajuta pe om sa-si recupereze paguba, cred ca o semnatura sau o copie dupa talon nu v-ar produce neajunsuri.
denisCT
Nu cred ca scrie nicaieri, dar unii inspectori cer, si la Politie te pune sa faci xerox de obicei, nu mi s-a parut iesit din comun
Relu11
Deci persoana cu care am avut accident s-a dus sa deschida dosarul de dauna, i-au pus in fata lista cu service-urile cu decondare directa, a ales unul, iar cand masina a fost gata i-au spus ca trebuie sa aduca si copie dupa talonul meu, nu poate sa ia masina din service pana nu aduce copie dupa talonul meu asta in conditiile in care copie dupa RCA-ul meu a avut de la Politie. La Politie nu i s-a spus ca ar avea nevoie si dupa talonul meu, nici inspectorul de daune care i-a deschis dosarul nu i-a spus in momentul in care s-a deschis dosarul, a fost anuntata in momentul in care a mers in service sa ridice masina.
Aici mi se pare ca este ceva dubios. De ce nu i s-a spus de la bun inceput, din momentul in care s-a deschis dosarul de daune, de ce doar cand s-a dus sa ridice masina.

Oricum o sa ma intalnesc in seara asta sa-i dau copie dupa talon, nu au ce sa faca cu ea, intre timp RCA-ul a expirat si a fost facut altul la o alta societate.
Alexu7
si mie mi s-a cerut certificatul pentru a fi xeroxat, cand i s-a facut aluia dosarul, asa ca stai linistit, nu e nimic dubios.
Relu11
Alexu7 dubios mi s-a parut ca au cerut la ridicarea masinii si nu cand s-a deschis dosarul de daune.
Smiley
aia de la asigurari ar face orice sa amane plata cu cateva zile sad.gif
bendix
E bine de stiut. De acum, pe langa copia xerox RCA voi purta in masina si copia xerox a talonului.
r&d
Daca masina nu are ITP valabil, RCA-ul sau CASCO, dupa caz, nu mai este valabil!!!
De aia trebuie copie dupa talon. Daca aveai ITP-ul expirat la masina, erai bun de plata.
Relu11
r&d masina are ITP valabil, pe polita scrie seria de sasiu intrucat masina nu a avut talon la momentul incheierii politei RCA (masina noua ridicata de la dealer). Daca nu ma insel pe polita se specifica masina noua nu are talon.
Nu mai conteaza acum, problema este ca a mai patit-o un coleg de servici in sensul ca i s-a cerut copie dupa talon, permis si CI al soferului vinovat. N societati, N tipuri de acte necesare ..... .
fnp
Vezi, ti-ai dat singur raspunsul! smile.gif

Problema este ca pe pv-ul de la politie scrie ca masina marca X cu nr de inmatriculare b-xy-zzz este vinovata de producerea accidentului. Dar pe polita RCA nu apare nr. de inmatriculare ci doar VIN-ul. De asta trebuie copie dupa talon ca acolo apar ambele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.