Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Politehnica
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
SSilent
salutare, de curiozitate intreb, daca e cineva la transporturi pe partea de inginerie (AR, MR) cum a fost prima sesiune? anu I sem I? ... mor de frica... nu ma speriati mai tare va rog rugaciune.gif
vijelie
Adica ai luat bacu? radmasa.gif
einstein1984
A fost misto, am luat bursa. Si aia de aveau bursa dupa admitere au avut restante.
Invata si o sa fie ok. Si vezi ca l-au prin pe ciroboc cu spaga.
C@talin
deci nu te duce la politehnica serios,multora lema zis asta,ei nu si nu se duc acalo.acuma isi plang zilele si zic mereu fraza cine plm ma pus sa ma duc acolo? radmasa.gif
SSilent
io nici nu am trecut de prima sesiune si deja zic asta.... cioroboc? nu am auzi de el, nu facem nimic cu el, ce preda?
liviu2004
Nu preda nimic, ia doar spaga. De la unii inocenti.
C@talin
mai nasol e cand dai peste aia care nici nu predau si nici spaga 04.gif
einstein1984
Asistentu lu postolache:
http://stiri.kappa.ro/actualitate/politehn...ire_171600.html

C@taline, la el e prea tarziu.
Asi
? cine e cioroboiu? La ce specializare?
Eu la AR n-am facut cu el, si nici la MR nu e.

Stiu de raducanu ca a fost cercetat de dna in vara asta. Mi-e groaza sa ma gandesc ca am in sesiune cu el acum si sigur are ganduri nastrusnice in aceasta sesiune


Revenind la AnI semestru I
e relativ usor daca ai fost pe la cursuri seminarii laboratoare si ai puncte din timpul anului.

Edit
Acum am vazut.. Eu am facut cu Ariana.. don'shoara Pitea ph34r.gif
ArtVandelay
scumpe mai sunt la voi..
C@talin
no doar e capitala laugh.gif art daca ai stii tu ca politehnica bucale are q7 radmasa.gif
SSilent
q7 de teste pt studenti bre tongue.gif
Asi
dap, Q7 neinmatriculat si neinmatriculabil, primit pe moka
Si un fiesta model 98 cred.
Avem dacia2000, avem si un aro10 nou/vechi (el e vechi dar are doar 800km)
ArtVandelay
si noi avem numai aro-uri, dacii, cateva straine din 1900 toamna si o supernova.. dry.gif
SSilent
si in Mercedes W123, si o Dacia 1300 si o Toyota Prius, si o "carcasa" de Citroen 2CV, o carcasa de Oltcit, si parca mai erau cateva dar imi scapa...
Asi
carcasa de 2cv vine si cu roti.
Dar caroseria de olcit pana acum 2ani era in interior si pastrata ca noua.
Si acum arata exemplar pe langa multe olticuri de pe strada. asta e complet dezechipata(n-a fost echipata) si noua, numa buna sa faca fericit pe unu cu oltcit, dar n-are serii.
SSilent
cu niste nervi de otel cred ca reusesti s-o rezolvi cu seria la R.A.R. ... dar nu cred ca e dispusa fac. sa dea carcasa aia tongue.gif
einstein1984
Mertanu e adus de Oprean, o sa faca cu el un laborator studentii de la Transmisii automate. Dcaii sunt vreo 3-4, o 1300 berlina albastra, un 1300 break, un 1410 a lui Irina Loghin de la Senat (cel alb, cu faruri patrate).
Buna treaba cu Q7-le, ca era ingehsuiala mare in fiesta aia cu anghelache+4 studenti.
Artvandelay, sa-ti mai spun ca acum Politehnica are si dinamometru de sasiu cu frana?
Sssilent, ala poate e asistent doar la studentii de la IT (ingineria transporturilor adica).
Cu Arrrrriana am facut si eu o vreme.
SSilent
pana mea, mie cel mai mult imi pare rau ca am intrat la MR, nu ca nu mi-ar place trenurile, imi plac foarte mult, dar nu mai mult decat masinile, si e brambureala mare sa ma transfer sad.gif
in schimb pana acum imi place facultatea, desi la matematici ma uit ca boul ca nu inteleg o iota, asta e, sper sa trec de primii 2 ani cu bine si scap de ele biggrin.gif

succes tuturor politehnistilor care sunt in sesiune blush.gif
C@talin
am auzit o faza de anghelache cu q7 se plimba el pe splai sau nustu ce strada pacolo pe la poli, dadea ture,si trecea unu cu un ferari pacolo ,anghelache cica a tras frana de mana, sa pus dea curmezisu pe sosea si a inceput sal injure pala ,ca ce cauta paici sa-i dea drumu dupa sosea laugh.gif ,ma mir ca nu sia luat bataie smile.gif))
einstein1984
Era in Poli, langa coloana infinitului. Si era un gallardo, nu un ferrari. In rest, cam asa e.
q7-le nu cred ca e inmatriculat, deci nu avea voie sa iasa cu el. La fel si fiesta, e cu seriile sterse.
Succes politehnistilor in sesiune, ca saptamana iadului de dianinte de sesiune a trecut.
SSilent
chiar ca a iadului wacko.gif am dat azi examenu la chimie si partialu (ca am fost acasa cand s-a dat) ... la examen am facut 4 pb din 5 si la partial 5/5 ... acum sper sa fie bine... pana maine la 3 o sa fierb in suc propriu dry.gif
Asi
Esti la MR?
Poti sa te transferi fara prea mari probleme, doar cu o singura conditie, sa fi si tu integralist, eventual cu o medie decenta.
Deja anul 2 difera printr-o singura materie dar e plauzibil si in anul 3 la inceput sa te transferi.
Dar cel mai bine la inceputul anului 2
Faci o cerere, doua, in care in una ceri transferul si in alta audienta cu decanul (daca nu esti convins ca merge transferul) pentru a-ti sustine punctul de vedere.
Merge repede si nu e deloc brambureala (prin niste circumstante mai ciudat de explicat si eu am fost la MR in anul1 si m-am mutat la AR la inceputul anului 2, e simplu)


Muta-te la AR neaparat, ca mr-ul e putin prin balarii.. desigur asta daca vrei auto, ca daca vrei trenuri stai acolo ca e bine biggrin.gif
SSilent
da... momentan e vraiste in capu meu, nu stiu sigur ce vreau pt ca, ind auto e in cadere libera, iar cu MR am auzit de la mai multa lume ca sunt posturi destul de atragatoare... in fine, eu am vorbit cu Craciun daca il stii (profu de preda comunicare in anu I si III) si mi-a zis ca pe langa faptu' ca trebuie sa fiu integralist, trebuie sa dau la vara iar examenu de admitere, si daca totu e ok atunci sefu de la MR de catedra trebuie sa imi dea drumu si sefu de cateadra la AR sa ma primeasca... si mi-a zis ca ar mai fi o alternativa sa gasesc pe cineva de la AR care sa fie dispus sa se transfere... nici nu mai stiu, am auzit prea multe variante wacko.gif
Asi
Dap, il stiu pe Craciun.
Am fost pus exact in aceasta situatie, de a ma transfera de la MR, la AR.
Am facut cerere la inceputul anului II cu circa 2 saptamani inainte de inceperea scolii (da, sunt secretarele tot acolo)
Apoi dupa o saptamana am intrebat de rezultat si a dat din colt in colt si am mai facut o cerere de audienta la domnul decan Alexandrescu
In prima zi de scoala m-am dus la secretariat si am intrebat de rezultat, am vazut ca nu s-a hotarat si m-am dus la decan, si in fix 3min de conversatie unde m-am prezentat si mi-am spus preferinta mea de transfer, si raspunzand la singurele doua intrebari ale decanului (daca am vreo restanta - nu, ce medie am - 9.60 parca) si apoi decanul a venit pana la secretariat si a specificat aprobul transferului, lucru care s-a intamplat exact in ziua aia, am luat orarul de la anul 2 AR si am mers dupa el, am aparut si in catalog, etc, toate bune si frumoase fara greutate, si fara prea multe alergaturi.

La AR exista si termenul de competitie. La MR nu prea, ca si asa sunt enorm de putini.
SSilent
stiu ca suntem foarte putini, azi la examen la fizica am fost 3 grupe (toate) si am dat in amfiteatru in BN102, si cu un rand ocupat unu liber si spatiu intre noi pe rand abea am umplut amfiteatru unsure.gif
Asi
inseamna ca stati bine.. eu cand am fost la MR din cele 3 grupe eram de fapt 20 de oameni. La examen la Analiza m-am trezit singurul care am venit (erau 2 oameni sa ma supravegheze pe mine, pana la urma am transformat examenul intr-un scurt dialog in care explicam succint cum vreau sa abordez problema, .. in 20min era gata examenul)

La cursuri s-a intamplat de multe ori sa fiu singurul prezent.
Acum Mr-ul de an 3 are o singura grupa (adunata din cele 3 grupe care au fost pe hartie, +intaririle adunate sub forma de repetenti din alti ani) si nici aia la efectivul maxim.
In anul I una din grupe avea 2 oameni, din care unul din ei n-a mai venit in semestrul doi, iar celelalt venea si el din cand in cand, iar la laboratoare il trimitea sa faca cu alta grupa ca doar n-o sa toarne metal sau sa sudeze pentru un sigur om.. biggrin.gif

Daca ziceti ca sunteti multi, cu atat e mai simplu sa te transferi daca doresti intradevar. La mine eu cand am plecat am micsorat efectivul de studenti de la MR cu aproape 10% radmasa.gif
SSilent
radmasa.gif tare... uite ca p-asta n-o stiam ... tu acum ce an esti?
Asi
3 in pu|a mea! radmasa.gif
SSilent
radmasa.gif
ArtVandelay
ce inseamna MR ?
Asi
MR-Material Rulant, MRCF-Material rulant cale ferata, VTF-vehicule transport feroviar
Toate sunt aceeasi sectie sub diverse denumiri.

AR-autovehicule rutiere, am inteles ca anul asta au redenumit-o dar nu mai stiu cum
SSilent
nu au redenumit-o, au redenumit MR'u ... acum e IM (injinerie miecanieca tongue.gif )
Asi
Adica au revenit la forma initiala?

Ca initial era IM care la sfarsitul anului 2 se bifurca in AR si MR

apoi au facut traznaia ca din primul an sa fie imparteala in AR si MR

Acum au revenit la IM? si seria A si seria C?
Iar tu faci cu profesorii de la seria C ? (Balan, Olteanu, Carmen Popa, etc)
Sau cei de la seria A? (Postolache, Radu, Nicoleta Ieseanu, etc)

In orice caz, daca au revenit la forma initiala de IM care se sparege in AR si MR, n-ai de ce sa faci cerere, ca oricum la final inainte de bifurcare exista niste optiuni si in ordinea mediilor se opteaza catre AR sau MR.

Vad ca de ceva timp organizarea cursurilor/an/sectie/serie/etc e in convalescenta continua.
SSilent
seria C. ordonati! tongue.gif ... am impresia ca seria A este AR-ul

deci la admitere am avut urmatoarele optiuni: AR, IM, TET, si... inca unu cu multi de "T" ... si da AR si IM (MR, MRCF, CFR etc.) sunt la fel in primii doi ani.
einstein1984
TT ar fi tehnica transporturilor sau sefii de gara. C2talin cred ca stie mai bine la asta.
SSilent
media 7 la fizica biggrin.gif
inca 4 rugaciune.gif
einstein1984
La Ralea? Spagasinul sef?
bafta in continuare
SSilent
nu, Popa Carmen, merci mult, o sa am nevoie, in special la algebra si analiza ca sunt... ei bine praf e putin zis sleep.gif
ydaniel
QUOTE(SSilent @ 20 Jan 2009, 14:39)
salutare, de curiozitate intreb, daca e cineva la transporturi pe partea de inginerie (AR, MR) cum a fost prima sesiune? anu I sem I? ... mor de frica... nu ma speriati mai tare va rog  rugaciune.gif
*


A FOST NASOL....groaznic wacko.gif


nu stiam de Q7.
ce lui gabi nu-i mai place 244 powered by Brasov icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif

nu merita poli-ar sleep.gif sleep.gif
ps:cel mai rau imi pare de aro 10 galben-care sta acolo.in loc sa fie in garajul unui pasionat wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.