Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Manga - Anime
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
koolshen
Salutare tuturor smile.gif
Deschid un nou topic in speranta , ca voi gasi noi desene japoneze ( Dragon Ball Z , Samurai X , Afro samurai , Naruto .. etc ) Nu ca nu asi avea ce face acasa si nu mai stiu ce sa fac cu timpul meu liber dar...mie unul imi plac destul de mult . Dar cele mai interesente mi sau parut cele cu samurai . Asa ca , sa ai dam drumul la topic si sa vedem ce iese smile.gif
bolidu
La 24 de ani ai tai inca te mai uiti la desene animate ?
C@talin
animeuri xxx de ce nu:P
koolshen
Eream siiiiigur ca o sa va luati de varsta ... mie inca imi plac biggrin.gif Si inca ma uit la tom si jerry cu mare placere smile.gif
slider2
QUOTE(C@talin @ 20 Jan 2009, 17:48)
animeuri xxx de ce nu:P
*


alea se numesc hentai, si sunt o subspecie a manga. eu nu sunt mare fan al acestui gen, unele mi se pare un pic stupide, dar am urmarit un serial si mi-a parut rau ca s-a terminat.
serialul se numea death note, si exista si vreo 2 filme artistice, plus si carte pentru doritori. am o colega la facultate mare fan de manga-anime si i l-am recomandat si ei, si a facut o adevarata pasiune pt el. ea a citit si cartea si a zis ca serialul este cel care respecta in cea mai mare masura actiunea de acolo.
daca nu sti deja despre el, o sa-ti fac un mic rezumat. un tip aflat in colegiu, baiatul capitanului politiei din tokyo, gaseste un caiet. caietul respectiv era cazut din lumea zeilor shirigamy, si avea puteri magice. daca stiai numele complet si cum arata la fata o anumita persoana, in acel caiet puteai sa-i descri moartea. daca scriai doar numele persoana murea de infart in 3 secunde, dar putea-i sa-l si controlezi pentru scurt timp si apoi sa-l omori intr-un alt mod decat infartul. tipul, un olimpic la orice materie, cu un simt al dreptatii foare adancit, incepe sa omoare infractori. de aici situatia se complica, cu niste scene si actiuni de o genialitate exemplara. scenaristul, sau scenaristii daca au fost mai multi, au avut o minte sclipitoare.
mie mi-a placut la nebunie serialul, si cred ca o sa-l mai vad o data (are doar 50 de episoade). ti-l recomand, si daca vrei o mai pot intreba pe colega de anumite filme sau seriale.
koolshen
Foarte tare . Multumesc !! acum sunt calare pe el biggrin.gif Daca mai ai sau mai sti niste animeuri dinastea sunt numai ochi si urechi ;;)
slider2
cu placere. eu unul nu mai stiu, dar o s-o rog pe colega mea sa-mi recomande.
Shush
Shaman King radmasa.gif
koolshen
te-asi ruga daca nu te superi si bineinteles daca nu se supara nici ea tongue.gif

20 Jan 2009, 19:54:
Bun al trecem si pe "Shaman King" in notebook smile.gif
bolidu
Pokemon tongue.gif
Shush
Pokemon e un caz mai aparte happy.gif

Eu m-am uitat doar la Shaman King, dar stiu ca ma tot stresa unu cu alt anime cu sute de episoade. Zicea el ca e foarte bun. Cand imi aduc aminte zic.

LE : e vorba de One Piece. are vreo 385 de episoade happy.gif
Asi
mie mi-a placut dar probabil l-ai vazut deja ca e cu reclama multa
Sen to Chihiro no kamikakushi
(sau Spirited Away mai pe scurt biggrin.gif )
Stefan
Nu prea ma pricep la gen, dar pot sa-ti recomand ce a zis @Asi si filmul asta:

Mononoke-hime (1997)
koolshen
Am cautat "Sen to Chihiro no kamikakushi" este un gen de fantasy din cate am vazut . este tare ce sa zic dar mai mult sunt incantat de genu ala de samurai ( preferatul meu a fost samurai X [Rurouni Kenshin] ) care al recomand !
Asi
Pai filmul "Sen" aka "Spiritited Away" aka"Sen to Cihiro no kamikakushi" este frumos fara sa indragesti genul asta de desene animate, asa au fost de parere si aia de i-au dat premiul Oscar.

Nu-s mare fan de anime-manga, prefer oricand ceva pixar, sau chiar 2d mai oldie gen tom&jerry.

Dintre filme mi-a mai placut "Mulan" (nu stiu daca e anime japonez sau altceva, dar e frumos)
Si "ninjai" care e chiar misto (asta e un film facut in flash.. desi nu promite cine stie ce e chiar supermarfa) - http://www.ninjai.com/chapters/
radian
Bai, cand am citit titlul "Manga ..." ma si gandeam ca-i un topic despre cum sa te faci manga... Si, cand colo, desene animate... sad.gif
slider2
QUOTE(radian @ 22 Jan 2009, 07:53)
Bai, cand am citit titlul "Manga ..." ma si gandeam ca-i un topic despre cum sa te faci manga... Si, cand colo, desene animate... sad.gif
*


radmasa.gif radmasa.gif coffee_spitsk.gif
radian tu gandesti numai asa alcoholic.gif drunksinging.gif cheers.gif?? nu ca noi n-am face-o tongue.gif
or oare nu sti ca alcoolul dauneaza grav....plictiselii.
radian
wink.gif
Merced
Fiecare forum avea thread despre asta, nu putea fi o exceptie DC... sad.gif
Lostboy
După un contract de casco ..... e greu să te abții!
blush.gif
Muttley
QUOTE(bolidu @ 20 Jan 2009, 17:45)
La 24 de ani ai tai inca te mai uiti la desene animate ?
*


Eu am 26 (parca) si pe patu' de moarte, sper sa fiu bosorog tare atunci, daca am televizor, fii sigur c-am sa ma uit la desene animate wub.gif

La astea cu target de varsta mai mare nu m-am prea uitat. In schimb mi-a placut la nebunie "Samurai Jack", e mai de copii cred. Am vazut ca exista episoade noi de ceva timp, da' n-am apucat sa vad nimic sad.gif

PS: la vreo 2 episoade am si... plange.gif
argon
eu urmaresc Kyoro Chan.
koolshen
samurai jack al uitasem smile.gif mai a fost si dragon ball care si ala a fost super tare la vremea lui rolleyes.gif
AIX
Anime bune/bine cotate:

Elfen Lied
Cowboy Bebop
Blood+
Death Note
Fullmetal Alchemist
Mushi-shi

Uite si un site in care gasesti o gramada de informatii:

http://www.animenewsnetwork.com/
Top 50 Best Rated
Cocojambo
Eu sunt de mic fan Dragoll Ball boxing.gif . De fapt am aproape toata seria Dragon Ball Z acasa. Varianta originala in japoneza biggrin.gif

A... si imi mai placea Sailor Moon wub.gif


A si ma erau alea "space sheriffs" sau cum le-o zice cu politisti aia spatiali de aveau cai roboti... nu imi mai aduc aminte cum se numeau... daca ma ajuta cineva :|
ceribros
QUOTE(Cocojambo @ 22 Jan 2009, 11:36)
A si ma erau alea "space sheriffs" sau cum le-o zice cu politisti aia spatiali de aveau cai roboti... nu imi mai aduc aminte cum se numeau... daca ma ajuta cineva :|
*


Saber raider - ce mi-au marcat copilaria desenen astea

Eu am uit la Bleach - super tare
slider2
bah ce vremuri cu desenele astea animate, ma uit acum la varumiu ca se uita pe minimax si sunt desene cu obiecte de bucatarie care vorbesc, si pokemonul, digimonul mi s-au parut aiureli. dar saber raider, motomartienii, sailor moon, captain planet, zorro, macron 1 si mai erau cateva dar nu le mai tin minte.
C@talin
cauta boomerang wink.gif acolo dau toate desenele copilariei,the jetsons flinston top cat,yogi,the mask biggrin.gif,etc ;P eu ma uit pe net la program respectiv:P
Merced
QUOTE(argon @ 22 Jan 2009, 10:17)
eu urmaresc Kyoro Chan.
*




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Sper ca glumesti... 04.gif
Cocojambo
Chiar stie cineva unde as putea gasi desenele astea Saiber Rider? Chiar si in limba engl. nu vreau sub neaparat.

Multumesc
Merced
Daca ar mai fi mers TvTorrents ti-as fi zis daca sunt acolo sau nu. Cand revine, daca revine te anunt.
dispeceru
Sandy Bel laugh.gif
koolshen
Kyoro Chan ? am dat search pe google si mia aparut un desen cu un pui? radmasa.gif daca tie iti place nu am nimic de spus cred ca e tare . dar Saber raider astea da desene (ca in copilarie la ora 2 pe tvr 1 sau 2 stateam cu ochii beliti la Tv ) . si o intrebare pentru "Cocojambo" ..... dragon ball z cate serii are ca nu stiu ce sa caut pe torrent . Ps - dragon ball vreau sa le pun pe dvd , colectie nu gluma cool.gif

23 Jan 2009, 00:51:
ai sa razi dar si la "Sandy Bel" mam uitat cand eream mic. doar ca ..... nu mai stiu despre ce erea vorba smile.gif
AIX
Mai bine te uitai la o carte de gramatica, decat la Sandy Bel, ca sa zic asa. smile.gif
daniro
QUOTE(slider2 @ 20 Jan 2009, 18:11)
....dar am urmarit un serial si mi-a parut rau ca s-a terminat.
serialul se numea death note, si exista si vreo 2 filme artistice, plus si carte pentru doritori. am o colega la facultate mare fan de manga-anime si i l-am recomandat si ei, si a facut o adevarata pasiune pt el. ea a citit si cartea si a zis ca serialul este cel care respecta in cea mai mare masura actiunea de acolo.
daca nu sti deja despre el, o sa-ti fac un mic rezumat. un tip aflat in colegiu, baiatul capitanului politiei din tokyo, gaseste un caiet. caietul respectiv era cazut din lumea zeilor shirigamy, si avea puteri magice. daca stiai numele complet si cum arata la fata o anumita persoana, in acel caiet puteai sa-i descri moartea. daca scriai doar numele persoana murea de infart in 3 secunde, dar putea-i sa-l si controlezi pentru scurt timp si apoi sa-l omori intr-un alt mod decat infartul. tipul, un olimpic la orice materie, cu un simt al dreptatii foare adancit, incepe sa omoare infractori. de aici situatia se complica, cu niste scene si actiuni de o genialitate exemplara. scenaristul, sau scenaristii daca au fost mai multi, au avut o minte sclipitoare.
mie mi-a placut la nebunie serialul, si cred ca o sa-l mai vad o data (are doar 50 de episoade). ti-l recomand, si daca vrei o mai pot intreba pe colega de anumite filme sau seriale.
*



in seara asta este Death Note-the last name pe Animax de la 23.20
ceribros
Duminica seara au fost ambele filme din death note, din pacate l-am prins decat pe al 2 lea pe care il mai vazusem sad.gif destul de interesant serialul animat dar parca mai marfa a fost filmul smile.gif
Punck
Un Om amre a zis odata `` In Sufletul Oricarui Om Matur Se Afla Un Copil `` deci privit placut la desene si eu am uit tongue.gif
Cocojambo
QUOTE(koolshen @ 22 Jan 2009, 23:49)
Kyoro Chan ? am dat search pe google si mia aparut un desen cu un pui?  radmasa.gif  daca tie iti place nu am nimic de spus cred ca e tare . dar Saber raider astea da desene (ca in copilarie la ora 2 pe tvr 1 sau 2 stateam cu ochii beliti la Tv ) . si o intrebare pentru "Cocojambo" ..... dragon ball z cate serii are ca nu stiu ce sa caut pe torrent . Ps - dragon ball vreau sa le pun pe dvd , colectie nu gluma  cool.gif

<span class='edit'>23 Jan 2009, 00:51:</span>
ai sa razi dar si la "Sandy Bel" mam uitat cand eream mic. doar ca ..... nu mai stiu despre ce erea vorba smile.gif
*




Sunt 3 serii in total, Dragon Ball, Dragon Ball Z, si Dragon Ball GT.

Vezi ca seria dragon ball z o gasesti pe extremeshare.org e toata subtitrata, iar episoadele sunt alea originale in japoneza (sper sa nu se considere reclama biggrin.gif)


Tre sa ma pun pe cautat saiber rider wub.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.