Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fire bloc lumini dacia 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Mr_Devil83
Deci incropesc o electrica noua cu modificari la roscata mea din 84 si pt asta am dat jos toata electrica din fata si bordul.

Problema e ca blocul de lumini are 5 fire iar eu nu imi amintesc pentru ce naiba sunt 5.

Deci am asa:

1pozitii
2faza scurta
3faza lunga
4claxon

Mai face si altceva maneta asta smechera?

grasuhye
mai trebuie o alimentare cu + a blocului
Mr_Devil83
Pentru aia e un surub m5 pe bloc. Nu e aia.

Edit:

Am iesit cu lanterna si aparatul de masura sa studiez problema asa ca va lamuresc tot eu: sunt 2 fire pentru faza lunga.

Edit2:

Grasule ms pt schema. Pot sa zic ca ma ajuta putin mai mult daca alea sunt culorile care le avea in original instalatia electrica a masinii pt ca la mufe mai am bucati de sarma colorata smile.gif

Oricum acum observ ca electrica este foarte asemanatoare cu cea de la 1300, totusi mai am o nedumerire, eu am modelul cu 4 faruri.

Pt faza scurta ce filament dintr-un bec conectez?

Ala din reflectorul becului sau ala de sub el?

grasuhye
poate te lamureste schema

20 Jan 2009, 20:21:
si restul

20 Jan 2009, 20:31:
dupa cum se vede in schema unul din fire merge la martorul din bord (beculetul albastru)

20 Jan 2009, 20:38:
te referi la bec ?

20 Jan 2009, 20:45:
pentru faza scurta se leaga filamentul din reflector

de obicei farurile din exterior au legate amandoua fazele (lunga si scurta) iar cele dininterior doar faza lunga
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.