Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema ciudata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionut.tanase
Salut,
Un vecin se confrunta cu o problema tare ciudata la Dacia pe care o are (motor 1.4, an 1998, GPL).

Prin urmare, va voi relata despre ce e vorba:
* bujiile 2 si 3 functioneaza defectuos (cand scoti fisa aferenta bujiei 2 sau 3 se cunoaste foarte putin sau deloc) iar motorul are un mers galopant indiferent de carburantul folosit (benzina sau GPL) - ciudat este insa ca masina merge bine la drum intins, are demaraj si "trage" ... cum se zice ; verificate individual, bujiile sunt bune *

Ce s-a intreprins in vederea remedierii problemei de mai sus:
- schimbat platina + reglat => nici un efect!
- schimbat bujiile (si intre ele ... si altele noi) => nici un efect ... oricum le-ai pune, tot bujiile 2 si 3 sunt cele care fac probleme! Daca scoti bujiile in cauza constati cu uimire ca ele "lucreaza" (nu sunt innegrite sau ude). Daca scoti fisa de la bujiile 1 sau 4 in timp ce motorul functioneaza, acesta tinde sa se opreasca. Daca faci aceeasi operatiune pentru bujiile 2 sau 3 (pe rand) se cunoaste foarte putin sau deloc.
- schimbat fisele (si intre ele ... si altele noi) => nici un efect!
- capac delcou nou => nici un efect!

Aveti vreunul dintre voi idee ce se petrece ? Ati mai intalnit vreun caz asemanator?
Minel
Regleaza culbutorii
ionut.tanase
O sa-i comunic. Crezi ca de la asta ar putea fi? Marturisesc ca si eu i-am spus ca ar putea sa fie culbutorii prea stransi insa nu m-a luat in seama zicandu-mi ca i-a reglat la mecanicul lui ...
jews
verificare supape sa nu fie cumva ciupite sau mai rau ,arse
schumi_86
Si eu la fel zic supapele.Se stie ca GPL-ul are reputatia de a "manca" motoarele,acum depinde si de cat timp merge vecinul tau cu GPL si mai ales in ce maniera de condus.
ionut.tanase
Despre vechimea instalatiei GPL ... cred ca o are de vreo 4 ani timp in care a facut muuuulti km iar despre maniera de condus .... nu mai zic nimic (o rupea pe vremuri insa de ce cva vreme merge oarecum mai linistit).
yonutz85
Supape...scaune...
Sau segmentii sparti. Exact aceeasi problema am avut-o si eu de cateva ori. La mine de fiecare data cand am desfacut motorul am gasit segmentii facuti bucatele. Simptomele erau aceleasi: la ralanti nu reuseam sub nici o forma sa o fac sa mearga rotund,in turatie era ok. La mine stiu cauza: mers sportiv(mai exact morti pe paine) pe gazolina blush.gif Deh,eram si eu micut si prost...mic nu mai sunt tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.