Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: garnitura
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
EEU10
Sunt nou pe forum, dar am urmarit si nu cred ca a mai avut cineva problema asta: curge lichidul de frana pe la cele 2 garnituri de la vas. Am schimbat 3 seturi si tot curge. Am inteles ca trebuie sa iau unele originale, dar nu am gasit! Ma puteti ajuta? Sunt din Bucuresti si am o DSN! PLS
Maskatu
Si eu aveam problema asta... asa ca am schimbat garniturile( habar nu am daca sunt originale sau nu). Cert e ca s-a simtit diferenta , asta pentru ca au intrat fortat(lucru bun) inca de la inceput. Teoretic nu ar conta daca sunt originale sau nu, atata timp cat e cauciucul nou si sta "umflat" in locul lui incat sa nu permita scurgerea lichidului.

Dute si tu la un magazin de piese de origine DACIA, nu in targ, daca zici ca ai schimbat 3 seturi si tot iti curge. Poate ca ai probleme la "bidonasul" lichidului si iti curge pe acolo...
EEU10
Am fost la peste 20 de magazine Dacia si nu am gasit originale! Se vede pe la garnituri ca se scurge lichidul! De dimineata pana seara curge tot! Se poate sa fie si de la bidonas? Mecanicul mi-a zis ca e bun, nu are nimic!
Maskatu
Pfuai.... mi se pare incredibil sa iti curga in halul asta, chiar si dupa atatea schimburi de garnituri. blink.gif Ma gandeam ca poate e fisurat bidonasul... dar tu zici ca e ok. Incearca sa scoti bidonasul si sa il umplii cu apa, si gaurile de jos sa le astupi cumva, ca sa vezi daca curge pe undeva.... Dar tu cand ai schimbat garniturile nu intra si ele fortat? La mine au intrat fortat, si normal ca nu se scurge pe margini. Cele vechi erau praf, numai garnituri nu se puteau numi. Dar la tine si cu garnituri noi sa se scurga... pare ciudat rau de tot. Esti sigur ca se scurge EXACT pe la garnituri? Si patesti asta la ambele sau doar la una?
EEU10
Azi am schimbat si bidonasul si am gasit si garnituri care mi s-au parut mai bune! maine sa vad rezultatul!!!! Si da, curgea pe la amandoua garniturile!

Ms mult!
Maskatu
Ti-a mai curs? unsure.gif
EEU10
Spre norocul meu nu a mai curs! biggrin.gif
stef27
Salut!
Si eu sunt nou p-aici.
Am urmarit discutiile voastre si e foarte bine ca p-aici gasesti oameni sa te ajute.
Am si eu problema cu garnitura de la vasul cu lichid de frana. Intrebarile mele sunt:
1. de unde cumpar garniturile alea? (as prefera un magazin)
2. ce tip de lichid de frana tre sa pun apoi? e mai bun unul romanesc, strain, ce tip si marca imi recomandati?
3. trebuie sa fac si aerisirea franelor...asa am mai citit ca se face cand schimbi lichidul...?

Mai am inca o problema mai veche:
radiatorul meu are un por pe undeva si pierde lichid de racire...destul de putin dar o data la 1-2 luni tre sa mai bag vro 200ml in bazinul de expansiune...
cei de la service mi-au spus ca sa incerc intai sa pun "niste prafuri aurii" in bazinul de expansiune, prafuri ce s-ar gasi pe la magazinele de piese; cica astfel s-ar astupa porii; era asa o recomandare mai ieftinache, altfel cica tre sa schimb radiatorul, ca astea nu se mai repara ca la daciile vechi. ati auzit ceva de metoda asta de reparare cu "prafuri" biggrin.gif ?

Astept raspunsuri ajutatoare cat mai repede...

10x
Maskatu
1. De la orice magazin de piese auto
2. Supernova lichid SAE J 1703 DOT 4
3. Daca il schimbi pe TOT si nu doar il complectezi, ar fii bine sa aerisesti franele... un mecanic poate face asta fara prea mari batai de cap daca tu nu te pricepi.
4.Legat de treaba cu "prafurile", tocmai ai zis... nu e o solutie de durata, dar e o solutie ieftina... dar cel mai bine schimbi radiatorul. Prafurile nu sunt ceva de termen lung si se pot depunde nu numai in acea fisura ci si in alte locuri unde nu ar trebui sa ajunga.
stef27
Merci de raspunsuri.
Cat despre magazinul de piese auto, poate stii unul la care merg la sigur, si ar fi bine sa fie prin militari.
De ex. eu am sunat pe la cele de la ADRAS si nu au garniturile astea...
Poate intra EEU10 si imi spune el exact de unde a cumparat...ca cica pana la urma a gasit unele bune...

Merci inca odata.
Maskatu
Incearca pe muntii carpati ca sunt destule magazine acolo, sau orice magazin de piese, incearca sa vezi daca au, ca nu e cine stie ce garnitura de nu s-ar gasii pe nicaieri. Nu am zis la inceput de magazin pentru ca am vazut la semnatura CL si am zis ca nu esti din bucuresti... complecteaza si tu la profil locatia si eventual o poza smile.gif
stef27
Gata am reactualizat profilul..inclusiv poza
Merg maine sa caut acolo unde ai zis tu, sper sa gasesc
Va tin la curent
stef27
Sal din nou
Am reusit sa iau ieri garniturile de la primul magazin de pe str. muntii carpati.
Mersi de pont, Maskatu.
Am fost si la service si mi-au schimbat garniturile, aerisit franele si schimbat lichidul.
Acum sper sa fie ok , sa nu mai curga. O sa mai verific. biggrin.gif
EEU10
Scz, am fost plecat cateva zile! Ma bucur ca ai gasit! Eu gasisem pe Maica Domnului(aproape de Lizeanu), nu mai am probleme!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.