Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme semnalizare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dandee
azi venind frumusel de la focsani la adjud m-am trezit ca nu mai mergeau nici semnalizarile si nici avaria am banuit ca era siguranta! mad.gif asa si era insa nici acum nu imi merg semnalizatoarele!cred ca e din buton ma ajuta cineva cu niste informatii despre el trebuie inlocuit merge reparat?
badboy_marius
releul.
dandee
el sa fie oare la un moment dat am dat semnalizarea in jos si a mers insa in sus ioc!iar apoi nici in sus nici in jos!bun el e cum ajung la el?
Mr_Devil83
maneta de semnalizare
gti98
Eu as verifica si comutatorul "avarie" (acolo sunt 7 fire: 4 se conecteaza impreuna, iar celelalte 3 sunt legate pe un comutator, care comuta releul de pe circuitul de dupa cheia de contact - semnalizarea merge doar cu contactul pus - pe circuitul cu alimentare permanenta - avaria nu depinde de cheie) acest grup de 3 e suspect ca nu mai alimenteaza releul din nici o parte.
Sau, posibil maneta (in lumina "jos merge, sus nu")

Spor!
cagulaa
contact imperfect maneta de semnalizare il cureti si o sa mearga
Mr_Devil83
daca era butonul de avarii sau ii mergea numa semnalizarea sau numai avariile.

Butonul ala doar uneste cablajul de semnalizare de stanga cu dreapta
Alexu7
mie-mi mergeau numai avariile, semnalizarile pauza. in cazul meu a fost vorba de releu, care m-a costat 12 lei.
Il gasesti sub bord in partea stanga deasupra sigurantelor, cumva, bajbaie pe acolo icon_mrgreen.gif
dandee
Multumesc la toti pt sfaturi pana la urma era de la buton!am desfacut partea de sub volan apoi am tras oarecum si am reusit s[ strang cele 2 surubele!mai am o intrebare cum se scoate intreg butonul (tinand cont ca mie mia fost frica sa trag mai tare ca de ce si face omul cu mana lui lucru manual se cheama) si cred c[ mai trebuia strans si din mijloc loc in care eu nu am ajuns
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.