Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bloc lumini
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mecanicnoob
am si eu o intrebare/rugaminte:daca se poate ca cineva sa posteze cateva imagini cat mai clare cu modul in care se baga cablurile in blocul de lumini la dacia 1300?

in plus as dori daca se poate sa stiu si eu cum fac sa pun un bloc de lumini de 1310 pe dacia mea 1300(stiu ca e diferenta de borne pe ala de 1310)
grasuhye
asta?
Mr_Devil83
lasa blocul de 1300
mecanicnoob
merci mult.sper azi sa imi vina blocu de lumini sa il pun.
inca o data multumesc mult
Mr_Devil83
de ce vrei tu sa schimbi un bloc de lumini bun cu unul care nu aduce decat belele cu el?
mecanicnoob
din ala pe care il schimb a iesit fum si nu mai merg faza lunga si scurta
born2_hate
da vezi ca se poate repara blocul de lumini pilesti capul la nituri desci blocul si o sa vazi cai format din niste lamele din tabla cred ca tie tii sa topit plasticul si nui mai da voie sa faca atingere si verifica ca ai un scurt la faruri sau la semnalizari spun asta pt ca si yo am avut acceasi problema ca si tine si niturile leam inlocuit cu suruburi si acum mere perfect:D
darck
salutare tuturor....pe mine ma intereseaza sa imi pun xenoane pe dacia mea,si am auzit la un prieten k aproape ii luase foc masina de la ele..poate sa imi spuna cineva daca ar avea ceva..sunt cam "paralel" la mecanica rolleyes.gif
ATM
Hm, dac-o avea pusa vreo instalatie de craciun cu 100W/becu' cred si eu ca scoate fum. Instalatia electrica de pe Dacie n-a fost gandita pentru un consum ca asta, plus ca blocul de lumini de 1310 (plastic de sus pana jos) se incalzeste mai mult decat ala clasic, care avea plastic tare doar in cap, disiparea caldurii bla bla. Daca totusi vrei sa-ti pui "xenoane" (desi banuiesc ca stii ca alea de fapt nu-s xenoane cum nu-s eu papa Pius de la Roma), pune si niste relee pe traseu sa fii sigur. Si incearca sa instalezi becuri de 55/60W maxim, una la mana ca un consum mai mic inseamna incalzire mai redusa a circuitelor deci risc de foc scazut, doi la mana fiindca asa-i legal, si trei, sa nu orbesti tot poporul roman care iti vine din fata.
Mr_Devil83
in primul rand dacia are cabluri extraordinar de groase pentru faruri. Tin alea si 150w consum fara incalzire.

in al doilea rand instalatiile electrice au fost modificate de-a lungul timpului de proprietari si cam toate sunt varza. Numai adaugaturi cu sarme rasucite vezi si de la alea sunt problemele.

Daca vrei sa iti pui niste halogene de 1000w pe bolid si stii ca ai probleme cu instalatia electrica sau o faci de la 0 sau pur si simplu pui relee de far, preferabil de 40A si tragi alte cabluri direct de la baterie la releu si circuitul releu far. Cu sarma de 6mmp in sectiune.
darck
nu stiu de ce zici k nu sunt xenoane, si cum ziceai de putere au 35w la temperatura de 6000 K, care ii da o culoare alba la faruri ce nu te oboseste...m-am interesat de ceva timp despre xenoane...ziceti k trebuie sa pun si releu la far ca sa nu apara ceva probleme? am lasat mai jos schema becurilor de pe pagina unde am gasit xenoanele
ATM
Da, iti pui relee, ca sa fii sigur. Si ma indoiesc ca alea chiar sunt xenoane adevarate, care dau aceleasi rezultate precum cele de pe masini noi (intensitatea luminii , in lm, nu cred ca e comparabila). O instalatie de xenon adevarata, nu facaturi din Vitan, costa cam o mie de coco (numai becul in sine, de la o marca de prestigiu gen Hella, Philips, e vreo 50-80 de euro), ca element optional la o masina moderna de serie, si obligatoriu trebuie insotita si de instalatie de spalator far, basca nu are reglaj mecanic al soferului, ci se regleaza singure. Doar nu crezi ca toata instalatia asta noua, cu costurile aferente, poate fi evitata prin simpla achizitie a doua becuri cu halogen albastre plus trei cabluri si un balast, sau ma rog ce-or fi alea din schema de mai sus. Daca ar fi asa, cam toata lumea si-ar baga instalatii aftermarket pe masina si n-ar mai lua unul macar xenoane din fabrica.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.