Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: presiune ulei scazuta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
traian_stc
nu stiu de ce nu-mi sta presiunea la 2....abia i-am facut schimbul de ulei si tot degeaba...
vreo idee?
tzepesch
ai sonda EP sau nemteasca, sau de import cum se spune. daca nu-ti fa probleme. a cedat.

daca e de EP, hm, filtru prost probabil, pompa obosita, infundata, pinionul de la axul delcoului care angreneaza pompa uzat, canelurile de pe ax uzate, pinioanele din pompa uzate, supapa de suprapresiune cu bila din pompa blocata.

da jos uleiul, filtreaza-l f f f bine de vreo 3-4 ori in MUULTE straturi de tifon, torni dintr-o sticla in alta de 5L

desfa baia, curat-o, desfa pompa si dezasambeaza pompa. inainte de toate fa-i o proba, fixand axul in mandrina la bormasina, sau il invarti repede cu mana cu pompa scufindata cu palnia in baie. trebuie sa bolboroseasca aer sau sa arunce ulei pe la gaura de sus.
CandyMan13
daca inainte de schimb presiunea era buna iar la schimb ai inlocuit si filtrul=>filtrul e de vina(am patit si eu de asta sunt sigur.)recomand filtru Mann.
traian_stc
@tzepesch nush ce sonda am ca nu prea ma pricep..

@CandyMan13 presiunea era proasta si inaintede schimb...filtrul l-am schimbat odata cu uleiul si este mann
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.