Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Urgent- Vreau sa repar o dacie 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Paco_il
Salutare!
Vreau sa readuc la viata o dacie.Trebuie sa ii schimb discul de ambreiaj, garnitura de chiuloasa (sper ca asa se scrie smile.gif ), bujii (merge in 3), bucsaraie, planetare, si sa verific uleiurile si ce mai trebuie.
Ma puteti ajuta cu cateva instructiuni cum sa schib discul de ambreiaj si celelalte piese si cum schimb uleiurile care trebuiesc.
Multumesc!
Adrian_Boy
poti sa le faci pe toate, acuma depinde de tine cat de repede poti sa inveti, dar acuma daca tu nu stii cum arata masina pe dedesubt mai bine mergi la mecanic.

Aici o sa gasesti mult despre ce teintereseaza pe tine, adica pe forum daciaclub wink.gif

acuma ca sa-ti dau un pont, daca masina aia a stat destul de mult timp nemiscata vezi ca problemele de tinichigerie nu sunt o noutate la o masina care sta.

http://www.daciaclub.ro/Carte-tehnica-Daci...10-t120540.html

linkul asta si de acolo dai "jos" cartile sa te familiarizezi ce si cum smile.gif
tzepesch
deci, referitor la ambreiaj si garnitura de chiulasa. daca n-ai cheie dinamometrica NU TE APUCA. cred ca esti incepator, deci ai sanse mari sa strangi inegal, sau prea tare si sa pleznesti blocul.

bujiile, floare la ureche, cu cheie de bujii. stii unde sunt, in partea stanaga a chilasei, alea in care intra firele alea groase de la delcou, anume fisele.

palnetarele, tre' sa stii de care aia, scurte sau lungi. daca ai cutie in 4 e posibil sa ai fie scurte fie lungi. la 5 sunt scurte. iti trebuie presa de pivoti daca e s-o faci la ca carte. dar merge si cu o ranga. e usor cand ai elevator!

uleiurile, de regula, se schimba dupa ce ai incalzit motorul.

sub masina, sub baie ai un buson pe care-l desfaci cu cheie patrata de 10. de regula la 1310 e buson concav, adica bagat in interior, sau buson intrat.

la cutie e tot sub ea, pe burta, pe partea drepata daca nu ma insel. la asta e buson iesit, sau convex. e f posibil sa fie si intrat. parca la mine e convex.

repet, se scurg uleiurile cu motorul cald, ca sa fie cat mai fluide. IN SPECIAL LA CUTIE, unde e ca mierea.

odata cu uleiul, la motor schimbi si filtrul acestuia. de uleiuri, vezi topicul, care e cel mai bun ulei pt motorul meu, de la piese tehnice.


parerea mea e ca-ti prinzi deshtele, in special cu kitul ambreiaj. merg la un mecanic.


bafta, si bine ai venit
Paco_il
Mersi mult pt ajutor.
O sa incerc totusi sa le schimb eu, dar o sa mai chem un prieten care se pricepe mai mult decat mine si sper sa iasa ceva. Daca nu ma intorc aici si intreb biggrin.gif

<span class='edit'>23 Jan 2009, 10:40:</span>
tzepesc, eu totusi as vrea sa schimb discul de ambreiaj si garnitura de la chiuloasa. daca poti sa ma ajuti cu mai multe detalii iti multumesc mult ! rolleyes.gif
Adrian_Boy
trebuie sa schimbi tot chitul cand faci asa ceva

apropo ce masina ai, ce-a din semnatura ?
Paco_il
aia este a mea din semnatura, dar dacia 1310 acum o iau pentru o ruda
ai idee cum schimb tot chitul, mai multe detalii daca poti sa imi dai.
Multumesc !
26-Kbe
Salut
@Paco_il daca esti din bucuresti te pot ajuta eu.....garnitura de chiuloasa de ce vrei sa o schimbi????...schimba tot chitul de ambreiaj (placa presiune, rulment, disc) vezi ca difera dimensiunile ! bucsaraia si pivoti sunt usor de schimbat la fel si cu uleiurile smile.gif
Spor la treaba
Paco_il
Salut 26-Kbe, nu sunt din Bucuresti.
Schimb garnitura de chiuloasa pt ca mia zis propritaru ca a fost cu ea la service si cam astea ia spus ca trebuie schimbat. In weekend-ul asta o sa ma apuc de reparati la ea. Cat stiu si eu acolo. In primu rand trebuie sa o rezolv sa nu mai meraga in 3 ca mi se opreste motorul biggrin.gif
26-Kbe
Spor la treaba atunci smile.gif.....daca nu-ti baga ulei in vasul de expansiune..... daca nu se incalzeste excesiv motorul.... daca nu iti baga benzina in uleiul din motor... nu prea vad dece trebuie sa schimbi garnitura de chiuloasa , mersul in trei nu este din garnitura...
gica
26 kbe cum pot sa dau de tine ,ma intereseaza si pe mine bucsi ,pivoti si ce se mai gaseste,bineinteles nu degeaba ,dar mai bine ca service, plus ca poate mai prind si eu ceva
Paco_il
mersul in 3 e din cauza bujiilor nu
trebuiesc schimbate?
26-Kbe
Salut @gica vezi ca ai pm
Paco_il schimba bujiile si regleazale la 0,50 ca este iarna schimnba si platina ca nu costa mult si este pacat mai verifica si fisele
gica
nu pot accesa pm.mafteigica@yahoo.com
Paco_il
rog un moderator sa inchida topicul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.