Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Datimi o sugestie ... HELP! In domeniu AUDIO!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
djdark
Hello people ... am si eu o problema mi-am luat un Renault Megane II Coupe din 2005 si am luat un set de la pioneer ce contine ( Subwoofer , statie , mp3 player ) . Imi puteti spune si mie cum pot sa scot cd-playerul original pus de renault ca mi se pare km greu sincer tongue.gif ... si cei care aveti subwoofer in masina ce sugestii imi dati ... Astept reply thx
dumitrescuandrei
QUOTE(djdark @ 23 Jan 2009, 19:03)
Hello people ... am si eu o problema mi-am luat un Renault Megane II Coupe din 2005 si am luat un set de la pioneer ce contine ( Subwoofer , statie , mp3 player ) . Imi puteti spune si mie cum pot sa scot cd-playerul original pus de renault ca mi se pare km greu sincer tongue.gif ... si cei care aveti subwoofer in masina ce sugestii imi dati ... Astept reply thx
*



iei o surubelnita micuta in cruce de preferat si o bagi in cele 4 gauri ale cd player-ului care sunt in colturi.o sa simti ca se elibereaza o clema.faci asta la toate cele 4 gauri si apoi scoti cd player-ul.ca sa-ti fie mai usor scoate si partea de plastic de sub aparat.e prinsa in niste clipsuri.bagi mana in ea tragi si impingi in sus in acelasi timp. smile.gif
Fratzica
eventual bagi 4 paste de pix in fiecare gaura, dai jos sertarul de sub cdplayer si tragi de el afara.
djdark
Ms mult wink.gif am sa incerc si in legatura cu subwoofer ce parere aveti !?
gotty
pai ce te ar interesa in materie de subwoofer?
clr
Pai cred ca ar trebui sa te uiti/postezi pe aici:
http://forum.reno.ro/In-Car-Entertainment-f103.html
mihai_dorin
Si cam cat te-a costat toata distractia?
djdark
Pai am cumparat un amplificator Pioneer GM-3300T , un Mp3-Player Pioneer DEH-4000UB si Subwoofer Pioneer TS-W307D2 . Eu zic ca e o combinatie destul de buna am cheltuit km 10 mil in total .

P.S: am lasat cate un attachment cu pozele de la "sound" smile.gif
Astept pareri .
Fratzica
amplif de 150 w rms si woofer de 400 e o solutie foarte proasta. Ca sa nu mai vorbim ca nu ii dau o speranta de viata prea mare wooferului din cauza distorsiunilor. Cine ti-a facut configuratia asta ti-a facut-o prost... rau....
TSW307D2 este un woofer destinat incintelor sealed, nu bass-reflex. Deci daca bass-reflexul te mai ajuta un pic in ceea ce priveste nivelul sonor, in sealed nu mai ai nici o sansa sa scoti ceva din wooferul ala. Iti trebuia amplif de minim 500 w RMS pentru el..
djdark
Referitor la ce ai spus Fratzica ... nustiu ce sa zic pentru ca wooferul a fost deja " uzat " a fost bagat in masina unui prieten si sincer cand era bass mi se misca parul din cap ... si nici nu puteai sa vorbesti + placutele de pe masina vibrau ... acuma nustiu peste 1 ora o sa vad pt ca ma duc sa-l montez... anyway thx:)
Master01
Bafta la montat, sper sa mearga muzica la maxim. Ai investit ceva in sunet. smile.gif
MFAdrian
Salut baieti,

Am si eu o intrebare...daca-i schimb casetofonul pierd afisajul cu temperatura si ora? Nu vreau sa-i mai pun adaptor pentru afisaj si comenzi volan pentru ca mi se pare destul de scump..
Multumesc..scuze de offtopic.

O zi buna!
segcm
Or sa ramana afisate "doar" ora si temperatura, ca atunci cand inchizi CD-playerul.
djdark
Sincer sa va zic ... nu sa ma dau tare dar chiar se aude demential tongue.gif vibreaza tot ... bine de la ora 9 am tot montat pana la vreo 2 smile.gif huh deci a fost super greu nuj a avut ceva amplificatorul tot intra siguranta cand dadeam mai tare ... dar sa rezolvat Ms mult de informatii ... Apropo nu imi merg comenzile de pe volan , exista vreun adaptor ? sau cv de unde asi putea gasi pt un Mp3-player ca al meu adaptor spre comenzile de volan . Astept sugesti ms..
Master01
Nu stiu daca este adaptor, dar sigur am citit ca daca inlocuiesti radio-Cd-ul de la Renault nu mai poti avea comenzi de la volan. Asta este marele dezavantaj. wacko.gif
gotty
in mod sigur gasesti adaptor pentru acel HU.cauta pe net....
Prince of Persia
QUOTE(MFAdrian @ 24 Jan 2009, 11:05)
Am si eu o intrebare...daca-i schimb casetofonul pierd afisajul cu temperatura si ora? Nu vreau sa-i mai pun adaptor pentru afisaj si comenzi volan pentru ca mi se pare destul de scump..
*


Am schimbat si eu de 2 zile cd-ul stock cu un Pioneer(mare diferenta) si afisajul imi arata doar data si ora,ca sa il pastrez asa cum era si sa pot folosi comanda de la volan mi-ar trebui un adaptor care costa circa 400 lei,deocamdata nu sunt dispus sa cheltuiesc banii astia si cum am si telecomanda tip card la Pioneer imi fac treaba cu ea.

QUOTE(djdark @ 24 Jan 2009, 17:56)
Apropo nu imi merg comenzile de pe volan , exista vreun adaptor ? sau cv de unde asi putea gasi pt un Mp3-player ca al meu adaptor spre comenzile de volan.
*


Trebuie sa cauti pe net dupa adaptor comenzi volan(si display) pentru modelul tau de mp3,nasol e ca modelul tau vine fara telecomanda,ti-ar fi fost utila.
dansora
@ Prince of Persia: Ce model de Pioneer ai pus?
Prince of Persia
Un Pioneer DEH-P40MP,luat la o promotie cu 40% reducere,m-a ajuns 300 de lei cu tot cu montaj.Am mai avut Pioneer la alta masina si am fost foarte multumit de el ca sunet,fiabilitate,rezistenta la socuri,nu mi-a facut figuri la caldura sau frig,rapiditate redare si derulare melodii.

Aparatul are foarte multe reglaje de sunet,se aude foarte bine si pe radio si este ca sunet mult peste cd playerul stock(boxele au prins viata).Are intrare aux in spate(a venit si cu un cablu pentru conectare mp3 player) si are in pachet si o telecomanda tip card care controleaza cam toate functiile lui.Daca am chef in viitor sa dau banii pe adaptorul pentru satelit volan si afisaj,aparatul este compatibil.

user posted image
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.