Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PROBLEMA GRAVA ?!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
catalin8189
Atunci cand plec de pe loc imi da in nas rau, knd trec intr-o treapta superiora la fel...da in nas, Am schimbat delcou, am curatat carburator, am schimbat pompa de spritz...servo frana e super...nu mai inteleg nimik. Tata zicea sa nu fie supapele duse...da nush...brusc asa de doua saptamani... sad.gif
brigada_diverse
daca e de la supape balbaie si in gol

la rece se intampla sau si la cald?
bujiile cum arata? daca tot ai schimbat atat, schimba-le si pe alea...
catalin8189
Cateodata balbaie si in gol...si bujiile le-am schimbat...
brigada_diverse
cand scoti cate o fise de la fiecare bujie se modifica mersul motorului? culbutorii nu sunt umva stransi?

daca balbaie si e reglata f bine atunci o supapa are probleme...
za_kristake
amestec prost reglat
ionut_09_RWX
salut,
1)daca ai umblat in carburator ai verificar plutitorul( daca e spart?) , cuiu pontu si sita din capatul carburatorului??
regleaza-i nivelul plutitorului(7-8mm)
2)verifica bujiile(scoti fisele pe rand) desi nu prea cred ca ar fi de la bujii!!
3)verifica supapa de vacuum de pe delco(dai jos capacul delc, luleau si farfuria aia de plastic, scoti furtunul din carburator, si vezi daca misca platina si cum misca)
Si arunca o privire si sub capacul motorului, nu te costa nimic, dar ai grija cum il strangi la loc.
Spor la treaba!!
Ciao!!
smile.gif
catalin8189
Am gasit problema...a plouat mult luna asta...s-a corodat rezervorul pe la sonda si am apa in benzina...imi cam oscileaza turatiile si atunci cand a fost foarte frig nu a mers deloc...probabil ca a inghetat apa... Banuiesc ca se poate inchide, multumesc !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.