Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: STOPURI TRANSPARENTE
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
migabryel
primul ar fi cel mai potrivit model mai ales pentru culorile inchise gen marin si cameleon.
cercul ala cu leduri cu ochiu de pisica in mijloc... hmm nu prea ii de bun gust zici ca e un disc de telefon biggrin.gif
costyn955
pentru cine nu a apucat sa se intalneasca cu ele , a mai aparut un model d triple ceva mai aseamanator cu cele de passat. mie unu imi plac mai mult decat precedentele ca macar nu mai e aspectul ala de roata de telefon.de interesante sunt interesante dar am inteles k nu sunt q led-uri, deci mai ashteptam ca or sa mai apara si altele mai reusite. cat despre angel... dau bine cel putin cele pe fundal negru.
andrei_2006
Asta e modelul nou de stopuri:
klaus
Ba mai e si un model mai putin tiganos, cu negru in locul cromului ala
daciafan
eu am vazut la metro baia mare ceva in genul celor prezentate mai sus cu 4 milioane perechea
rhadoo81
Eu vad altfel problema. Nici ca Dsign, nici ca ymme.
Daca iti plac stopurile, si mai dispui si 700 lei, ia-le.
Mie mi-au placut cele cu fond negru.
C@talin
Tare stikeru,cumva vrea sa insemne loganar tongue.gif
Dsign
te-a prins.............
rhadoo81
Nu domnule membru "cu pile". Este sigla unei societati.
Oricum, interesant mod de a interpreta. Nu ma gandisem asa departe radmasa.gif
l@u
QUOTE(daciafan @ 5 Jun 2007, 20:27)
eu am vazut la metro baia mare ceva in genul celor prezentate mai sus cu 4 milioane perechea
*




Adica astea wink.gif
Dsign
mai nene, daca tot se chinuie unii sa faca niste triple after-market, de ce mama dracului nu se strofoaca sa le faca simetrice tata? de ce trebuie sa facem ditai tripla fara marche-arriere pe fiecare tripla? Chinezu' tot turc...
AMZ
vazut pe la Pta. Romana un Logan cu stopurile schimbate...destul de reusite.
Dsign
ooo da, este ca nu te-ai uitat nitel mai sus? ia uita-te, ai fi surprins...
l@u
Da mai , dar alea nu erau montate pe masina radmasa.gif
AMZ
vazut nenea Design.....nu postez pana nu citesc un topic de fir-a-par, dar era pe tema si tocmai il pozasem!!!
dogy_10
QUOTE(Dsign @ 7 Jun 2007, 16:22)
mai nene, daca tot se chinuie unii sa faca niste triple after-market, de ce mama dracului nu se strofoaca sa le faca simetrice tata?  de ce trebuie sa facem ditai tripla fara marche-arriere pe fiecare tripla? Chinezu' tot turc...
*




pentru ca din cate stiu eu (s-ar putea sa gresesc asa ca nu-mi sariti in cap) toate masinile produse in europa dupa un anumit an ('95 parca) au un singur far pt marche-arriere, masinile facute in SUA sau pt piata din SUA au doua, vezi bemveu X5........dar nah ar fi fain sa aibe doua.....poate alea pe care lepromiti tu de ceva vreme o sa aibe doua wink.gif
klaus
Pai megane nu are 2 becuri de marsarier? Si e produs in europa, vorba aia.
Ca sa nu zic, in 2000 primele DSN-uri (pana in iunie 2001) aveau 2 becuri de marsarier.
Treab cu un bec este ca asa e minimum legal. Orice in plus este mai ... scump.
Dsign
ca sa vedeti ce mari scule sunt "noile" stopuri clare, le-am vazut azi in tirg, la "patura" la un tigan care vindea numai briz-brizuri turcesti si vechituri... nici n-am intrebat pretul!

inca o data: eu nu voi produce stopuri de Logan, eu voi propune si proiecta solutia de iluminat cu leduri (daca se va contiua cu proiectul), deci nu ma asteptati pe mine
ToPser
si care e problema daca ai vazut ? el n`are dreptu sa traisca ?
eu am vazut odata avea unul si leduri...toate feluri..
aa . si ledurile sunt tot chinezarii...

hai sa fim seriosi...

si loganu tau are la componente facute in turcia..habar nu ai cate..

QUOTE
mai nene, daca tot se chinuie unii sa faca niste triple after-market, de ce mama dracului nu se strofoaca sa le faca simetrice tata? de ce trebuie sa facem ditai tripla fara marche-arriere pe fiecare tripla? Chinezu' tot turc...


daca erai baiat destept taceai.
asa are si loganul din fabrica ,
astea sunt facute ptr ca sa le pui direct pe masina dupa ce le cumperi . nu sa faci modificari.
Dsign
dar nu asta e problema... stiu de piesele turcesti... pe mine ma amuza stilul unora de a arunca banii pe niste pocitanii de dragul de a avea ceva modificat pe masina...
l@u
Ai citit bine ce a scris dsign acolo si ce ai scris tu ? Si ce daca are din fabrica triple asimetrice?.........mai bine nu editai!
Dsign
il iertam pe fratele Topser, un baiat destept de altfel... am zis ca primele modele, alea care aveau si ceva leduri sunt inutile din cauza pretului... as fi dat atitia bani pe ele daca ar fi fost full led. Nu sunt simetrice, n-ar fi fost prea mare deranjul daca ar fi fost...

astea ultimele, sunt oribil lucrate, mare lucru daca nu intra apa in ele. si nu sunt simetrice, pe mine asta ma enerveaza cel mai tare...

la banii aia am vazut stopuri after market full led, fabricate in State, pentru Golf4, mai multe variante... efectul este maxim, la fel si securitatea (ledurile se aprind mai repede decit becurile, au durata de viata mai mare, intensitate luminoasa, etc)


aaaa, un kk de turcism, Clio Symbol, are stopurile simetrice, chiar daca, poate (nu stiu exact) nu functioneaza simetric... Ligheanul are multe in comun cu turcu' dar la partea cu triplele nu prea.


inca un aaaaa:

aaaa, triplele after market pot fi facute simetric, in acelasi timp sa se potriveasca pe instalatia actuala a masinii. Cu mentiunea ca cine se pricepe, sa modifice electrica astfel incit sa poata beneficia de simetria asta.

nu vad nici un avantaj in a cheltui 200 e pe niste becuri colorate, cind as putea, cu banii astia, sa-mi iau 2 amortizoare sport cu care sa imbunatatesc tinuta de drum a masinii, facind-o astfel mai sigura... sau un set de Xenon H4 cu care imbunatatesc vizibilitatea pe timp de noapte, fara sa-i sparg pe cei ce vin din contrasens... sau un set de discuri de frina capabile, sau, sau... Sau mi s-a pus mie pata pe tot ceea ce ma inconjoara tongue.gif
Thejock3r
Kooooorekt smile.gif
Ci_co
QUOTE(Dsign @ 13 Jun 2007, 09:05)

cind as putea, cu banii astia, sa-mi iau 2 amortizoare sport cu care sa imbunatatesc tinuta de drum a masinii, facind-o astfel mai sigura... sau un set de Xenon H4 cu care imbunatatesc vizibilitatea pe timp de noapte, fara sa-i sparg pe cei ce vin din contrasens... sau un set de discuri de frina capabile, sau, sau...  Sau mi s-a pus mie pata pe tot ceea ce ma inconjoara  tongue.gif
*




adevarat ai grait mestere !! Daca o sa candidezi pentru presedinte te voi vota ! Acum revenind la discutie si eu sunt de aceeasi parere la aceste triple cule cand este aprinsa pozitia abia observi acele leduri care cred ca sunt vro 6 sau 8 ! a si de ce nu au folosit leduri pt toate ??...ai ca i-am cam demoralizat pe cei care vroiau sa cumpere biggrin.gif

V-am salutat !
Ci_co
Dsign
aaa, nuu, n-am nimic cu cei care vor sa cumpere. imi exprim sila fata de cum arata/cum sunt fabricate aceste triple "tiuning"

cam asta era si ideea mea: le faci un pic mai scumpoe, dar le faci full led si le faci ca lumea, sa se vada bine
ToPser
si super-nova are lampi simetrice..dar functioneaza numai una...

a si scuze ptr iesirea de aseara..dar...dsign e mereu gica contra.. (poate motivat)smile.gif
ga!nusha
QUOTE(klaus @ 10 Jun 2007, 22:07)
Ca sa nu zic, in 2000 primele DSN-uri (pana in iunie 2001) aveau 2 becuri de marsarier.
*




adica la unele se aprind ambele, la altele numa al' din dreapta.

mie mi-ar fi placut sa aiba stopuri simetrice, chiar daca functiona numa un bec.
PS: sunt convins ca "noul" hatchback logan o sa fie simetric la fund.
Dsign
biggrin.gif mai, nu ma cheama Gica, dar imi poti spune Dani Contra biggrin.gif

Pai asta ziceam si eu: stopuri after-market simetrice, functionale asimetric pe instalatia actuala, sau cu posibilitatea de a folosi simetria cu o mica modificare a instalatiei. n-ar fi fost greu, insa chiar nu stiu ce au astia in cap cind proiecteaza asa ceva... pentru ca totusi, ca sa fabrici plasticele astea, iti trebuie ceva proiectare.
alex_pav
cand vad stopurile astea ''clare''...parca vad audi-urile alea cu tigani in ele.

nu inteleg de ce trebuie atata crom....
mi se par de prost gust..mult mai bine arata stopurile de fabrica de pe loganSE

daca as face stopuri altfel , as merge pe ceva insertii orizontale(am vazut la o solentza si mi-au placut
Alecs_TGA
dsign sunt neseriosi RAU cei cu care ai de gand sa colaborezi pentru stopuri adica sa le pui leduri tot zic de 2 ani ca sunt in constructie...... mie mi se par dragutele astea ultimele DAR daca nu erau asa BLING-BLING ( am impresia ca sunt unele cu fundal negru) am vazut o data pe strada unele montate si SEARA dabia se vedeau becul cel putin ala de pe pozitii si frana nu sunt destul de puternice sau oglinda e prost conceputa dar ca aspect arata mai bine ca primele modele care cica sunt cu leduri
alexgame
Din cele noi nu exista cu fundal negru ci doar cu geam fumuriu.Si se vad destul de bine becurile,si nu sunt asa "tiganesti" ca cele cu geam normal.
costyn955
au aparut si cu fundal negru, dar in acelasi timp au aparut unele chiar super. care pot fi numite "cu led-uri". sunt la fel ca ultimele aparute cele cu semnalizare rotunda si stop frana in forma trapezoidala dar sunt facute numai cu led-uri atat semnalizarea cat si stopul frana. nu am vazut decat intr-un singur magazin pana acum ...
SCORPION21
Pai zi magazinul unde le-ai vazut si cat costa
alexgame
Nu stiam ca au aparut altele biggrin.gif.pai si exista niste poze ceva cu ele aprinse noaptea?ca banuiesc ca ziua seamana cu alea fara leduri.si care ziceai ca este pretu la ele?
catala2k
Cu ce va ajuta stopurile astea diferite fata de cele de fabrica?
Chiar daca le schimbati cu unele mai "frumoase" tot nu o sa beneficiati de "frumusetea" lor pentru ca nu o sa le vedeti decat atunci cand va dati jos din masina.
klaus
Le vad altii...
alexgame
Pai daca e asa cum zici de ce am mai face orice modificare la exterior?Mie unul imi plac.Parerea mea.
catala2k
da... eu unul am ramas ca la exterior nu fac modificari decat daca imbunatatesc performantele masinii nu look-ul sau nu costa exagerat
SCORPION21
Le-am pus is eu pe astea.Sunt cele fumurii. O sa pun poze cu ele si aprinse.Se vad foatre misto( da impresia ca au leduri).


Pana o sa apara ceva mai misto o sa le tin pe astea.
alexgame
Asa sunt si ale mele.Sincer sunt mai frumoase decat cele cu leduri.Cel putin asa imi par mie.Si sunt si mai ieftine:D
bobo77
QUOTE(alexgame @ 17 Dec 2007, 18:09)
.Si sunt si mai ieftine:D
*


Si cit costa pina la urma?...
alexgame
Eu am dat pe ele 380 de lei de la un magazin de piese auto din Galati.Undeva in "Parcare la popescu" pt cei ce stiu unde vine.
SCORPION21
Eu am dat 4.500 .Se vad mai bine de cat cele cu leduri.O sa fac filmulet sau poze si cu ele aprinse noaptea.
Dsign
eu n-as fi asa de sigur... desi nici unul din modele nu-mi place, iau apararea celor cu leduri din punctul de vedere al vizibilitatii. Putina documentare in ceea ce priveste tehnologia LED te-ar scoate din ceata la faza asta.
alexgame
Are dreptate dsign ledurile se vad mai bine decat becurile.Dar se vad destul de bine si stopurile noastre.Oricum eu am impresia ca la cele cu leduri doar cerculetul acela care se aprinde odata cu farurile este din leduri.Restul tot becuri sunt,nu?Sau ma insel.Aseara am vazut unu cu leduri si asha parea...bine erau si aburite rau stopurile.Am vazut aici un Logan cu stopuri clare fara leduri si erau aburite stopurile.A mai patit cineva?Ca eu pana acum nu.
Dsign
ai dreptate, pozitia e cu leduri si doar ea... de aia nu-mi plac
emanuelruta
am intrebat la RAR daca imi.pot omologa stopurile clare si uitati raspunsul:




Modificarea/inlocuirea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa se accepta numai cu elemente care poarta marcaj de omologare specific si daca verificarea efectuata evidentiaza faptul ca noile dispozitive isi indeplinesc rolul functional. In cazul in care componentele sunt destinate montajului ulterior fabricatiei (retrofit), echiparea vehiculului trebuie realizata in cadrul atelierelor autorizate pt modificari constructive. In acest caz se va solicita declaratia de conformitate in care se vor enumera elementele montate, specificandu-se dupa caz, nr. de omologare CE/ECE ONU ale acestor produse.
razvanamza
stopurile mele model "fara led, fumuriu) au pe ele certificarea europeana E11. am trecut doua itp-uri cu ele fara "atentii"
jelly
O poza cu ele nu ai?
razvanamza
sunt cele prezentate cateva posturi mai sus. Nu ai nevoie sa omoleghezi ceva deja omologat. certificarea europeana este suficienta si pentru noi. Am facut intre timp si al treilea ITP, tot fara probleme, la un alt service. acel "E11" este omologarea. scrie pe lateralul stopului, in relief.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.