Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: STOPURI TRANSPARENTE
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
thesys
..si pana la urma se comercializeaza undeva astfel de stopuri ?
cred ca sunt destui doritori sa afle.. si apoi sa cumpere..smile.gif

QUOTE(Cr|sTy @ 16 Oct 2005, 11:05)
poze cu stopuri montate  biggrin.gif

andrei_dum
QUOTE(alex275 @ 16 Oct 2005, 18:20)
Mai Andrei Poc Poc, e interesant ce vrei tu sa ne arati!!!
Dar mai zi-ne ceva de RAR si-ti dau eu bere de nu poti s-o bei.......
*



nu cred ca e cazul sa sari asa repede.Am pus o intrebare doar.Ce zici poti sa te controlezi macar asa un pic? wacko.gif
alex275
andrei dum

Iti cer scuze daca te-am suparat cu ceva
Te intrebam doar daca RAR-ul e de acord!

E absolut laudabila initiativa ta!!!
rhadoo81
Radem, glumim, dar de unde imi iau eu stopuri din astea? Care stie ceva sigur, un magazin ceva, sa spuna repede.
tonyX
QUOTE(rhadoo81 @ 17 Oct 2005, 10:39)
Radem, glumim, dar de unde imi iau eu stopuri din astea? Care stie ceva sigur, un magazin ceva, sa spuna repede.
*


Am trimis acum un Mail pe adresa gasita la accesarea Link-ului postat de dizzy. Astept sa vad daca-mi raspunde cineva. Daca primesc raspuns va informez.
klaus
Daca stopurile nu sunt OMOLOGATE, se poate lasa fara probleme, asa cum scrie de altfel la regulament, cu suspendarea talonului. Plus amenda, evident.
tonyX
Am primit si raspuns de la producatorul acestor stopuri:
" Buna ziua!

Stopurile de Logan pe care le-ati vazut la SIAB erau prototipurile. Cam peste o luna de zile o sa le avem la vanzare, pretul este de 700 RON+TVA, posibil sa vina chiar mai ieftine. O sa va anuntam pe mail in momentul in care vin."
Nu ar fi rau sa fie mai ieftine, dar......e bine si asa.
tgmpupy
Confirmare...STOPURILE sunt 700 ron +TVA= 830 ron.Apar in noiembrie, adresa magazinului pot sa o dau aici?
klaus
Da, mai, da o adresa, ca e lumea dornica, vad...
smar2
QUOTE(big2003 @ 16 Oct 2005, 17:55)
Eu mi-am pus pozitii albastre pe fata si becuri 90/100 ! A mai facut cineva modificarile astea ? Ceva posibile probleme cu garda ?
*



Eu cam obiceiul sa ii injur pe astia cu pozitii albastre smile.gif) ca in amurg, pozitiile albastre sa vad la fel de bine (prost) ca pozitiile albe... cand sunt stinse tongue.gif

Si cand vrei sa faci o depasire pe sosea, si il vezi in ultimul moment pe vreun "jmecher" cu luminite albastre, tare-ti vine sa fi avut un bullbar si un Hummer H2 pe post de Dacie.

Oricum in caz de accident, tare mi-e teama ca ala cu luminite albastre cam iese vinovat...
tgmpupy
AQUILA ELECTRONICS=splaiul independentei nr.319.bucuresti.[in incinta fostului IDM semanatoarea.o cladire portocalie dupa clubul de biliard] ...TELEFON 3165205
tonyX
Vizavi de omologarea RAR am primit de la Aquila urmatorul raspuns:
"Sunt la fel de omologate cum sunt toate stopurile clare care se comercializeaza pe piata romaneasca!:)
Dar ce conteaza este ca au insemnele de atestare in Comunitatea Europeana: CE."
Ma intreb atunci cum circula pe strazi cei care au montate pe alte masini stopuri clare? Si cred ca sunt destui, si inca nu am auzit sa retina " baetzii buni " vreun talon
biggrin.gif
rhadoo81
QUOTE(tonyX @ 18 Oct 2005, 08:19)
Vizavi de omologarea RAR am primit de la Aquila urmatorul raspuns:
"Sunt la fel de omologate cum sunt toate stopurile clare care se comercializeaza pe piata romaneasca!:)
Dar ce conteaza este ca au insemnele de atestare in Comunitatea Europeana: CE."
  Ma intreb atunci cum circula pe strazi cei care au montate pe alte masini stopuri clare? Si cred ca sunt destui, si inca nu am auzit sa retina " baetzii buni " vreun talon
biggrin.gif
*



Cate masini tunate in adevaratul sens al cuvantului au elemente omologate? Stii tu vreuna? Eu personal nu. Din start jentile mai mari si mai groase nu se pot omologa la nici o masina. Deci cine vrea stopuri transparente, angel eyes, etc. nu pune problema omologarii.
tonyX
QUOTE(rhadoo81 @ 19 Oct 2005, 12:11)
Cate masini tunate in adevaratul sens al cuvantului au elemente omologate? Stii tu vreuna? Eu personal nu. Din start jentile mai mari si mai groase nu se pot omologa la nici o masina. Deci cine vrea stopuri transparente, angel eyes, etc. nu pune problema omologarii.
*


Tocmai de aceea am spus ca nu am auzit sa retina " beetzii buni " vreun talon.
gallax
Teoretic, masinile tunate sunt doar pentru expozitie... cel putin prin tzarile unde se respecta legea.
Pe de alta parte, omologate sau nu, luminile trebuie sa respecte reglementarile din codul rutier care zic: "alb in fata, galben semnalizari, roshu in spate si alb la lampa de marsarier"
Daca ai alta culoare decat alb pe fata (a se vedea albastru, roz bombon - eu am avut ca scapase vopsea pe far cand am vopsit masina, cre ca chiar si galbenu' ala tembel de la becurile de ceatza de pe vremuri) te poti trezi oprit de politie si lasat fara talon.
La fel si pe spate... daca ai alta culoare decat roshu (a se vedea stopuri albe ca s-a cojit roshul de pe bec si erau farurile transparente) te poti trezi lasat fara talon fara comentarii...
BAB
Amigo, ai cam faultat-o... Luminile, nu farurile sau stopurile trebuie sa aiba respectivele culori. Si oricum, blocurile optice fata trebuie sa aibe lumini albe pentru luminile de drum, de intalnire si de ceata, alb sau portocaliu (masini de fabricatie SUA), nu galben, pentru luminile de pozitie si portocaliu pentru semnalizatoare. Blocurile optice spate trebuie sa aiba lumini rosii pentru pozitie, frane si ceata, alb pentru marsarier si portocaliu sau rosu (masini de fabricatie SUA), pentru semnalizatoare.
rhadoo81
QUOTE(tonyX @ 19 Oct 2005, 14:17)
Tocmai de aceea am spus ca nu am auzit sa retina " beetzii buni " vreun talon.
*


Nu ai auzit? De unde ziceai ca esti? intrebare retorica ... Eu iti spun sigur ca daca vrea "baiatul bun" sa te incalte, o face ca are motive, si la noi in "sat" s-au mai intamplat cazuri. Asa ca ... de unde imi cumpar stopuri transparente ? smile.gif)
stalpabo
QUOTE(tonyX @ 18 Oct 2005, 08:19)
Vizavi de omologarea RAR am primit de la Aquila urmatorul raspuns:
"Sunt la fel de omologate cum sunt toate stopurile clare care se comercializeaza pe piata romaneasca!:)
Dar ce conteaza este ca au insemnele de atestare in Comunitatea Europeana: CE."
   Ma intreb atunci cum circula pe strazi cei care au montate pe alte masini stopuri clare? Si cred ca sunt destui, si inca nu am auzit sa retina " baetzii buni " vreun talon
biggrin.gif
*



Se pare ca am gresit dar nici silverone_82 n-a lamurit lumea. CE NU INSEAMNA COMUNITATEA EUROPEANA. S-ar traduce cam asa: conform cu standardele electrice si electronice ale tarilor Europene. E o marca de certificare generala care nu are de a face cu nici o certificare suplimentara (gen RAR). Cu alte cuvinte nu inseamna ca daca scrie CE pe acele stopuri inseamna ca le si poti pune legal pe masina! Pentru detalii vezi aici: http://www.ul.com/regulators/CEmarkinfo.cfm
silverone_82
stalpabo din pacate te contrazic...marcajul CE este o certificare acordata de Comunitatea Europeana ,chiar astazi am facut la facultate...nu as vrea sa ma apuc sa iti scriu tot cursul tongue.gif
rhadoo81
Suntem offtopic rau de tot. De la stopuri transparente am ajuns la cat de omolagate sunt, la RAR, CE, etc.
Treaba e clara, sau transparenta smile.gif), stopurile cu sticla transparenta nu sunt omologate RAR, deci orice agent de circulatie poate proceda la retinerea talonului si aplicarea unei sanctiuni contraventionale.
Problema noastra e alta: Si-a luat cineva stopuri transparente? Daca da, sa vedem poze, preturi exacte si poate si cum le-a montat.
Alecs_TGA
sa imi arate el canu sunt omologate rar!! cu ce imi poate demonstra ca nu suntomologate RAR??
mafiosso_LODAN
Teoretic nu ar trebui sa se ia de tine pentru ca se respecta culorile.
Sau mai sunt si alte norme?
tonyX
Astazi am primit urmatorul Mail de la Aquila:
" Buna ziua!Va anunt pe acesta cale ca puteti comanda stopurile de Logan.Stopurile costa 750 lei(roni) fara tva inclus.Pentru a putea comanda aceste stopuri trebuie sa achitati un avans de 50% din suma,iar stopurile vor putea fi aduse in prima decada a lunii decembrie. "
Cu TVA ajung aproape de 900 RON wacko.gif Cam mult totusi pentru 2 stopuri 173.gif
mafiosso_LODAN
Sa si le puna ei la buzunarele de la spatele blugilor. La banii astia.....
PLus ca nu au si ei poze cu stopuri montate pe toate culorile de Logan.
Sa vada omu' merita sau ba.
Stim toti ca au impact diferit in functie de culoare.
Dau 9 mil 256.gif si descopar ca arata ca dreaq asa ca i le vand cu 6-7 mil lui tonyX.
No way.
tgmpupy
am avut dreptate sunt 750 ron ,fara tva.sa vedem cine are bani sa le cumpere?poate o sa apara o alta firma producatoare din afara.........
kurupt
QUOTE
poate o sa apara o alta firma producatoare din afara.....

Pai eu cred ca se produce in afara tarii, altfel nu ar trebui sa faci comanda, si sa astepti cateva saptamani. Oricum pretul e umflat, iar de calitatea stopurilori nu sunt convins.
Mario_b
Astia sunt nebuni cu 750 lei pt un set de triple... Unii oameni isi cumpara masina pe banii astia... Oricum arata bine, dar eu as vrea sa vad stopuri cu alb si rosu, ca la unele bmw-uri. Alea mi se par cele mai tari! Stiti voi, rosu in partea de jos si alb in partea de sus, la semnalizare si pozitii.
frontEND
aia cu preturile lor sunt nebuni ... au idee cat sunt niste stopuri de polo, la fel facute in germania...
cel mult 450-500 ron ....cu tva ... serios asta este un pret cel putin decent ...astia vor sa profite ca sunt singuri care le fac...
mafiosso_LODAN
Am stat mai bine si m-am gandit si mi-am amintit de ce am invatat si pe la facultate. Cand se lanseaza un produs exista un numar de consumatori care sunt dispusi sa plateasca oricat pe acel produs.
Plus ca e un produs de nisa (cei care isi doresc stopuri clare -> personalizare-> preturi mari).
Eu nu sunt unul dintre cei dispusi..sa plateasca asa suma. In concluzie ori se ieftinesc la un moment si ajung la un pret pe care sunt dispus sa il platesc ori nu si atunci ... 10561582.gif
rhadoo81
Intr-adevar pretul este exagerat. Prima oara au zis ca maxim 700 RON cu tva. Acum 750 fara tva ..... Mult. Are dreptate MAFIOSSO, mai asteptam o perioada, cand vor vedea ca nu au cautare din cauza pretului, le vor ieftini.
tonyX
QUOTE(mafiosso_LODAN @ 17 Nov 2005, 18:13)
Sa si le puna ei la buzunarele de la spatele blugilor. La banii astia.....
PLus ca nu au si ei poze cu stopuri montate pe toate culorile de Logan.
Sa vada omu' merita sau ba.
Stim toti ca au impact diferit in functie de culoare.
Dau 9 mil 256.gif si descopar ca arata ca dreaq asa ca i le vand cu 6-7 mil lui tonyX.
No way.
*


Pai...am putea face combinatia asta 04.gif Glumeam.
Datorita unui prieten innebunit dupa modificari la masina am urmarit vreo 3 - 4 luni evolutia preturilor ( in Germania ) la stopuri clare pt. Peugeot. A scazut pretul de la 200€ la 135€ cit cred ca este si actualmente. Asa ca peste citeva luni poate le luam si pe astea de Logan pe bani mai putini. Va doresc ( si mie imi doresc ) RABDARE cool.gif
calutzdemunte
chiar faine ! si pe mine ma intereseaza! o adresa, www saut tel?

tonyX
QUOTE(calutzdemunte @ 18 Nov 2005, 13:29)
chiar faine ! si pe mine ma intereseaza! o adresa, www saut tel?
*


Vezi inceputul paginii pe care ai postat ( pag. 3 )
stalpabo
QUOTE(tonyX @ 18 Nov 2005, 09:27)
Pai...am putea face combinatia asta 04.gif Glumeam.
Datorita unui prieten innebunit dupa modificari la masina am urmarit vreo 3 - 4 luni evolutia preturilor ( in Germania ) la stopuri clare pt. Peugeot. A scazut pretul de la 200€ la 135€ cit cred ca este si actualmente. Asa ca peste citeva luni poate le luam si pe astea de Logan pe bani mai putini. Va doresc ( si mie imi doresc ) RABDARE cool.gif
*



Sa dea Dumnezeu sa se mai schimbe ceva in mentalitatea comerciantilor romani, dar ma indoiesc. Noi vom plati cursul euro-leu, cel mult o "mica" reducere, acolo. Dar sa fie cum spui tu. Ar fi minunat! wink.gif
T.rac3Er
probabil ca vor ajunge la 500ron intr-un an
djvibecmc
Atunci o sa-mi iau si eu... pentru un Megane 1 costa 150 euro....
wizards
QUOTE(tgmpupy @ 17 Oct 2005, 19:53)
AQUILA ELECTRONICS=splaiul independentei nr.319.bucuresti.[in incinta fostului IDM semanatoarea.oSTOPURI CLARE CU LEDURI DE LOGAN cladire portocalie dupa clubul de biliard]                                  ...TELEFON  3165205
*





STOPURILE DE LOGAN SUNT GATA PENTRU COMERCIALIZARE...

puteti sa vedeti un mic demo pe www.wizards.com.ro sau puteti sa treceti pe la SHOWROOM-UL nostru cand doriti, sa le puteti vedea. adresa vad ca o stiti.

pana atunci mai pun niste poze sa va lamuriti ca arata super bine si ca merita pe departe banii.

Stopurile sunt construite in confirtmitate cu standartele UE asa ca nu va faceti grija cu politia.

The Wizard
klaus
Sunt OMOLOGATE?
juristul2000
Arata bine da prea scumpe. in ceea ce priveste omologarea .......mai greu!!
tonyX
Omologate RAR ? No way.
wizards
QUOTE(tonyX @ 21 Nov 2005, 14:56)
Omologate RAR ?  No way.
*


Stimati Domni,

Am urmarit cu interes post-urile voastre, pe scurt voi raspunde la cat mai multe din problemele puse aici:
1.Stopurile nu sunt omologate RAR, nici nu intentionam sa o facem, nici un stop aftermarket clar sau cu leduri nu este omologat RAR.
2.Stopurile sunt produse la comanda noastra, deci nu exista vreo sansa sa le gasiti afara, (poate tot de la noi;-) ), nu este nici o specula sau o atitiudine tipic romaneasca.Nu sunt doar stopuri clare ci sunt si cu leduri si dupa cum bine stiti acestea sunt ceva mai scumpe!
3.Sunt fabricate la cea mai inalta calitate si respecta in totalitate standardele!
4.Se plateste un avans de 50% pentru o comanda ferma tocmai pentru a evita situatii neplacute de genul, interes major dar fonduri insuficiente.
5.Promotie speciala pentru grupuri de 5 stopuri se ofera un discount de 10%.
6.Daca aveti dubii, va rugam sa ne contactati!

Echipa Wizards
tgmpupy
LEDURI SUPER FLUX CAM LA 2 LEI RON BUCATA.Daca erau ,,smd,,ca la passat,mai ziceam,dar asa nu vad de ce sunt asa de scumpe ,prea scumpe....O socoteala simpla spune ca stopurile au 24 de leduri=48 leiRON...SUNT DINIMPORE NU ,LEDURILE SUNT MAI SCUMPE LA EI ,NU/?
mafiosso_LODAN
Stopurile arata bine ce pot sa zic dar tot scumpe raman.
Merita sau nu banii asta trebuie sa decida cumparatorii.
Dar afirmatia :
"Stopurile sunt construite in confirtmitate cu standartele UE asa ca nu va faceti grija cu politia." este cel putin dubioasa si care induce in eroare.
Daca incerci sa ii explici unui militian chestia asta o sa ai o surpriza.
Si dpdv legal are dreptate nu e omologat RAR ...urmarea va la sa o ghici.
Stiu ca sunt mici sansele sa se ia cineva de tine pe tema asta dar sa zici ca nu ai probleme cu politia este deja prea mult spus.
Si de bine ce pot sa zic, am vazut showroom-ul era inca in amenajare dar este promitator.
wizards
QUOTE(mafiosso_LODAN @ 21 Nov 2005, 20:44)
Stopurile arata bine ce pot sa zic dar tot scumpe raman.
Merita sau nu banii asta trebuie sa decida cumparatorii.
Dar afirmatia :
"Stopurile sunt construite in confirtmitate cu standartele UE asa ca nu va faceti grija cu politia." este cel putin dubioasa si care induce in eroare.
Daca incerci sa ii explici unui militian chestia asta o sa ai o surpriza.
Si dpdv legal are dreptate nu e omologat RAR ...urmarea va la sa o ghici.
Stiu ca sunt mici sansele sa se ia cineva de tine pe tema asta dar sa zici ca nu ai probleme cu politia este deja prea mult spus.
Si de bine ce pot sa zic, am vazut showroom-ul era inca in amenajare dar este promitator.
*


NIMENI NU A ZIS CA NU AI PROBLEME! INTREB: CATE STOPURI EXISTETE PE PIATA AU OMOLOGARE RAR?? NICIUNUL!! Si totusi sunt foarte multi care au pe masina!
Cat despre socoteala cu ledurile....SUCCES LA CONSRTUIT UN STOP NOU!!!
Aceasta este oferta cui ii place cumpara, cui nu NU!Fara suparare! Dar cum exista cumparatori inseamna ca aceste produse au cautare, ba chiar vindem si in Cehia si nu putem spune ca ei nu sunt la curent cu preturile stopurilor cu leduri!
Daca va hotarati, va asteptam! Daca acum bugetul este prea restrans, exista si RATE prin UNICREDIT la showroom-ul nostru.
jok3r
daca cineva vrea sa isi faca masina sa arate cat mai frumos (sa o personalizeze) cred ca va da 750 lei (strange bani daca nu ii are pe totzi odata ... dar merita)... decat sa isi vopseasca stopurile negru care sunt oribile ... parerea mea ...
(p.s. daca dacia e ieftina, dc "tuningul" sa fie ieftin?!? smile.gif )
tonyX
QUOTE(wizards @ 22 Nov 2005, 01:40)
NIMENI NU A ZIS CA NU AI PROBLEME! INTREB: CATE STOPURI EXISTETE PE PIATA AU OMOLOGARE RAR?? NICIUNUL!! Si totusi sunt foarte multi care au pe masina!
Cat despre socoteala cu ledurile....SUCCES LA CONSRTUIT UN STOP NOU!!!
Aceasta este oferta cui ii place cumpara, cui nu NU!Fara suparare! Dar cum exista cumparatori inseamna ca aceste produse au cautare, ba chiar vindem si in Cehia si nu putem spune ca ei nu sunt la curent cu preturile stopurilor cu leduri!
Daca va hotarati, va asteptam! Daca acum bugetul este prea restrans, exista si RATE prin UNICREDIT la showroom-ul nostru.
*


Ce e scump e scump. La banii astia mai adugi 100 - 200 RON si iti iei jante. Sunt frumoase stopurile, dar prea scumpe. Poate cehii au bani mai multi, cine stie. Mai nasol e ca se zvonea la inceput ca vor fi 700 RON cu tot cu TVA. Acum a crescut pretul cum creste cozonacul bunicii. Bafta la vinzari.
wizards
QUOTE(tonyX @ 23 Nov 2005, 09:25)
Ce e scump e scump. La banii astia mai adugi 100 - 200 RON si iti iei jante. Sunt frumoase stopurile, dar prea scumpe. Poate cehii au bani mai multi, cine stie. Mai nasol e ca se zvonea la inceput ca vor fi 700 RON cu tot cu TVA. Acum a crescut pretul cum creste cozonacul bunicii. Bafta la vinzari.
*


Ceea ce spui tu e corect, dar cu un mic amendament, s-a dat un pret aprox de 700 + TVA, vezi anuntul de pe 4TUNING de la data evenimentului, dar pt ca mai exista taxe vamale, transport,samd...s-a ajuns la acest pret!Pt a ne tine de cuvant am si spus ca la un grup de 5 se ofera un discount.
Cat despre jante si atatea comentarii ca sunt scumpe sau ieftine, succes la jante de banii astia din targ de la Vitan si in plus TREBUIE SA INTELEAGA SI ROMANUL CA TUNINGUL NU E PROTECTIE SOCIALA SI NICI NU E SUBVENTIONAT DE STAT. Dar stii, tot romanul mai are o vorba:
LA PLACINTE INAINTE, LA RAZBOI INAPOI!
De acum incolo, nu mai raspund decat celor interesati sa cumpera sau pentru informatii de ordin tehnic si comercial.
Cu respect!
dydycom
ar fi bine ca dvs , stimate vrajitor(wizards) sa deschideti un alt topic pe bursa unde sa tratati aspecte legate de pret....
Aici cred ca e bine sa discutam in continuare de estetic..cine a cumparat sa le prezinte..avantaje, dezavantaje...etc
elro
QUOTE(big2003 @ 16 Oct 2005, 17:55)
Eu mi-am pus pozitii albastre pe fata si becuri 90/100 ! A mai facut cineva modificarile astea ? Ceva posibile probleme cu garda ?
*




da eu pe berlina,am tot 90/100 dar nu am pozitii albastre ci albe,alb intens(leduri cu lupa de 10mm)si le am de 2 ani si nu m-a oprit nici un curcan sa ma intrebe de sanatate icon_mrgreen.gif
DigitalScribe
La chestia cu pretul n-am ce zice. 7.5 mil lei vechi e acceptabil avand in vedere ca tot cam pe acolo sunt farurile originale Logan. Nu-i un pret extraordinar, sincer... da' asa-i romanul... carcotas.

Ce ma intereseaza pe mine e daca tot dau niste bani... sa nu am probleme dupa aia cu politistii. Raspunsul cu "sunt multi care circula bla bla..." nu ma multumeste. Daca e sa-mi cumpar imi cumpar doar daca raman in anvelopa legii.

Deci ? E pe risc sau e pe certitudine ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.