Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: planetare-montaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
harbulet
salut, am deschis acest topic pt ca nu am gasit un raspuns concret despre montajul planetarelor

deci:
mergand cu masina prin gropile bucurestului am decoperit ca troncane ceva ciudat pe drepta din ce in ce mai tare

nervos scot roata sa vad ce are - descoperire - planetare dr are un super joc axul diferentialului

mai mult am acasa o lalea de planetare si am probat si cu ea tot joc



la masina familiei cand am demontat planetarele cu ceva timp in urma, nu le-am scos decit cu ranga (planetare lunga) - ale mele sunt scurte

e normal jocul, la cele scurte??????
ce se poate face????
se poate baga o tablita ceva acolo?? sa nu mai aibe joc - a practicat cineva solutia - exista ceva

multumesc
george_d
Aceeasi problema aveam si eu. Am gasit o cutie la second si am schimbat-o cu totul.
Ar trebui sa dai jos cutia, sa o desfaci si sa vezi ce tre schimbat. Din pacate si piesele si manopera te vor duce la peste 3 milioane, daca ai noroc.
harbulet
io am cutia buna intra in viteze perfect

prima data am crezut ca-i uzta planetarea asa rau, dar dupa desfacere am avut surpriza de mai sus.

eu cred ca trebuie sa existe o solutie - asa de services care sa tina .

sunt nedumerit, la scoala ne spuneu ca jocul la un ansamblu cu caneluri trebue sa fie zero

tipi aste care fac piese respectivele repere cum le fac fara sa le masoare

prin cartea tehnica de dacie se vorbeste de comparatoare de sublere etc

sunt fara replica pt masinile dacia

george_d
E un pic mai complicat decat crezi tu.

Uite-te intr-o carte de dacie si vezi cum e construit diferentialul si de unde pot aparea jocuri. Stii ca o poza face cat o mie de cuvinte.

mave
incearca sa vezi daca nu cumva s-a destrans piulita care strange (regleaza) rulmentii de la grupul conc; in mod normal ar trebui sa aiba o siguranta.
harbulet
la mine are joc planetare pe axul diferentialului, parca i se spune lalea

axul cutiei nu are joc
pt siguranta trebuie sa ma uit

jocul la mine este intre axul acelea in care se monteza stiftul elastic care tine planetara, si e mare

george_d
Aha....

Am mai vazut la cineva da la respectivu' era asa de mare jocu incat rupea cuiul de siguranta si axul patina in laleaua de la planetara!!!

Vezi ce e stricat si schimba.
harbulet
ceva asemanator am si eu dar unu a ajuns sa rupa stiftul


si ma gandeam sa-i pun o tablita sa intre fortat pe caneuri (din cutie de bere de exemplu)

ce zici

Ciumonk
E groasa cutia de bere.......nu cred ca ai tu joc asa de mare..
harbulet


vreau sa pun doar 1/2 din diametrul axului sau mai putin prin tatonate


ideea era daca a mai facut cineva asa ceva



o sa am o sambata frumoasa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.