Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: SE Xperia X1 vs. HTC Touch HD
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
koldun
Care ar fi optiunea voastra in cazul in care ati avea banii necesari? Fara alte comparatii, va rog (pe cat posibil). Sunt mai mult sau mai putin asemanatoare la hardware (diferente notabile: ecran mai mic dar tastatura hardware-slide & interfata "Panels" la SE, ecran mai mare dar fara butoane & interfata TouchFLO3D la HTC). Pretul e asemanator.

SE review HTC review


user posted image user posted image

Multumesc!

LE: precizare: <panels> si <tf3d> sunt interschimbabile, deci nu prea e un criteriu...
cj98czh
Xperia
AlexC
HTC arata mai bine, dar eu as lua SE pentru tastatura QWERTY
2dor
Clar HTC HD, tastatura e misto e adevarat dar interfata Touch Flo e superba pentru WM.
M i h a i
475 E vs 585 E......cred ca SE as alege...
Fratzica
n-as alege nici unul din cele doua modele deocamdata chiar daca as avea banii pentru ele. In primul rand preturile vor scadea rapid iar deocamdata exista pe piata telefoane mai ieftine care fac acelasi lucru. Vezi htc touch pro si touch diamond. In afara de factorul posh, nu vad alt motiv pentru care ai cumpara vreunul din cele doua modele.
Wolverine
HTC-ul.
StefanT
HTC
tiberiu.anghel
HTC sigur o sa iei, avand in vedere ca si Xperia e facut de HTC.

Dar, nu as cumpara nici unul dintre ele. Ar merita doar la un pret de maxim 1300-1400 lei.
koldun
Dupa cum ziceam interfata nu prea ar fi un criteriu de departajare:

Panels pe HD:



TF3D pe Xperia:



Ma intereseaza mai mult parerile in legatura cu feelingul, cu ergonomia. Pretul NU conteaza.
Eu as opta mai mult pentru SE dar mai astept pareri pro si contra!

user posted image

Multam!


zanga
Xperia
SE pune la dispozitie si un SDK pentru el wink.gif
bygy007
am votat HTC am un HTC TYTN II care sint foarte multumit de el pina acum ,GPS functioneaza excelent pe internet se misca bine , etc , cu alte cuvinte e ok daca as doti sa iau un alt PDA tot la HTC as apela multe tipuri de PDA sint facute de HTC , am citit inainte de a-l lua telefonul despre aceasta firma care pe la noi nu s-a auzit pina acum 2-3 ani (nici eu nu auzisem smile.gif ) dar au traditie la realizarea acestor aparte
david79
xperia, clar. va fi urmatorul PDA. dar nu la banii astia, or sa mai scada preturile
pskint25
Salut,

Folosesc WM de vreo 4 ani si am ajuns sa folosesc ecranul la maxim. AM avut si telefoane cu tastatura dar crede-ma ca nu am folosit-o, folosesc qwerty virtual sau transcriber din cand in cand. Am avut un HTC P3300, de care am fost f multumit, acum am un HTC Diamond de care sunt foarte multumit. Eu unul as opta catre HD pentru ca :
- are ecran mai mare, in orice aplicatie mai mult spatiu pe ecran este un +
- rezolutia camerei foto 5mp vs 3.15, acum cu camera de Diamond, scanez documente (adica le fac poze), si mi-ar placea o camera mai performanta
- ca si dimensiuni, chiar daca le latime/lungime este SE-ul mai micut, pe grosime este invingator HD. Si am facut comparatie intre multe telefoane, ajungand la concluzia ca un telefon gros este privit ca invechit
- HTC a dezvoltat o serie de senzori pentru care au aparut o multime de programe uzuale care le folosesc: acestea sunt senzor de nivel, senzor de luminozitate si senzor de proximitate.

Eu unul votez HTC.
Liviu
Spui ca tastatura qwerty nu te ajuta mult .. da, pe tine poate. Eu de exemplu stau de multe ori pe net/messenger cu telefonul. Sa te vad eu cum scrii real time cu o tastatura virtuala care n iti da feedback fizic la apasare. Eu unul nu am nici pe departe aceeasi viteza pe un qwerty virtual comparat cu unul real.
herculane
as lua xperia din 3 motive:
-e mai rapid
-are o constructie mai solida
-are tastaura qwerty
Andy_ACS
Am votat HTC.
Daca vrei messenger pe telefon folosit ocazional e ok. Daca activitatea voastra va impune sa folositi tastatura f f des, recomand un telefon obisnuit + Asus IEEE PC.

Bafat!
koldun
Asa ca Xperia va fi! Multumesc tuturor pentru opinii.

Succese!
A l e x
Eu as alege NOKIA... Daca vreau telefon, asta aleg. Daca vreau PDA imi iau un Mio de ala si-l pun pe parbriz. tongue.gif
Liviu
Lasa Alex ca nu-i chiar asa smile.gif .. si-a luat un coleg de serviciu XPERIA si, acum , E71 al meu arata parca e facut cu tehnologie de acum 3 secole sad.gif
Vreau si eu XPERIA .. accept donatii tongue.gif.
koldun
Am trecut prin faza "Nokia" si nu ma mai intorc. Ultimul a fost N80 care la vremea lui si ceva timp dupa aceea, a avut cea mai buna rezolutie (352 x 416) printre mobile. Nici mult laudatul N95 aparut mult timp dupa aia, nu a avut ecran macar la fel daca nu mai bun. Telefonul a fost ok si nu mi-a facut probleme. Totusi, limitarile existau.
In cateva cuvinte, m-am oprit la Xperia pentru ca arata ca un telefon, poate fi manuit ca un telefon, e "barbatesc" tongue.gif (parerea mea! Nu prea il vad la o dama in poseta) si cu toate acestea are toate facilitatile unui PDA de ultima generatie. Si HTC-ul e ok cu micile lui avantaje (accelerometru, senzor de apropiere, suprafata mai mare la ecran,etc.) dar mi se pare putin cam mare pentru un buzunar (mai ales vara) si ma omoara lipsa completa a butoanelor hard. Pur si simplu nu ma atrage. Mi se pare mai potrivit pentru tanara generatie decat pentru mine. Parca tinde mai mult spre "gadget PDA". Parerea mea... sleep.gif

Succese!

koldun
Daca o mai interesa pe cineva... o comparatie.

Succese! wink.gif
Vlad Georgescu
Eu am experienta cu astea, am avut PDA si cu si fara tastatura si NU mi-as lua PDA fara tastatura. Scriu mult mail "on the run" si un PDA fara tastatura e un dezastru.
Sony
HTC.

Am un Toshiba Portege G900 si desi stau mult pe mess prefer tastatuta virtuala. As renunta oricand la tastatura qwerty pentru un telefon mai subtire.
driverx
QUOTE(A l e x @ 30 Jan 2009, 19:32)
Eu as alege NOKIA... Daca vreau telefon, asta aleg. Daca vreau PDA imi iau un Mio de ala si-l pun pe parbriz. tongue.gif
*



Vezi ca esti ramas in urma cu ceva (adica MULTI) ani.
Alydor
de unde ati scos-o ca HTC are senzor de proximitate?? blink.gif are doar accelerometru si senzor de lumina... Oricum recomand HTC... am in parohie un E71 si un HTC HD. Merita oricare dintre ele...


Suma respectelor, Alydor
costi
QUOTE(Alydor @ 24 Jun 2009, 12:23)
senzor de proximitate??
*



si ce-ar face senzorul asta ?
Alydor
aia intreb si eu... eu nu stiu de existenta unui asemenea senzor pe HTC HD... poate ma insel eu sau poate abereaza altii


Suma respectelor, Alydor
koldun
Cei ce au aberat la vremea ceea se luau dupa GSM Arena care e totusi un site serios.
Pana la urma cred ca e un senzor de lumina asa cum e si pe Xperia.

Succese! wink.gif
Liviu
Senzorul de proximitate nu face nimic altceva decat sa inchida optional backlightul ecranului si sa dezactiveze touchscreenul cand telefonul e aproape de o suprafata. Are rolul de a nu "apasa" din greseala cu obrazul pe ecran in timpul unei convorbiri si este o functie implementata pe majoritatea telefoanelor fara tastatura (care isi bazeaza inputul 99% pe touchscreen).
Si da, HTC HD are senzor de proximitate... in versiune prerelease smile.gif. Probabil ca nu le-a mers prea bine si au decis sa stea fara.

"Proximity sensor to automatically turn the screen off during calls "
Alydor
ala e senzor de lumina nu de proximitate.... in momentul cand apropii telefonul de ureche senzorul nu mai primeste lumina (doar daca ai capul luminos sau esti licurici) si atunci automat se inchide ecranul. se poate testa prin acoperirea senzorului cu degetul in timpul unei "convorbiri" cu steluta.... Nu mai vorbiti prostii cu senzori de proximitate si alte aberatii ca nu are sens ...


Suma respectelor, Alydor
Liviu
Imi pare rau dar trebuie sa te contrazic. Senzorul de lumina regleaza intensitatea luminoasa a ecranului in functie de lumina ambianta. Senzorul de proximitate cointine un emitator IR si un receptor IR asezate sub un anumit unghi. Cand un obiect (masa, obraz, etc) se apropie de telefon si ajunge la distanta la care raza IR emisa este reflectata in receptor, se dezactiveaza ecranul (deci nu numai ca se stinge, dar se si dezactiveaza, touchscreenul nemairaspunzand. De asta se cheama senzor de proximitate. De obicei distanta respectiva de activare e undeva intre 1cm si cativa mm.
Cam asa arata unul de uz general: http://www.mouser.com/search/ProductDetail...o66%2FyAg%3D%3D.

Cel mai comun senzor de proximitate este sistemul de la mouse-ul optic. Imagineaza-ti unul identic dar mult mai mic si cu lumina IR (invizibila).

P.S.: Imi cer scuze pentru aberatiile mele.
Alydor
HTC 3G nu are acel senzor de proximitate de care zici tu... si totusi cand ii astupi senzorul de lumina automat se inchide si ecranul.... deci teoria ta nu sta in picioare... Chestia de la HD cu inchiderea ecranului in momentul convorbirii se poate dezactiva prin instalarea unui program. Cei de la HD au facut oprirea automata a ecranului pentru a nu atinge ecranul in timul convorbirii si a nu activa functiile involuntar.


Suma respectelor, Alydor
Liviu
Nu stiu exact cum opreste ectranul htc-ul tau dar aici discutia era daca are sau nu are senzor de proximitate si nu am facut nimic decat sa spun ca nu are ... ca s-a degenrat ulterior, asta e ... deci sa inteleg ca au implementat ceva in genul senzorului de proximitate folosind senzorul de lumina. Dar asta nu inseamna ca ecranul nu e functional deloc (nici touchscreen-ul) pe intuneric ? Adica trebuie activat din vreun buton hard inainte de a-l folosi ?
Alydor
daca suna telefonul si raspund, chiar daca nu duc telefonul la ureche ecranul se inchide automat dupa 3 secunde. Se poate aprinde din nou prin apasarea tastelor de volum sau de power. Indiferent ca este lumina sau intuneric...
Telefonul este functional si pe intuneric, senzorul de lumina (daca este setat pe auto) avand rolul de a regla stralucirea ecranului in functie de lumina ambientala. La deblocarea "tastaturii" ecranul se lumineaza automat.

Suma respectelor, Alydor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.