Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trozneste masina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
coronarian
Problema e in felul urmator, daca iau viraj maxim stanga dupa care ma pun in miscare trozneste asa putin , o singura data ca o pocnitura, banuiesc ca e ceva din directie exclus motor, planetare, din partea dreapta se aude sunetu, ce poate fi? nu ma deranjeaza asa tare dar sunt curios la ce sa ma astept.
Adrian_Boy
planetara 90%
yon
planetara 100%
coronarian
sunt schimbate in vara, de uzina, dinalea scumpe montate la service autorizat dacia in brasov
CandyMan13
planetara 110%...care da mai mult?smile.gif
daca atunci cand pocneste se simte o forta opusa si in volan,e si mai clar
vallyyy
Daca nu e planetara tind sa cred ca ai bucsa de teflon din caseta dusa si-ti bate caseta
Mr_Devil83
planetara, bucsa aia nenorocita de la directie sau bucsele de la tiranti.

In ordinea de mai sus.

Fa un test: ridica roata pe cric si invarte intr-o parte si alta de ea, daca vezi ca roata are joc fata de axul planetarie e clar planetara.

Lasa service-ul ca foarte multi din mecanicii de acolo sunt habarnisti care stiu doar sa stranga pana se rupe un surub.
coronarian
nu zic ca nu e posibil sa fie planetara dar faza e ca sunt noi au aproape 2000km nu am nici o problema sa troncane vreuna chiar merg imecabil, ma gandesc ca daca ea scoate sunetul ala n-ar avea nici o jena sa troncane si sa faca ca toti dracii.
tzepesch
Planetare, fara numar, fara numar, 90%. 10% buscele din caseta de directie, in dr, unde se prinde bieleta. e una din teflon. probabil uzata. schimb-o cu una cu nr. 0. probabil ai de 3. iti trebuie un patent sfic cu varf f f ascutit pt a apuca urechile sigurantei care o tine pe pozitie.

sfat: la demontarea bieletei din fuzeta NU BATI in capul surubului cu ciocanul. sa ai piulita pe capu surubului, in aia bati, sau direct in bieleta.

la desfacere numeri cate ture desurubezi ca la montare sa nu se schimbe unghiul de fuga!

trozneste f posibil tripoda.
cony
S-ar putea sa fie numai bieleta de directie, asa ca schimb-o si vezi daca mai trozneste.
brigada_diverse
nu schimba pana nu verifici, nu arunca banii degeaba
ridica partea cu problema pe cric si trage de roti in directia stg-dreapta si vezi daca ai joc(la directie-intreg mecanismul, asa) si sus jos pt pivoti.....

dupaia vezi unde ai joc si repeti testul punand mana la capul de bara de la bieleta de directie..vezi daca e aia...sau in restu bucatilor ramase
pt bucsi bascula tragi de roata dintr-o parte in alta, cat de cat o miscare vioaie..daca vezi ca se deplaseaza bascula are joc la bucsi
edymutu
am si eu aceeasi "problema". tot la viraj si plecare de pe loc, tot pe dreapta si tot o singura data. am fost la un nene care este mecanic de mai multi ani decat am eu si a zis ca este de la uzura grupului si ca sa nu-mi fac probleme ca nu este nimic grav. asa ca stai linistit si asculta sfatul meu ca am incredere in ce spune omul. nu ai nimic la planetare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.