Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: reglare aprindere
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
cristicipaian
In sfarsit masina mea "zboara"
Dupa lungi batalii cu "caracterul" ei am reusit sa reglez aprinderea.
Procedura:
-construit lampa stroboscopica (dupa o schema de pe forum)
-schimbat platine, bujii, capac delcou
-montare aprindere tranzistorizata gotronic
-reglare bujii la 1 mm
-reglare avans static cu ajutorul gotronic
-reglare avans dinamic cu lampa stroboscopica
-reglare amestec
-reglare avans vacuumatic
Rezultat:
Relanti rotund, fara trepidatii sau rateuri
Cand ma apropiu de semafor stau sa ascult daca nu a murit motorul, dar nu, mers mai silentios, si sper ca am redus si consumul.
tzepesch
da-mi si mie t rog schema, poze sau desene cu lampa, cum se face.

multumesc.
kaput
Vreau si eu schema si indrumari te roggggggg
cristicipaian
http://www.niqro.lx.ro/stroboLED.htm
de aici am luat schema pt stroboscop, eu am folosit un singur LED dar din gama ultrabright, iar in cablajul schemei este o greseala la tranzistorul BD.
Oricum, aici pe forum, multi au spus ca avansul static e de ajuns, dar dupa ce am reglat static, am pus lampa si am mai miscat delcoul aprox. 1 cm jumate.
Pe piese, am dat 20 lei, e o nimica toata, ca in service pt operatia asta imi luau 50 lei
kindeeru56
pune si tu schema finala te rog
Lunaticul
Gata. Dupa sesiune imi fac stroboscop. Vreau sa zboare si bolidul meu.
giani.cosmin
biggrin.gif al meu zboara deja, reglat de "lautar" de masini cu urechile lui "ascutite"
PH-06-BOA
Nu te supara ca vin cu ceva completari. Montajul a fost conceput , cand nu erau ledurile de acum, deci e suficient un singur led de la o bricheta, caruia i se mai adauga o rezistenta in serie, si nu mai e nevoie sa se introduca intr-o lanterna, ca are destul de bine dirijata lumina, si se vede si ziua, daca in crestatura de la volanta , cu o surubelnita, puneti vopsea alba,mai groasa . In locul clestelui de la fisa, infasurati o spira doua , din firul de pe centrul cablului ecranat. Tranzistorul final poate sa fie si mai mic (2N1711) pentru un singur led, mai ales ca in serie cu led-ul se adauga si rezistenta de limitare.Piesele le gasiti prin aparatele din pod, care inca nu le-ati scos la poarta.
cristicipaian
Eu am construit lampa dupa prima schema, doar ba BD-ul e montat exact invers adica de sus in jos acum e 1,2,3 ; iar eu le-am montat 3,2,1.

27 Jan 2009, 21:47:
Pentru B31AYZ, da-mi ID de mess ca nu pot trimite PM-uri si vorbim
niq_ro
corect, softul de cablaje (Eagle) are o buba si nu am realizat decat dupa ce am citit aici (am facut o mentiune si pe pagina actualizata http://www.niqro.3x.ro/stroboLED/stroboLED.htm )
shakaluxxxx
Si dupa ce am facut montajul cum procedez? Adica ce trubie sa`mi indice ledul sa stiu daca mai trebuie sau nu miscat delcoul?
Lunaticul
Pai LED-ul ,,palpaie" in acelasi ritm cu functionarea pistonului 1 (ceva in genul LED-ului de la aprinderea electronica). In momentul in care dunga de vopsea trece prin fereastra ambreiajului, LED-ul se aprinde luminand respectiva dunga. Va exista un defazaj intre semnul de pe volanta si semnul de pe carcasa. Misti de delcou pana cand dunga de vopsea se aliniaza cu semnul de pe carcasa ambreiajului.
shakaluxxxx
Asta am sa fac. Multumesc.
cristicipaian
Stie cineva unde gasesc platina cu senzor gotronic?
Sunt produse la mine in oras, dar in magazine nu gasesc.
B31AYZ
Salut ,

Senzorul gotronic il poti comanda online .E un topic cu aprindere electronica sau da o cautare pe net - Gotronic .

Bafta!
cristicipaian
am vb deja cu un reprezentant si imi voi cumpara direct de la sursa.
ovidius max
Imi aduce cineva aminte care-i baza, emitorul si colectorul la capsulele de BC si de BD? Va multumesc.
krapcarasu
la bc baza la mijloc emtorul spre aripioara(stinga cu terminalele spre tine, curbura in sus la alea de plastic)
ovidius max
multumesc mult. acuma pot termina stroboscopul
niq_ro
vezi pinii tranzistoarelor si la http://hamradio.lakki.iki.fi/new/Datasheet...sistor_pinouts/

si mai clar pentru BD:
user posted image

pt shakaluxxxx: condensatorul de 50pF se poate face din grupari srrei/paralel incat sa ia o valoare apropiata, cea standardizata e 47pF da' poti folosi si 68pF (raspund aici pentru ca la mesagerie nu pot, ca nu prea m-am bagat in seama cu discutii si am restrictie radmasa.gif )
ovidius max
Gata, l-am facut dar nu l-am incercat pe masina ca-i prea frig. L-am alimentat de la o sursa de calculator (la 12V) si am infasurat firul de intrare pe bara pistolului de lipit. Se aprind ledurile dar cam slab; la masina nu s-ar vedea nimic cu intensitatea asta. Firul infasurat pe fisa bujiei va conduce la o lumina mai puternica a ledului?

Eu am gasit condensator de 50 pf de cumparat.
Toate piesele au fost 6 ron, cu tot cu placuta de montaj (fara dioda si ceva rezistente). Nici nu a meritat sa caut prin vechituri pentru banii astia!
djasu82
si ce faci cu ledul ? biggrin.gif cumpara o lanterna cu 10-20 de leduri si pe fiecare led inseriezi o rezistenta de 40 de ohmi in asa fel incat sa se egaleze intensitatile la leduri. Dupa aceea alimentezi instalatia de la bateria masini si cu lanterna te duci frumos si luminezi volanta ... desfaci furtunul de la capsula vacumatica ti lanterna pe volanta si misti delcoul . Cand mistidelcoul pe volanta daca te uiti atent o sa apara o crapatura adica un semn e acel semn trebuie sa coincida cu semnul de pe cutia de viteza atunci e tras la 0 grade avansul .
cateva poze cu stroboscopul cu control eletronic aici vezi lanterna cu leduri de care am spus .
user posted image
user posted image
ovidius max
Mai da niste amanunte despre modul in care preiei semnal de pe fisa. Vad un miez toroidal pe acolo. Despre ce-i vorba?

Si inca ceva. Nu inteleg cum intensitatea luminoasa va fi mai mare la 10 leduri decat la unul singur. Nu se imparte intensitatea (curentul) la 10 in cazul in care ledurile sunt puse in paralel, ca in schema? (conform Legii lui Kirkhoff)
PH-06-BOA
Infasoara firul de la stroboscop(cel de comanda) , dupa fisa de la Nr. 1, de cateva ori. Toate ledurile ( ar trbui, ca cele de la brichete, sa fie de ajuns unu), trebue sa fie orientate cu punctul de lumina, in acelasi punct. Regula de reglaj, e valabila doar la 800 de ture, cu furtunul de vacuum (vaacum) scos. La 2000 de rotatii e cu 11-15 grade mai inainte, la 3000 cu 25, si la 4000 cu 38. Mi se pare cam mult.
yon
mmmm as incerca si eu sa fac un stroboscop din asta dar in fizica sunt cam paralel, daca este un coleg binevoitor sa imi dea si mie lista cu pisele necesare caci din scheme nu prea imi dau seama ce trebuie sa cer la magazin blush.gif multumesc!
ovidius max
Pai e clar acolo:

rezistente: 47k, 120k, 6,8k, 500k, 1,5k
condensatoare: 50pF, 10nF, 25 uF
tranzistoare: BC177, BC107, BD137
o dioda 1N4007

leduri - inca se mai dezbate pe forum biggrin.gif
yon
multumesc mult! va tin la curent daca am reusit sa il fac cheers.gif
grasuhye
o idee de ''carcasa'' pentru un singur LED
niq_ro
ovidius max: Nu inteleg cum intensitatea luminoasa va fi mai mare la 10 leduri decat la unul singur. Nu se imparte intensitatea (curentul) la 10 in cazul in care ledurile sunt puse in paralel, ca in schema? (conform Legii lui Kirkhoff)



daca ai 10 becuri la retea de 220V nu ai lumina de 10 ori mai puternica?


pe LED-uri e o cadere de tensiune de cca. 3,5V la cele albe, puse in paralel tot 3,5V e caderea de tensiune, tensiunea de alimentare e constanta, undeva la 14,2V la masina .. o sa creasca curentul de 10 ori si cam asta-i toata smecheria....


legat de captarea de pe fisa, merge bine varianta cu crocodili, dar cea mai buna e cum e cea prezentata in articolul original si e si in poza anterioara.... e diferita decatr de pe letcon, unde ai doar un impuls aleator.... pune cel putin intr-o lanterna,de fapt in reflectorul ala de la lanterna...
ovidius max
QUOTE(niq_ro @ 23 Feb 2009, 14:28)
o sa creasca curentul de 10 ori si cam asta-i toata smecheria....
*



Multumesc de explicatie. Dar daca va creste curentul de 10 ori va rezista cu tranzistorul BD care e pus in prima schema? (BD 137)
cristicipaian
sau se poate folosi LED ultrabright, si prinderea clemei pt semnal cat mai aproape de bujia 1, dar cu atentie sa nu fure scanteia. Oricum si eu reglajul l-am facut pe inserat de atunci nu mai am probleme.
Apropos! Multumesc niq_ro!!!
gangara
salutare baieti,
tocmai am terminat si eu minunatul stroboscop si am 2 nelamuriri:
1) am folosit un singur led alb ( de 5 mm tip cel de bricheta) si am inseriat o rezistenta de cca 600 ohmi. este suficient, sau caderea de tens la led este alta decat 12V (sau 14 cat o fi la baterie...) ?
2) am dezizolat capatul central al cablului ecranat, iar daca lovesc cu acesta sau "racai" cu el orice metal, gen un cutit, ledul palpaie...este normal?
merci mult
ovidius max
Gata, l-am reglat.
Inca o intrebare, totusi. L-am reglat ca dunga sa se mentina in partea de sus a ferestrei. Acolo este un semn pe carcasa. E bine asa sau trebuie sa vina la mijlocul ferestrei? Daca-l pun la mijlocul ferestrei, motorul merge mai rotund dar turatia creste semnificativ (cu vreo 250 ture).
djasu82
ovidiu cum vine chestia asta cum ai spus tu ca vezi doamne 10 leduri o sa lumineze cat unul ? Pai din cauza acesta am folosit 10 leduri si ma rog am cumparat lanterna respectiva si am modificat in asa fel in cat fiecare led e inseriat cu o rezistenta de valoare mica 30 ohmi ... si dupa aceea sunt prinse la un loc si alimentate de catre un tranzistor ma rog unu care asigura un curent de 500mA. Tranzistorul care comanda ledurile joaca rol de generator de curent si deci cu creste numarul de leduri creste si curentul dar tensiunea pe fiecare led ramane la aceeasi valoare doar o sa difere intensitatea luminoasa.
Eu nu am dorit sa fac reglajul noaptea biggrin.gif la licurici ci ziua in amiaza mare. Am optat pentru lanterna fiindca nu am mai dorit sa mai pun o lampa cu convrtor loata de la un aparat foto tongue.gif Vedeti daca mariti turatia din reglajele carburatorului se modifica si avansul o sa observati.

ovidius max
da, mi s-a explicat anterior ca va creste intensitatea prin tranzistor de 10 ori. Asta e, nu am mai pus mana pe pistolul de lipit de vreo 20 de ani dar daca mi se explica, inteleg pana la urma.

Eu am facut reglajul noaptea, a functionat cu un singur led dar nu stiu unde sa pun dunga aia. sus sau la mijloc?
brigada_diverse
aliniata cu semnul de pe carcasa(si carcasa are o dunga

1 Mar 2009, 20:42:
apropo...voi va chinuiti cu stroboscopul sa faceti ce se poate si fara el

pui volanta la semn, pui contactul
dai de delco in stanga mai mult
apoi usor in dreapta pana da scantee(tii fisa centrala spre un surub de la caroserie)...poftim avansul static(initial)

pt ce folosesti chestia cu led? e inutil pt avans static

stroboul facut de djasu e extrem de util: poti defaza lumina, astfel vezi daca corectul de avans vacumatic lucreaza la ralanti(nu pot vedea la aia cu led, ca vacumaticu mareste avansu), daca in sarcina se intrerupe functionarea lui si lucreaza bine corectorul de avans cenrifugal....

asta cu ledu...te poti lipsi de ea

deci, merita facut un stroboscop cu defazaj.....nu unu cu led....
djasu82
cel facut de mine lucreaza direct cu avansul vacumatic in functiune de aceea se poate trage frumos la ata avansul si se poate verifica pe toata plaja de turati daca lucreaza corect delcoul .
shakaluxxxx
Si o schema va rog pentru un stroboscop cu defazaj sau unul cum este cel facut de djasu82 daca spuneti ca`i bun
gangara
am reglat si eu avansul cu stroboscopul asta...cu furtunul de la vacum scos, sa se alinieze semnele etc..si surpriza , imi tzacanea motorul ca naiba...pana la urma tot la ureche l-am facut, iar ca motorul sa mearga fara tzacanit de avans a trebuit sa dau avansul din delco mult inapoi
diaconuliviu
QUOTE(shakaluxxxx @ 2 Mar 2009, 20:19)
Si o schema va rog pentru un stroboscop cu defazaj sau unul cum este cel facut de djasu82 daca spuneti ca`i bun

E asta de aici:
http://a110.free.fr/SPIP172a110/article.php3?id_article=24

niq_ro
pentru gangara: nu pui rezistenta de 600 ohmi pentru ca nu lucreaza in curent continuu, ci sunt impulsuro, daca te uiti in schema originala nu e nici o rezistent ain serie cu ledul, daca vrei totusi una pui de 33-47 ohmi, nu mai mult!!!


pentru cristitranca: amaratul asta de montaj inlocuieste "clasicul" stroboscop cu lampa, atat, in rest face aceasi functie... daca te uiti la http://www.tehnic.go.ro/strobo.htm observi ca unul cu lampa stroboscopica e mult mai complicat de facut cool.gif

PS: modul de reglaj e(ra) descris in paginile scanate
Tiberiu-Andrei
Baieti am nevoie de putin ajutor......am terminat de facut stroboscopul dupa schema lui niq_ro.Toate bune si frumoase numai ca nu stiu unde lipesc ledul 1zhelp00.gif .Mentionez ca sunt incepator in ceea ce priveste elecronica(m-am apucat serios sa studiez ce e aia o dioda,un tranzistor etc),in schimb de lipit componente pe o placa ma descurc daca mi se da mura-n gura.
user posted image
In care parte vin legate firul care merge la bujie precum si ledul?
Multumesc anticipat!

ovidius max
Pai apare destul de clar din schema atasata:

anodul ledului (partea rotunda) pe plus 12 V
catodul ledului (partea tesita, dreapta) la colectorul tranzistorului BD (confom schemei din carte - daca foloseti alta, pune schema nu poza montajului).

Intrarea e pe masa - ecranul cablului
si in punctul in care se uneste C1, R1, D1.
Tiberiu-Andrei
Schema asta am folosit-o:http://img5.imageshack.us/my.php?image=untitled2wg8.bmp


Mersi!
ovidius max
Am incercat sa-ti explic si nu i-am dat de capat. Ori e gresit cablajul ori sunt prea obosit la ora asta ph34r.gif Eu am luat de la magazin o placuta de textolit gata gaurita si pe aia mi-am facut propriul cablaj. Si a mers.
Mai incerc sa descifrez cablajul si maine revin.
Tiberiu-Andrei
Si eu de la magazin am luat placuta de textolit dar e fara gauri.Alea le-am dat eu.Ca fapt divers 6,5 ron o placa cam 20*25....ceva de genu.
AdyTirla
Am facut si eu stroboscopul cu 3 leduri albe.
lam reglat cu furtunul de avans scos sa fie fanta de pe volanta aliniat cu semnul de pe carcasa cutie.
Masina intrerupe si nu avea putere deloc, lam reglat tot dupa ureche si merge mult mai bine.
Ce am gresit de ce nu merge reglat cu lampa?
krapcarasu
ai reglat in turatie avansul corespunzator pt static
brigada_diverse
ai scos vacumaticul din functiune?
motoru tau mai e in parametrii?
e dacie?(atunci normal ca asa o sa patesti smile.gif) )
Muratu
Dar voi unde ati gasit tranzistorul asta Darlington (tip132)? Ca eu l-am cautat pe toata strada Maica Domnului si nu l-am gasit nici nu-l aveau in bazele de date.

Poate ca nu-i asta denumirea sau poate ca nu se mai fabrica, zic si eu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.