Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rugina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
born2_hate
Fratilor am o problema am 4 gauri cu un diamertu cam de 2cm in tabla de la masina una in aripa una un prag una in usa si una in capota cum sa scap de ele cu bani cat mai putini si facut de mana mea.si as avea nevoie de cateva indicatii de ceva materiale de care sa cumpar si cum sa le folosesc.
va multumesc...
coronarian
cumper 4 abtibilde le lipesti peste gauri si gata cel mai ieftin si cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci, pana faci rost de bani sa te duci la un tinichigiu.
badboy_marius
da eu ca am gauri si pe dedesubt?
hyena
dak va pricepeti la sudura sau dak stiti pe cineva se poate rezolva destul de repede apoi chituit smirgheluit si vopsit nu dureaza mult depinde de nr de gauri
born2_hate
poi yo unu as vrea sa fac asta singur pt ca masina asta era proiectul meu si a celui mai bun prieten a meu care din pacate nu mai este printre noi si as vrea sa o readuc in cea mai buna forma a ei
born2_hate
am reusit sa repar 3 gauri am sudat tabla pe dedesupt si am unplut cu chit da mai am o curiozitate cum as putea sa scot gaura din prag sau tre sa schimb tot pragul
mandark
am si eu niste mici puncte de rugina pe aripi.. la roti.. si putin pe grila din fata. cum pot sa le tratez sa nu se extinda.. cel putin sa se incetinesc extinderea?
merge cu jmilgher si porma dat cu vopsea.. ca e alba masina.. sau cum e procedura corecta?
nelu_1985
mazgaleste cu vaselina daca-i pentru scurt timp
mariusb007
..
mandark
pai de uns cu vaselina le-am uns, dar cand duc cazanu la spalatorie.. se duce vaselina, d'asta vroiam sa iau atitudine si sa le rezolv fara sa platesc manopera la tinichigii, mai bine platesc o bere. vroiam sa stiu care e procedura exacta.. dau cu jmilgher pana nu se mai vede rugina ( in timpu asta ma rog sa nu ajung pe partea cealalta radmasa.gif ) dupa care tre sa mai fac ceva, sau dau direct cu vopsea?
CandyMan13
cureti bine zona cu rugina,ai grija ca marginile petei de rugina sa fie la nivel(adica sa nu se mai poate infiltra nimic pe dedesubt),apoi cureti cu apa,apoi cu degresant,dai cu un grund fin,apoi chit,slefuire cat mai fina si apoi vopsea,lac(sau ce dai tu).Et voila!
iar pt gauri bagi pe interior un material cat mai poros(se gases prin magazine cate vrei tu) dar sa fie si gros,absorbat,il imbibi cu antifon,il pui pe caroserie(sau unde ai tu gaura),ii mai dai cateva straturi de antifon(cu pauza de uscare necesare intre ele).Apoi pe partea care se vede umpli cu chit si faci ce s'a zis mai sus..asta daca vrei sa o faci ca sa o vinzi(pt tine fa'o mai cu cap stii tu la ce ma refer)
mandark
am receptionat sa traiti! multam fain CandyMan
CandyMan13
Cu placere si spor sa fie!
dobre
rust-converter este solutia!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.