Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: LIBOR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Zona Financiara
b64chr
Pentru EURIBOR exista:
http://www.euribor.org/html/content/euribor_data.html

Pentru LIBOR unde gasesc asa ceva?

LIBOR este luat ca referinta pentru creditele in USD si CHF.
dil
Cred ca asta cautai http://www.bba.org.uk/bba/jsp/polopoly.jsp?d=141&a=627
b64chr
Saru'mana dil! worship.gif
Tanti moderatoreasa, se poate inchide.
sadi
io zic sa-l mai lasam, poate mai aveti intrebari smile.gif
bog70
Ceva evolutie LIBOR pentru CHF se gaseste pe undeva? Am un credit la OTP Bank si prin aug-sep 2008 mi-au marit rata binisor pentru ca a sarit LIBOR-ul. Din cate am inteles ajunsese la vreo 3,5%.
Problema e ca acum aud ca LIBOR pe franc ar fi scazut la vreo 1,5%. In contractul de credit nu face referire decat la calculul ratei, unde in formula de calcul e trecuta dobanda, insa nu spune nimic despre calculul ei (respectiv cat adauga banca la LIBOR).
Nu de alta, dar as vrea sa mor de gat cu ei putin sau macar sa le umplu juma de congelator, ca nu scad dobanzile dupa aceleasi criterii dupa care le si cresc.
sadi
daca te uiti putin pe linkul scris de dil, vei vedea evolutia indicelui LIBOR de cand vrei tu, daca deschizi excelurile afisate.

insa, dupa parerea mea trebuie sa clarifici cu banca modul de calcul al dobanzii variabile si elementele de cost incluse in dobanda variabila. de ce?
pentru ca dobanda variabila poate avea urmatoarea componenta:
- indicele LIBOR + marja bancii, care de obicei este fixa si la creditele mai vechi are o valoare acceptabila (3-5%), caz fericit in care singurul element variabil al dobanzii este indicele libor, marja fiind de cele mai multe ori fixa
- indicele LIBOR + marja bancii + alte elemente de cost (de ex: riscul de tara, rezervele minime obligatorii impuse de BNR etc*), caz mai putin fericit in care singurul element fix din dobanda este marja.

in principiu, dobanda aplicata creditelor ipotecare este formata din indicele libor si marja, iar creditele de nevoi personale cu ipoteca sunt formate din indicele libor, marja si alte elemente de cost *

inutil sa spun ca riscul de tara a crescut, asa ca nu va asteptati ca (in cazul in care dobanda este formata din indice, marja si alte elemente de cost) banca sa reduca dobanda daca a scazut valoarea indicelui libor

retine de asemenea si faptul ca, la unele banci, indicii LIBOR/EURIBOR afisati in ziua de 10.03 au ca data de valabilitate (data de valuta) 12.03, adica cam la 2 zile lucratoare de la afisare, ca sa dea bancilor care se ghideaza dupa acesti indici posibilitatea stabilirii noilor niveluri de dobanda

trebuie sa mai stii ce valoare a indicelui LIBOR se ia in calcul de banca la care ai creditul: la o saptamana, 2, 3, o luna, 2, 3 etc.

*depinde de la banca la banca
bog70
Merci pentru raspuns sadi.

Pana la urma am intrebat domnisoara de la ghiseu. M-am incadrat la
indicele LIBOR + marja bancii + alte elemente de cost. Tot ei au dreptate, sa zic asa sad.gif . Sper sa achit anticipat pana la sfarsitul anului si scap de banca asta.
sadi
imi pare rau de vestea primita de la banca. acele alte elemente de cost sunt modalitatea de ametire a clientilor, pe care nu prea ai cum sa le contesti sad.gif
DMP
QUOTE(bog70 @ 1 Apr 2009, 17:06)
Pana la urma am intrebat domnisoara de la ghiseu. M-am incadrat la
indicele LIBOR + marja bancii + alte elemente de cost. Tot ei au dreptate, sa zic asa sad.gif .
*



Las-o pe domnisoara de la ghiseu. Vezi ce zice contractul pe care l-ai semnat. Ala e legea partilor.
Iar in caz de marire nejustificata a dobanzii datorita acelor alte elemente de cost poti face un drum si pe la ANPC sa vezi ce parere au si ei.
bog70
Ca in toate contractele de credit era si in al meu un articol care spunea ca banca poate modifica niste comisioane fara acceptul meu, iar daca nu-mi convine pot plati anticipat. De asta ziceam ca m-am incadrat aici " indicele LIBOR + marja bancii + alte elemente de cost", si, intr-adevar, n-am ce le face.

@daniel. Cum ziceam mai sus, in contract nu scrie cum se calculeaza dobanda (libor chf + ceva), nici perioada de timp pentru care e luat in calcul liborul. Singurul lucru mentionat era formula dupa care se calculeaza rata, in care intrau soldul, dobanda si timpul de rambursat. Au umblat la alte comisioane, nu la dobanda, care a ramas la fel de cateva luni.

N-am zis de la inceput. Creditul e pentru nevoi personale, posibil ca la alea ipotecare sa fie precizata in contract formula dobanzii.
sadi
e adevarat, contractele de credit ipotecar specifica clar modul de calcul a dobanzii variabile, data la care se modifica si indicii luat in calcul.
dobanda aplicata creditelor de nevoi personale cu/fara garantii au explicatii mai putin clare despre modul de calcul
b64chr
O intrebare putin off-topic. Se vehicula anul trecut despre o prevedere care va intra in vigoare de la 1 ian. 2009, cum ca daca banca majoreaza unilateral costul creditului, clientul are optiunea de a plati anticipat creditul, fara comisionul de rambursare anticipata.
Stie cineva ceva de chestia asta?
sadi
este o lege care prevede chestia asta, a intrat in vigoare
iti spun maine de la munca numarul legii

8 Apr 2009, 08:58:
cauta legea 193/2000
simson11
Eu am credit ipotecar la ei din 2006 si am in contract trecut ca dobada se calculeaza la LIBOR la 3 luni + 5.5%. Libor a scazut dar ei nu au scazut dobanda. In schimb am fost invitat la banca sa semnez o anexa la contract prin care sa accept sa-mi modifice ei contractul cum vor si cum vor fara acceptul meu. Practic sa devin sclavul bancii fara sa pot face nimic. O magarie. Nu am semnat asa ceva. Dar nici dobanda nu au scazut-o. Ce ma sfatuiti sa fac?
sadi
scrie in contractul tau datele la care s-ar modifica dobanda?
ce ti-au zis ca se poate intampla daca nu semnezi actul aditional pe care ti-l baga pe gat?
creditul e sigur credit ipotecar? sau e un credit de nevoi personale cu ipoteca?
simson11
Este credit ipotecar de achizitie. Am cumparat un apartament iar acesta are ipoteca in favoarea creditului - notar , etc.
Da scrie in contract ca dobana se calculeaza ca si 5,5%+LIBOR CHF la 3 luni.
Cand am sesizat acest lucru mi-au spus sa vin sa semnez o anexa in care sa se precizeze la ce perioada se modifica dobanada ( in ce zile din trimestru). Numai ca acea anexa pe langa ce am spus mai sus continea si niste clauze de pici jos. - Clientul permite modificarea unilaterala a contractului de catre banca printr-o anexa. Nesemnarea acestei anexe presupune neacceptarea noilor clauze iar creditul devine neintarziat exigibil si executabil de catre banca ( sunt obligat sa returnez integral creditul inapoi). Nu mai vorbesc ca ma puneau sa mai si platesc acea anexa cu 150 de lei ca si cum eu as fi dorit acea anexa. Eu nu le-am cerut decat sa explicice de ce nu-mi respecta contractul de credit si atat. Nu doream sa modific contractul
Andy_ACS
@simson11 mi se pare un abuz daca situatia sta in felul acesta! Inseamna ca orice contract semnat nu are nicio valoare, banca putand oricand sa forteze nota si sa impuna noi conditii. Eu zic ca banca nu are dreptate.
P.S. Spuneti si voi despre ce banci e vorba, sa stim si noi.
Cred ca ar fi bine sa formulezi o cerere scrisa prin care sa soliciti clarificarea situatiei, si sa soliciti un raspuns scris, semnat si stampilat cu punctul de vedere oficial al bancii.
Unele lucruri nu sunt obligatorii, dar functionarii de la banca sunt NESIMTITI si incearca sa ti le prezinte ca fiind obligatorii, iar dupa ce ai semnat deja nu mai conteaza aspectul asta... Vorbesc din experienta, la bcr au incercat sa ma faca sa semnez o asigurare facultativa de viata, foarte dezavantajoasa pentru mine, aceasta fiindu-mi prezentata ca obligatorie, insa dupa ce m-am mai interesat si le-am zis direct ca nu semnez si le-am expus si motivele au renuntat.

Bafta!
simson11
Este vorba de banca din postul nr.5 adica OTP. Problema este ca eu nu am avut restante niciodata la acest credit, mi-am facut asigurarea la timp, mi-am respectat obligatiile intr-un cuvant . Totul pana la momentul de a sta cu frica in san ca banca te pune sa vii cu toti banii odata - sa returnezi creditul, pt ca nu esti de acord cu conditiile impuse de aceasta.
sadi
din punctul meu de vedere orice act aditional la un contract de credit trebuie sa fie in primul rand gratuit.
pasii pe care ti-i recomand sa-i urmezi sunt: reclamatie la banca, asteapta raspuns de la el si apoi reclamatie la opc la care atasezi raspunsul lor...
insa toate astea trebuie sa se intample in termenul in care tu trebuie sa semnezi actul aditional. banuiesc ca acolo e mentionat faptul ca daca nu-l semnezi pana in data x creditul devine scadent. iar in aceasta situatie, banca poate amana raspunsul pana la data limita..
e complicat si din punctul meu de vedere e un abuz
barzafurioasa
Daca doriti valorile la zi ale euribor si libor intrati aici. Daca doriti sa aflati info despre libor(ce este,ce influenta are,pentru ce se folosete) intrati aici .Cred ca sunt cele mai bune site-uri pentru asa ceva (nu pun la socoteala site-ul BNR).Sper sa va fie de ajutor!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.