Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: intrebare ........intrebatoare !
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
barbosul
daca ma apuc sa reconditionez (caroseria doar...) o dacie......sa o aduc in stare tehnica buna,......am sanse sa poata fi imatriculata daca corespunde tenhic ??....Motorul masinii merge perfect....Mai sint sanse ca o Dacie 1300 ...sa poata fi imatriculata ,chiar daca e veche..... dar corespunde tehnic perfect fara modificari ?????? Ma gindesc ca poate bag foarte multi banii in ea ....si poate ma trezesc ca nu o mai pot inscrie ptr ca e prea veche.E din 1978.
Lunaticul
Eu cred ca nu vei avea probleme la inmatriculare pe motiv ca masina e veche. Iti trebuie doar multa rabdare si bani, pentru a aduce masina intr-o stare cat mai buna (in special sistemul de franare si directia).
Mr_Devil83
dacia mea a fost in situatia de mai sus.

Radiata de politie din oficiu din 99 si cumparata de mine in 2008.

Lucrari de tinichigerie putine, am schimbat doar lonjeroanele si traversa de sub radiator. Restul era bun la ea.

Motorul era inlocuit cu unul de 1400 + cutie in 4 trepte cu planetare scurte.

Dupa foarte multa munca si zeci de milio0ane bagate in ea, prin octombrie am inmatriculato.

Trebuie sa te prezinti cu ea la rar pentru autentificare si pentru efectuarea inspectiei tehnice, sau pt inspectie la o statie autorizata.

Nu ai probleme cu inmatriculatul ei dar daca vrei sa o pui cat de cat la punct sa nu pice tablele de pe ea si sa fie cat de sigura poate fi o dacie o sa bagi multi bani.
barbosul
asta si am avut de gind.....deja pana acum ...am bagat in ea 52 de milioane numai pe piese din tabla ..pedalier,aripi contraaripi,pasaje....pragruri si contrapraguri....si mai multe,......plus manopera ptr meseriasii aia de tinichigii care si-au batut joc de ea deocamdata,.......am avut parte de un tinichigiu incapabil. Eu sint din bucuresti iar masina am facut-o la un atelier din filaret .mai am de schimbat usile......vreau sa o fac ca noua aproape.....deoarece am apucat sa merg cu ea cam 2 ani...dupa care propietarul ..a trebuit sa o radieze ca sa scape de problema asta sa fie linistit. Cit timp a fost la mine......i-am facut motorul ...fuge de rupe pamintul si partea care imi place cel mai mult ...nu trepideaza deloc la viteze mari....vreau sa spun ca aceasta masinuta.....a tinut cu casa si cu mine.......nu m-a lasat deloc in drum ....a fost foarte ascultatoare.....si de asta si muncesc la ea mult.Mi-ati dat curaj acum......sper sa o termin...poate fac si citeva poze...incerc.Va multumesc ptr incurajare !! happy.gif
tzepesch
cumva la Automecanica, de pe Str. Cutitul de Argint?

la nea Marcel su Mircea sau cum naiba-l cheama? unu cu fata mai de taran?
Lunaticul
Felicitari !!! Toata stima din partea mea. Nu stiu cati din pasionatii care suntem pe forum ar fi dat dovada de atata devotament fata de masina sa.
Mr_Devil83
ahem.. cam asa bagai si eu in ea si continuam sa investim radiator nou...
Minel
QUOTE(Mr_Devil83 @ 27 Jan 2009, 12:05)
cam asa bagai si eu in ea si continuam sa investim .....
*



Cam asa ii ... si yo am bagat cacalau de bani in ea happy.gif dar fara tinichigerie ..... nu a avut nevoie deloc , dar ar avea nevoie de un vopsit ,dar cand va fi ala .......... wacko.gif

Eventual la vara o fac bucati bucatele , grund , antifon , vaselina , ulei asta pe dedesubt iar interiorul , demontat tot si grunduit tot (chiar daca ii totul impecabil ),antifon , izolat cu folie .....munca de vreo 2 saptamani de concediu ... icon_mrgreen.gif
Mr_Devil83
auzi...cand a fost radiata mai exact?
Merced
Doamne cati bani ai bagat in ea, cu banii aia luai una cu tabla in stare buna si-ti mai si ramaneau...
barbosul
asa mi-au zis prietenii si colegii de munca....sa o dau dracu sa imi iau alta cu banii astia...dar nu prea imi venea sa o dau dracului de o parte...v-am zis !!....a tinut cu casa si cu mine...a fost ascultatoare si nu m-a lasat niciodata in drum cu vreun defect cum mai patesc unii cu masinutele lor.Stiu ce am de facut dupa ce va fi gata.Am intrat aici sa va intreb pentru ca pur si simplu nu mai stiam ce sa mai fac dupa ce mi-am luat-o de la atelierul ala de tinichigerie,unde acolo am dus-o tractata desi functiona,..puteam sa o duc pe rotile ei,dar nu era inmatriculata,a stat acolo din august anul trecut,iar cind am luat-o era bucati si vai de mama ei......imi venea sa ii omor pur si simplu....ptr mine a fost cel mai mare soc cind am vazut in ce hal era.....acum e la mine la locul de munca in curte,linga un atelier auto.......unde am si cu ce sa lucrez la ea.Eu o voi aranja singur si cum vreau...asa cum tot eu mi-am facut si motorul singur......iar de vopsit mi-o vopseste cineva cunoscut......de bagat bani in ea....sigur voi mai baga ptr ca trebuie si e normal daca vreau sa iasa cum doresc. Oricum va multumesc ptr incurajari...... smile.gif smile.gif smile.gif .......... wink.gif
saioc.vasile
Cred ca trebuie sa demonstrezi in vreun fel ca masina iti apartine asa ca te intreb : acte de provenienta a masinii ai?
contract de vanzare cumparare sau alt document?
barbosul
normal ca imi apartine,......am pana si actele depuse la politie ptr inmatriculare,ca sa pot obtine nr rosii,am mai circulat o luna cu nr rosii,dar nu m-am programat la rar atunci ptr ca am zis sa o aranjez si pe urma sa ma duc la ei cu ea,.......am pastrat pana si numerele ei de inmatriculare,propietarul mi-a lasat nr de inmatriculare........masina a avut acelasi nr de inmatriculare decind s-au trecut la nr noi.....am toate actele,iar la financiar e trecuta pe numele meu happy.gif
Mr_Devil83
atunci rar, itp, asigurare, taxa talon si impozit la primarie si fuga la politie cu actele sa-ti dea talonul.

Am intrebat cand a fost radiata pentru ca stiam ca masinile care le radiezi acuma, nu se mai pot inmatricula. Cand cumperi o masina second-hand, cica nu se mai radiaza ci se face un fel de schimbare de proprietar.
barbosul
stiu asta...........acum se face transfer de propietate......asa trebuia de mult sa se faca asta........dar.....asta e !!! smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.