Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] Dacia 1300/'77, radiata, pt piese
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
mihaiachi
Se vinde o Dacie 1300 din 1977, radiata, nereinmatriculabila. Caroserie decenta (fara rugina evidenta, aripi fata bune, contraaripi fata recent schimbate si recuperabile, portiere bune...), a fost reparata in extenso la carapace acum cativa ani. Modificata pe faruri rotunde (2 pe fiecare parte), bord model mai nou, scaune bune. Lipsesc: carburatorul, demarorul, alternatorul, eventual alte piese marunte, nu m-am uitat inca atent. Masina este tractabila dar rotile le pastreaza proprietareasa. Pretul este de 300 lei, fix.
Oferta este valabila NUMAI pana in w/e-ul urmator, dupa care se dezmembreaza.
Pretul include tractarea cu masina mea in Bucurestiul metropolitan tongue.gif Nu am sofer care sa conduca Dacia la stanga.
mihaiachi
Din lipsa de clienti si necesitatea de a disparea masina din curte de la serviciu, am inceput bucatzirea. Deocamdata masina este inca rulanta, dar nu pt mult timp. Se vinde toata sau pe piese, o sa fac o lista de preturi pe bucati. Unele piese sunt recent puse, cu pretul pe ele- de exemplu moatzele de la ansamblul motorasului de stergator, alea pe care se prind stergatoarele.
mihaiachi
rolleyes.gif
Efffftiiiin!
nebun_4ever
LASA-MI O ADRESA DE MESS!
mihaiachi
Nu mi s-a mai intamplat pe NICIUN forum sa primesc PM-uri si sa nu pot raspunde pt ca:
"You don't have enough posts to access the PM system. Please contact an administrator for more details."
Nu comentez ca vreau sa vand fiarele biggrin.gif Poate la sfarsit.
Deci va rog sa postati pe topic sau discutam pe mail, madmax.mishu@yahoo.com sau messenger (madmax.mishu ) Daca doriti sa ma "add"-uiti, scrieti 2 vorbe la prezentare pt ca nu adaug necunoscuti.
Aripile sunt... asa si asa, nu au rugina iesita prin ele dar erau sudate in fata si jos la prag, am taiat sudurile cu grija, pret 10 lei ambele. Locul: Stefan cel Mare intre Lizeanu si spitalul Colentina.
Am mai scos:
- contraaripile (nu sunt cele originale, au fost inlocuite) 15 lei perechea
- capota fata 25 lei, spate 30
- masca fata (metalul) 5 lei
- masca fata plastic (3 piese) 10 lei toate
- radiator 50 (cupru si alama, nu aluminiu)
- pompa de apa 25 lei
- elice 5 lei
- tampoane motor, bune, si toate piesele conexe 15 lei

Urmeaza maine:
- scaune fata 30 ambele, bancheta spate 20
- portiere 100 lei toate, complete, bune (BUNE); se dau si la bucata, 35 lei cu geam si macara sau 25 fara
- motor (bloc, chiulasa, capac culbutori; fara pompa apa, benzina, fara delcou, carburator, alternator, demaror) 70 lei; inca nu stiu daca includem placa de presiune si discul
- cutie viteze 50 lei
- planetare 40 lei ambele
- etrieri- trebuie sa-i vad
- fuzete cu discuri, pivoti, bascule 50 lei amandoua
- caseta de directie- trebuie s-o vad
- volan 20 lei
- punte spate minim 50 - trebuie s-o vad
- luneta cu dezaburire- nu stiu pret... hai sa zic.... 30
Parbrizul nu este
Mai sunt o multime de plastice si alte naruntisuri, 2-3-5 lei bucata sau bonus pt cumparaturi mai consistente.

Pentru piesele mari si grele (motor, cutie, punte spate, fuzete) asigur transport in Bucuresti.
rba
salut,

ma inscriu la "fuzete cu discuri, pivoti, bascule 50 lei amandoua" dar NUMAI DACA imi dai si cele 4 pene de FIER (exclus d'alea de aluminiu) cu care se fixeaza etrierele.

sincer nu ma intereseaza basculele, daca mi le demontezi si mai scazi ceva la pret, e chiar mai bine.

cu stima,
rba

detalii pe PM
sorin1983
un numar de telefon? m-ar interesa radiatorul! in ce stare e? poate daca imi place mai iau si altceva smile.gif
mihaiachi
Fara telefoane, nu ca as fi secretos dar nu (prea) raspund. Mail sau YM.
Buun.
Astazi am terminat transarea, in acest moment din masina a mai ramas o podea cu lonjeroanele si puntea spate, maine o agat de bila bus-ului si o duc la scrap, recuperand acolo puntea si rotile.
Fuzetele sunt demontate de bascule deja. 40 lei e OK, si fix- unul din discuri este gros ca nou, celalalt bun, le masor maine dim si postez, acum n-am sublerul la serviciu. Din pacate penele sunt din Al. Pretul NU include etrierii!
Radiatorul este... OK, nu curgea, eu am scos antigelul din instalatie. Mai am unul acasa, si el este de dat.
Mai am muuulte lucruri care nu-s in lista, orice aveti nevoie ziceti. NU mai am lampile spate si ventilatorul de la climatizare, precum si anexele motorului de care am zis la inceput. Rotile NU se vand- cel putin asa a zis proprietareasa, daca totusi aveti nevoie ziceti si o intreb.

4 Feb 2009, 20:03:
Piesele masive si de o importanta mai mica (arcuri, punte spate, bascule, aripi, capote, scaune, motor fara chiulasa si placa + disc (atentie! NU are seria batuta pe soclul pompei de benzina ci numai placuta), cutie de viteze, planetare, fel de fel de piese de prindere suporti etc, cutia de viteze se vand la pretul de fier vechi adica 63 bani/kg (pret la Remat Iasi in Popesti Leordeni). La cutia de viteze 10 kg se socotesc aluminiu la 2 lei/kg. Oferta este valabila pana saptamana viitoare cand totul pleaca in locul mai sus amintit.
Nu intra in categoria sus-mentionata fuzetele, amortizoarele, etrierii, pompa de frana, echipamentele de bord, geamurile, cablajul, pompa de apa, chiulasa, disc + placa ambreiaj.
Caroseria s-a integrat azi in absolut, sper sa pun maine poze ca's haioase. 90 kg, 20 lei la fiare vechi la coltul strazii- nu merita sa stric 2 discuri de flex de 5 lei bucata si sa ard benzina de 10 lei ca sa obtin in final 20 lei in plus la Rematul mare, plus riscul enorm de a lua amenda cu asa o ciudatenie la remorca.
nebun_4ever
planetarele cate kg au smile.gif)
Bafta!
mihaiachi
Asta cred ca e la misto sad.gif Cine vine si ia cateva zeci de kg, OK; nu-mi veniti acum cu faze de genul "Vreau balamalele de capota, 50 de bani e bine?"
Sincer, sunt FOARTE dezamagit de interesul manifestat pt aceste piese. Poate era mai bine s-o duc cu totul, 2 zile mi-am rupt spinarea sa o transez. Chiar nu inteleg- pe forumurile corespunzatoare masinilor mele (nu mari Ferrari-uri.... Trabi, VW broasca....) lumea s-ar bate pe asa oferte.
Nu-i nimic... daca e sa dau astea la scrap, piesele pe care le pastrez vor fi pe urma la alte preturi. Sa fie chiar asa de scump 70 lei motorul? La scrap voi lua pe el cam 50 lei, fara chiulasa. Dar chiulasa, cand ii va arde cuiva buza, ulterior, fara 100 de leu nu o s-o dau.
senna
E prea mare oferta Dacia la noi, nu se compara cu cea de VW Broasca, Fiat 600 si altele...
Pune poze cu caroseria agresata, pls smile.gif
Spune-mi, de ce nu se mai putea inmatricula, era cu numere vechi? Se mai pot innoi asa numere pe masina cu impozitul la zi?
Stima si spor la vanzare!
mihaiachi
Nu se mai putea reinscrie pt ca fusese data la fiare vechi rolleyes.gif si radiata in acest fel.
atomicool
un pret pt. bancheta (daca e ok)...planetare(daca nu bat)...luneta daca merge dezaburirea(cu tot cu cheder)..etrieri....mersi...
mihaiachi
Bancheta e OK, 20 lei.
Luneta are o clema (terminal) de la incalzire rupta. 30 lei cu tot cu cheder.
Planetarele 15 lei amandoua, trebuie umblat in ele, macar schimbat burdufurile si spalat+schimbat vaselina. Sunt planetare lungi.
Etrierii 30 lei, prima strigare, in ideea ca sunt ok si pistonasele. Vedem, discutam.

Daca iei tot ce e mai sus, 70 lei.
mihaiachi
Am demontat motorul.
Chiulasa jegoasa, cu rampa culbutorilor, tijele impingatoare, suruburi 70 lei (fara maruntisuri 60). Spalate 100 lei (respectiv 85).
Voi masura maine arborele cotit.
Blocul se vinde la kg, 70 bani/kg.
Baia de ulei 5 lei jegoasa, 15 spalata
Capac distributie 5 jegos 10 spalat
Capac culbutori 5 jegos 15 spalat
Axa cu came 10/15 lei
Tacheti 10/15 lei
Lant distributie si pinioane- 10/15 lei
Pompa ulei 15/25 lei
Biele 25/35 lei
Camasi 20 lei (prag de uzura fff mic, voi spune maine cota)
Arborele cotit- in functie de rezultatul masuratorilor
mihaiachi
Aproape toate piesele sunt spalate.
Daca intereseaza pe cineva motor refacut, cu sau fara accesorii (delcou, carburator, pompa benzina) sa zica. Refacut nu in sensul "spalat, ca nou" ci motor facut cu piese noi sau in cotele prevazute de cartea de reparatii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.