Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bec martor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristicipaian
Dacia mea, are bord CN. Ma poate ajuta cineva sa inteleg de ce becul martor al semnalizarii din bord sta mereu aprins? Eventual solutii pentru remediere
Multumesc!!!
bygy007
verifica / schimba releul de semnalizare
cristicipaian
de semnalizat, semnalizeaza ok, doar ca imi e martorul din bord aprins. Asa e de cand am cumparat masina, nu i-am dat importanta pana acum, dar daca se poate remedia de ce nu?
Care picior de la releu merge la martor?
bygy007
pentru becul martor sint mai multe sisteme de citire a curentului , unul din cele 4 fire se duce la bec (nu stiu care) daca poti face o poza cu interiorul sau sa vad ce mode e , poate te ajut
cristicipaian
poate cineva sa posteze schema bloc a semnalizarii, releu, lampi,bec martor?
Multumesc!!!
Mr_Devil83
poate ca sta aprins din cauza ca s-au topit contactele releului REED ?
cristicipaian
si cum pot sa imi dau seama?


4 Feb 2009, 22:38:
nu prea mai am chef sa demontez pe acolo ca am piedut 2 weekenduri cu alarma si macaralele electrice.
bygy007
QUOTE(cristicipaian @ 4 Feb 2009, 21:24)
poate cineva sa posteze schema bloc a semnalizarii, releu, lampi,bec martor?
Multumesc!!!
*


cristicipaian
atat stiam si eu, multumesc!
Mr_Devil83
QUOTE(cristicipaian @ 4 Feb 2009, 21:37)
si cum pot sa imi dau seama?
<span class='edit'>4 Feb 2009, 22:38:</span>
nu prea mai am chef sa demontez pe acolo ca am piedut 2 weekenduri cu alarma si macaralele electrice.
*




Releul de semnalizare are un releu care cupleaza ritmic becurile la V+. Insa inseriat intre V+ asta si iesirea becurilor este o mica bobina, cam de 6cm in diametru, care are un balon de sticla cu 2 lamele ce se atrag cand becurile sunt aprinse. La acel contact este conectat martorul din bord.

Sistemul este gandit asa pentru ca in cazul in care ai un bec ars la semnalizari acel bec sa nu se mai aprinda.

Cel mai simplu iti recomand sa schimbi releul de semnalizare. E ieftin. Eu am luat unul cu 5 lei din targ si e mai smecher, in sensul ca becurile arse le semnalizeaza nu prin lipsa aprnderii becului din bord ci prin dublarea frecventei de palpaire a becurilor din lampi si a mrotrului din bord.
ATM
Nu strica sa verifici daca n-o fi cumva de la conexiunile alarmei, legaturi etc. Am condus un Logan cu alarma aftermarket ce avea aceleasi simptome, proprietarul zice ca asa a fost legata alarma si de aceea ramane ledul aprins (de fapt intermediar aprins, ca isi sporeste intensitatea cand indica intr-adevar semnal).
Minel
Normal ar fi ca pe firele care vin de la alarma spre semnalizari , se pun diode de sens , fara ele , la mine cand semnalizam se aprindeau toate semnalizarile (gen avarie )

In felul acesta mai bine de un an nu am treaba ! smile.gif
cristicipaian
eu asa am cumparat masina. Alarma nu are a face ca am montat-o acum 2 saptamini, problema e mai veche. Cred ca am sa urmaresc firul martorului sa vad daca nu cumva e legat la vreun + permanent.
bygy007
daca scoti mufa de la releu si ramine aprins atunci e legat mai multe gasesti aici si aici
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.