Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accident FF usor
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
x01
Am si eu o problema la care sper sa gasesc o rezolvare. Astazi, 27.01.2009 in jurul orei 11:30 am avut un accident mai mult decat usor. Am sa va povestesc pe scurt ce s-a intamplat:

In fatza mea un tip cu o masina facea manevre de parcare..am oprit la cca 2-3m in spatele lui sa-l las sa-si faca treaba, si la un moment dat a inceput sa dea in spate fara sa se uite. Ajunsese cam la 0,5m de mine, l-am claxonat si prima reactie a fost sa dau si eu in spate 1m ca sa se opreasca asta. Bineinteles ca in spatele meu, a aparut unu' din senin, am dat
in spate cam 1m si tipu' din spatele meu nu a reactionat, nu a facut nimic si l-am lovit !

Daunele suferite sunt pur si simplu nesemnficative..eu la masina mea nu am avut mai nimic, o zgarietura la care trebuie sa te uiti cu lupa sa o vezi !! Ala din spatele meu, nici el nu a patit mare lucru, doar niste zgarieturi cat palma (zgarieturi superficiale, nu sunt adanci deloc, care cu niste polish dispar garantat).

Problema este urmatoarea: asta s-a crizat tot, ca e masina noua (un logan din iunie 2008) si ca el trebuie sa-si schimbe spoilerul ca liniile alea indica faptul ca i s-a crapat spoilerul.. si sa-i dau 700 Ron sa-si schimbe spoilerul sau sa mergem la Politie.
Bineinteles ca nu i-am dat niciun ban pt asa ceva, m-am oferit sa-i platesc polish-ul la masina, dar nu a fost de acord, asa ca am mers la Politie ! Aici faza tare: politistul, impreuna cu TOTI ceilalti soferi de pe acolo care aveau masinile parcate pt inspectie, AU INCEPUT SA RADA si sa zica <<"Domne' pt asta ai venit aici?">> .. L-au luat toti in deradere ! Dar omul este NEBUN si nu ai cu cine sa te intelegi .. cu toate ca are FULL CASCO cu fransiza 0 !!!! El vrea ori sa-i dau banii, ori RCA sa-si "faca" spoilerul, pe care oricum dupaia o sa-l vanda la pretz de nou... ceea ce mie nu-mi convine pt ca primesc amenda+puncte.

Abia acuma ajung la ce vreau sa ma sfatuiti: Politistul de la accidente usoare, ne-a dat inapoi declaratiile, ATAT MIE CAT SI LUI (deci la politie nu este nimic inregistrat), ca sa venim cu martori (eu am avut 2 martori, cu mine in masina..el nu a avut martori) sa dea si ei declaratie. Conform art. 79 din O.U.G. 192/2002 rep. trebuie sa ne prezentam la politie in termen de 24 de ore de la producerea accidentului, pentru solutionarea evenimentului. Am vb cu el si pana la urma a fost de acord sa-i fac un polish la zona afectata, dar ramane sa ne intalnim peste 2 zile abia.

Ceea ce vreau sa va intreb este: Avand in vedere ca la Politie nu exista niciun document, de-al meu sau de-al lui, si teremenul de 24 de ore va expira, pot sa-l las cu "buza umflata" ?!
Exista doar declaratiile noastre, semnate de agentul constatator, DAR SE AFLA LA NOI SI NU SUNT INREGISTRATE LA POLITIE.. Astea mai au vreo valoare dupa 24 de ore ?! Poate sa ma dea in judecata folosindu-se de declaratii, drept dovada?

http://img136.imageshack.us/my.php?image=declaratielr1.jpg

Cam accelasi lucru are si el scris pe declaratie, dar se afla la noi si nu au fost depuse in cele 24 de ore!!! Pot sa nu-i mai platesc nimic ?!
Tudor
Sa fie clar:
1. Tu l-ai lovit pe el, asa ca tu esti vinovat. Interpretarea cu "el nu s-a dat inapoi" nu are nici o valoare.
2. Corect ar fi ca, intr-un fel sau altul, sa ii platesti reparatia, fie direct, fie prin asigurarea RCA.
3. Daca vrei sa te sustragi de la aceasta plata, asta te priveste strict pe tine personal.
Noi nu consideram acceptabile si nu incurajam astfel de atitudini, motiv pentru care acest topic se inchide aici. Atentie! Deschiderea unui topic nou pe aceeasi tema sau postarea intrebarilor in alt topic existent va atrage sanctiuni.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.