Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: indicator temperatura apa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
hordeagabriel
Problema e urmatoarea: de cand am cumparat masina (adica de vreo 2 ani) nu merge indicatorul de temperatura a apei.
Ce am incercat sa fac..am luat firele acelea de la sonde si le-am pus pe masa. Becul se aprinde dar indicatorul nu misca deloc.
Concluzia mea este ca de vina este indicatorul. Se poate schimba doar indicatorul sau trebuie sa schimb tot bordul? In caz ca exista de cumparat separat, care ar fi un pret aproximativ si cat de greu este de schimbat?
Bad_Boy_Gaby
eu stau in iasi si la autocenter am vazut indicatoare pentru bord......pretul unuia era de la 10lei pana la 20lei. Cauta la magazine de piese auto si ai sa gasesti.
hordeagabriel
As dori raspunsuri si la celelalte intrebari... Se schimba greu? Asta sa fie cauza?
bygy007
QUOTE(hordeagabriel @ 28 Jan 2009, 23:41)
Problema e urmatoarea: de cand am cumparat masina (adica de vreo 2 ani) nu merge indicatorul de temperatura a apei.
   Ce am incercat sa fac..am luat firele acelea de la sonde si le-am pus pe masa. Becul se aprinde dar indicatorul nu misca deloc.
   Concluzia mea este ca de vina este indicatorul. Se poate schimba doar indicatorul sau trebuie sa schimb tot bordul? In caz ca exista de cumparat separat, care ar fi un pret aproximativ si cat de greu este de schimbat?
*


concluzie corecta ca sa schimbi indicatorul trebuie sa dai bordul jos , poate sa mai fie si oxidate seibile , piulitele prin care face contact cu folia de bord demonteaza bordul , pe spate ai + si - alimentezi si pui la minus cel pe care nu scrie nimic sau sa nu iti ajunga + pe firul de la sonda

exista separat , se schimba foarte usor (3 piulite) , mai greu este de demontat de pe masina , cauta demontare bord si ai sa gasesti instructiuni
hordeagabriel
Bygy scuze dar nu am inteles nimic biggrin.gif nici din desen nici din ce ai scris biggrin.gif Am inteles doar ca pot fi oxidate saibele alea de pe spatele bordului...
bygy007
am editat postul , acum ai inteles?
hordeagabriel
Acum da. Multumesc! O sa verific maine si daca trebuie o sa schimb indicatorul. Multumesc inca odata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.