Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: TV@Calculator
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Altis
Salut.
Mi-am luat calbu DVI - HDMI sa pot folosi televizorul pe post de monitor.
Faceam si pana acum asta dar pe cablu clasic. Problema e urmatoarea: pe cablul VGA nu imi suporta rezolutiile, etc, dar era perfect din punct de vedere al culorilor. Acum, pe HDMI, imaginea este extrem de ciudata, nu stiu, cifrele si literele se vad neclare, e ca si cum as baga gamma intr-un crt obosit.
Tin sa folosesc cablul asta pentru rezolutii...
Televizorul este un Samsung LE32R81B iar placa video ATI 3400 DH series.

Daca va pricepeti vre-unul... as ramane profund indatorat. Tin sa folosesc cablul asta pt rezolutii, nu imi accepta pe cablu vga decat 1360X768 si ma enerveaza la culme rezolutia aia.

Placa video recunoaste ca e samsung, nu zice tv, monitor sau altceva. Am incercat diverse rezolutii si setarid e culoare si nimic.
GoGu
Care e rezolutia nativa a TV-ului? Orice rezolutie in afara celei native nu da rezultate grozave...
Altis
DA!
Dupa un update de catalyst, si-a revenit dar doar pe 1360.. si e diferenta. Asta e, va trebui sa ma impac cu rezolutia asta. Se vede grozav. Preferam sa folosesc macar un 1280 pentru jocuri, pentru ca in CS de exemplu nu exista rezolutia asta. Televizorul mi-o accepta, dar cu simptomele mentionate mai sus... Oricum, incepusem, sa imi fac probleme ca e ceva in neregula cu TV-ul sau placa video.. cablul a fost probat.
Multumesc!
Ov
zi mersi ca plasma mea stie doar 1024x768 (si pixelii sunt dreptunghiulari), adica nu pot sa stau decat cu cablul vga bagat ca daca incerc pe hdmi (am iesire hdmi pe placa video) rezultatul e groaznic!

culmea e ca am avut un dvd player cu HDMI si nu stiu cum naiba facea ala upscaling ca se vedea perfect
Altis
Incearca ce am facut eu, alt driver video, eu cu driverul original, am patit ce am spus mai sus, apoi am luat alt catalyst si merge impecabil pe rezolutia 1360X768, adica cea nativa a tv-ului. SI pe vga, daca bagam alta rezolutie, de ex 120X**** dadea ecran albastru - asa e setat TV-ul. pe HDMI insa, suporta rezolutii pana in 1680 cu nus'cat, dar, cu rezultatele mentionate anterior...
logan1.5dci
Multumesc pentru mentiuni, chiar nu am stiut, intentionam si eu sa iau un TV sa-l fac monitor, dar vad ca-i naspa.
Am sa iau un monitor, de 24 sa zicem, si daca vreau tv, pun TV tuner extern.
david79
nu e deloc naspa, eu vad full hd prin hdmi, in placa video e setat ca al II-lea monitor, asta dupa un upgrade de soft. conteaza enorm placa video, sa aiba 2 iesiri digitale.
Ov
in manualul tv-ului meu scrie clar sa nu incerc sa conectez PC-ul prin HDMI ca n-o sa mearga, eu am incercat si n-am reusit decat rezolutii strambe asta pt ca plasma mea nu e nici hd nici hd ready adevarat (e 1024x768) . Pe VGA se vede superb oricum, atata tot ca-i turtita imaginea (din cauza pixelilor dreptunghiulari), oricum pt filme am setari de a lungi imaginea si vad O.K.
Serpico
QUOTE(Ov @ 30 Jan 2009, 13:18)
plasma mea nu e nici hd nici hd ready adevarat (e 1024x768)
*



Ca fapt divers, conditiile necesare pentru ca un display sa poata afisa sigla "HD Ready" (conditii impuse de EICTA) sunt:

1.
Rezolutia nativa pe verticala a display-ului sa fie de minim 720 linii si display-ul sa aiba aspect ratio wide (ecran lat).

2.1.
Sa accepte semnal HD prin:
- interfata analogica Component (YPbPr) si
- interfata digitala DVI sau HDMI.

2.2.
Sa accepte ca intrare cel putin urmatoarele formate:
- 720p50 si 720p60
- 1080i50 si 1080i60

2.3.
Intrarile digitale (DVI si/sau HDMI) sa suporte HDCP.
Ov
si atunci de ce chiar daca scrie pe el HD ready cand eu ii dau HD de pe calculator via HDMI (fara adaptor dvi-hdmi, am direct hdmi din calculator) se vede ca naiba (adica imaginea nu e "plina" si definitia e proasta, aproape nu pot sa citesc deloc textul scris mic fata de intrarea VGA unde se vede perfect)?
Serpico
Probabil ca motivul pentru care se vede prost este acela ca TV-ul tau nu stie 1:1 pixel mapping pe intrarea HDMI. Pixelii dreptunghiulari nu ajuta nici ei in cazul conectarii TV-ului pe post de monitor PC.

Toata treaba asta cu HD Ready e axata pe conectarea display-ului la un player video (DVD, Blu-Ray, HD DVD) si nu pe conectarea la un PC.

Display-ul este conceput sa afiseze semnal video (de diferite rezolutii, atat SD, cat si HD) re-scalat la rezolutia nativa si cu un mic overscan aplicat. Putine TV-uri stiu 1:1 pixel mapping.

Si LCD TV-ul meu e la fel in ceea ce priveste conectarea la PC.

Pe HDMI aplica un overscan pe care nu il pot elimina din setarile TV-ului (nici din meniul de service). Pot compensa din setarile placii grafice, dar imaginea rezultata e proasta (text neclar).

Pe intrarea analogica D-SUB nu face overscan si accepta semnal la rezolutia nativa (de fapt, din cauza limitarii placii grafice, la 1360x768 in loc de 1366x768 si raman cate 3 coloane de pixeli stanga/dreapta).

Din pacate, de obicei producatorii nu furnizeaza date privind capacitatea display-urilor lor de 1:1 pixel mapping (tot asa cum producatorii de LCD-uri nu prea specifica tipul panoului - TN, S-IPS, PVA, etc.).
Iulikk
La o placa video ATI RADEON 9550 pot face o astfel de conectare? Daca da, spuneti-mi va rog frumos cum.

PS: placa video este ca aceasta:
http://ati.amd.com/products/radeon9550/specs.html

Am citit acolo ca are "tv output" sau ceva de genul.

user posted image ==> asa arata in spate. Ce cablu as putea folosi?
kog
exact asa are si placa mea (am reparat-o) Conexiunea la teve se face ori prin mufa aia rotunda (care la celalalt capat e RCA) ori prin cea alba HDMI dat e mai greu asa. Cu varianta RCA se vad calumea filmele la orice teve, despre HDMI nu stiu prea multe, depinde de televizor
Iulikk
TV este unul mai vechi. Imi poti spune, te rog frumos, cum se numeste cablul care are "mufa aia rotunda (care la celalalt capat e RCA) "? RCA partea aia din cablu cu culori nu? (rosu, galben si alb parca, nu-i asa)?

Adica asta?
http://www.afortunet.com/RCA_Cables%20pic.jpg

Daca ai putea sa imi zici denumirea cablului pentru conectare ti-as fi recunoscator.
logan1.5dci
Adaptorul ala catre televizor vine odata cu placa. Eu nu am vazut separat.
Ceva care seamana (cu 5 picioare) se numeste S-video , dar nu se potriveste.


user posted image
kog
eu am gasit si separat, dar scurt, adica de vreo 80 cm. In schimb am folosit un prelungitor si merge super
logan1.5dci
Pai ce conteaza lungimea,din timp ce are RCA la capat, spune omului de unde.
Iulikk
Nu am primit nici un cablu de la placa video. Plz help sad.gif 1zhelp00.gif
kog
in Arad la un magazin de calculatoare, am cautat mult dupa el, asta era acum un an si cred ca intre timp magazinul s-a mutat...
Iulikk
http://helpdeskgeek.com/wp-content/picture...video-7-pin.JPG

Asa ceva am eu in spate la mufa aia neagra?
Aceea cu 7 pini (poza de sus) ?
kog
stai ca pun o poza cu mufa ca sa vezi calumea
logan1.5dci
Seamana , chiar se potriveste, numai ca nu merge. Aia, de pe placa, are mai multe gauri, numai intamplator s-ar putea sa-ti foloseasca un S-5 sau un S-7 .....acuma intrebarea e de unde iei conexiunile la mufa?

Doar prin probe repetate, sau rogi pe cineva care are cablu, sa masoare RCA-urile ale unde duc, daca duc la conexiunile S5 sau S7 atunci ai putea folosi astfel de mufe sa-ti faci un cablu.


Cablu din ala de care ti-a pozat kog exista de vanzare pe la magazinele cu cabluri(media galaxy/altex/domo etc) se numeste S-video-RCA si daca ii merge lui kog cred ca-ti merge si tie.
vis-a-vis
Ce nu intelegi ma? E cablu S-video, aia ceri la magazin.

La televizor ce mufe ai la intrarea AV? RCA-uri?


QUOTE(logan1.5dci @ 29 Jan 2009, 17:35)
Multumesc pentru mentiuni, chiar nu am stiut, intentionam si eu sa iau un TV sa-l fac monitor, dar vad ca-i naspa.
Am sa iau un monitor, de 24 sa zicem, si daca vreau tv, pun TV tuner extern.
*


Eu am monitor de 22" cu tuner incorporat. Ma felicit pt ca am facut pasul asta, e belea.
Cred ca un 24" era si mai potrivit... dar deh, finantele...
Iulikk
Nu inteleg daca pot folosi un S-Video cu 4 pini desi am 7 pini la mufa S-Video din pc.
Am RCA-uri la intrarea AV a televizorului.

Am cautat pe net si am reusit sa aflu ca cele 3 mufe in plus ar fi degeaba.

"So if you encounter 7 pin connector for S-video, then forget the three center pins... just use the four on the standard positions. The circuit shoudl work with those connectors as well. "

Uitati si situl: http://www.tkk.fi/Misc/Electronics/circuit...deo2cvideo.html
Situl de mai sus l-am gasit pe forum computer games. Luni am sa caut un s video normal si am sa incerc. Revin cu informatii atunci.

AM inteles. O sa caut maine in Selgros\Real un cablu S-Video - RCA sa vedem daca o merge.
vis-a-vis
Pai iei s-video la un capat si rca la celalalt. La partea audio, tot in televizor ai de gand?

31 Jan 2009, 21:55:
user posted image
argon
s-video->euroscart, asa ceri la magazin. E mult mai OK decat rca-urile. Daca ai TV cu intrare HDMI iei un adaptor dvi-hdmi pe care il infigi in placa video.
Iulikk
@ vis-a-vis: Da pentru ca PC si TV sunt in camere diferite. O sa imi trebuiasa un prelungitor lung (cat mai lung) s video. Credeti ca ar fi o problema lungimea cablului (adica se pierde din semnal)?

@argon: daca nu gasesc s-video rca o sa caut si cablu euroscart.
argon
Da! cu cat mai scurt cu atat mai bine. Ideeal max 1,5 m.
vis-a-vis
N-auzi ma ca are RCA la televizor, ce dracu' ii dai cu euroscartu'?
Iulikk
Ok. Multumesc pentru raspunsuri. M-am lamurit. Scuzati... dar sunt mai greu de cap eu smile.gif. Multumesc pentru ca m-ati ajutat.
argon
n-am crezut ca e asa antic..si io-i ziceam de hdmi blush.gif
GoGu
Cablul S-video are 4 pini utili: luminanta, crominanta si masele aferente. Placile ATI mai au un pin in plus pe care dau semnal compozit (dar nu stiu care-i ala, adaptorul pe care l-am primit la placa mea ATI ii are pe toti cei 7 pini...). Mai sunt si placi video care se pot seta din driver ca pe pinul de luminanta sa dea compozit.

Daca TV-ul are intrare RGB, atunci poti folosi si un adaptor DVI- analog RGB.
vis-a-vis
Iulica, mai bine fa niste poze si cu ce ai in spate la TV.
bygy007
QUOTE(GoGu @ 31 Jan 2009, 22:19)
mai au un pin in plus pe care dau semnal compozit (dar nu stiu care-i ala, adaptorul pe care l-am primit la placa mea ATI ii are pe toti cei 7 pini...).

*


video complex , semnal care cuprinde (luminanta, crominanta si diferenta de culoare amestecate) semnal care se leaga pe mufa AV la video
Asi
mai sunt placi care au o mufa de-a lor mai ciudata in care se baga un cablu (care vine cu placa) si care se termina in mai multe conectoare cum ar fi svideo, rca, composite, etc (asa am la o placa ATi aiw+vivo care se termina intr-un modul ce contine si intrarile si iesirile si intrarea de antena)

Daca ai asa ceva, atunci nu merge cu s-video, ci doar cu cablul (adaptorul) care a venit odata cu placa!
Iulikk
Am S-Video cu 7 pini. Momentan nu sunt acasa... am sa pun poze dupa ce vin. O sa cumpar si un cablu S-Video (cu 4 pini) - RCA din Selgros dupa ce o sa ajung, pentru ca am inteles ca se potrivesc. Numai bine.
GoGu
Am gasit pinout-ul pt. conectorul ATI si pt. S-video clasic: http://pinouts.ru/Video/svideo_7pin_pinout.shtml

Deci (in general... sleep.gif ) placile ATI dau semnal compozit pe pinii 7 (semnal) si 5 (masa)

PS: atentie, pinout-urile sunt date pt. mufa de pe placa video sau pt. partea unde se lipesc firele la mufa tata. Daca priviti mufa tata din fata pinout-ul se inverseaza wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.