Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebare cutie de viteze Dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Lawrence38
Taica-meu are o Dacie care a avut de curand probleme cu cutia si a schimbat-o cu o alta (SH). Asta a mers cat a mers insa acum, alta problema blink.gif

Intra in viteze fara probleme dar la un moment dat, mai ales cand schimb dintr-a patra sau a 5-a intr-o viteza inferioara sau incerc sa o scot pe liber, se misca maneta intr-o pozitie foarte anormala, mai bine zis se balangane in toate directiile ca si cum ar fi sarit de pe fagasul ei normal.

Ce anume sa fie defect pe acolo care provoaca un asemenea comportament ? Credeti ca trebuie desfacuta iar cutia pentru remedierea acestei probleme sau e ceva mai minor ? Eu habar n-am de mecanica wink.gif

Mentionez ca alte probleme nu face in mers, nici nu am mers la drumuri lungi dar nu face zgomote/nu sare din viteze, si dupa ce deplaseaza maneta de la locul ei de obicei e usor de bagat in viteza daca o ghidez corespunzator...E foarte frustrant insa mai ales in oras sa te chinui sa o bagi in viteze cand schimbi la fiecare 50-100 m viteza.

Mersi mult , numai bine ! smile.gif
Ciorapel
Este o problema minora. Maneta de viteze are dedesubt un ARC, care la tine nu este prins. Cei ce stiu mai multa mecanica iti pot explica mai multe, eu doar stiu de existenta acestui ar, nu stiu unde e. Si mie imi face lafel, dar inca nu am fost pe o rampa cu ea sa am acces dedesubt.
Lawrence38
ar fi bine tare sa fie DOAR un arc drunksinging.gif sper sa nu fie si altceva....
Lawrence38
A mai vorbit si taica-miu cu un vecin, se pare ca arcul sa fie, desi presupun ca exista posibilitatea sa fie si ceva mai complicat...

Cam cat ar dura operatiunea de schimbare a acelui arc la un service? Any idea ?
tester
2 minute... il poti schimba si tu daca ai un loc unde sa te poti baga sub masina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.