Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: wiring diagram
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
cristigalos
incepem cu schema care e lipita pe cas:
1.rear camera(12v)
2.brake(12v)
3.red - to IGN.SW
4.yellow - to PWR.ANT.
5.orange to battery B+
6.black to GND.B-

si inca cele 8 fire ca is de la boxe.partea de sus as vrea sa mi-o explicati babeste daca are cineva bunavointa biggrin.gif in plus mai este un manunchi de fire dar cu mufe la capat(13) una e de la antena radio.mentionez ca nu am cartea tehnica.
tatabobu
Legi firul rosu la un plus de dupa contact, pe cel portocaliu la un plus permanent (de la baterie). Cel negru e fir de masa (borna negativa a bateriei sau il tragi la caroserie). Cel galben e alimentarea motorasului antenei electrice (daca n-ai il izolezi ssi-l lasi in aer). Celelalte doua banuiesc ca-s mufe, le poti lasa asa.
cristigalos
as vrea sa treg direct de la baterie 2 fire.cum procedez?
free_fiber
Recomandat ar fi sa iei tensiune din sigurante, nu direct din baterie. In spatele tabloului de sigurante sunt multe fire rosii... cauta si tu unul de la o singuranta relativ mica (10-15A) pe care sa vina tensiune cu singuranta pusa, dar cu ea scoasa sa nu mai vina.
Masa o poti lega unde vrei tu pe caroserie.
bygy007
1.rear camera(12v) camera spate
2.brake(12v) frina
3.red - to IGN.SW la aprindere cred ca releu sau contact
4.yellow - to PWR.ANT. pentru antena automata
5.orange to battery B+ alimentare baterie
6.black to GND.B- masa


ce aparat e , cumva DVD auto? sau altceva , ca m-a surprins firele "rear camera" si "breake"
cristigalos
da ii dvd auto."frana" pe ala unde il leg?
tatabobu
Ia scrie tu modelul aici, ca internetu-i mare si poate se gaseste pe site-ul producatorului si cartea tehnica.
Nu inteleg pentru ce are nevoie de semnal de frana, s-ar putea sa-i trebuiasca de la frana de mana (daca-i trasa fana de mana inseamna ca masina e oprita si poate afisa imagini fara sa-ti distraga atentia de la sofat), iar cel de rear camera cred ca trebuie legat la contactul de mers inapoi dar nu bag mana-n foc.
cristigalos
eu il scriu dar crede-ma ca am cautat si nimic,doar in turca ca l-am cumparat din turcia.ii un Minton CA-993 adica no name dar mno.. totusi is interesat ce poate face
tatabobu
m vazut, unde trebuia sa fie manualul nu-i nimic: http://www.minton.com.tr/download-EN.asp?TypeId=1&MenuId=96
Poate daca mai sapi pe pagina in turca a producatorului te descurci cumva cu translatoarele astea automate (nu le-am testat): http://www.translation-helper.com/turkish.html
Claudiu_dar
QUOTE(tatabobu @ 31 Jan 2009, 20:57)
Ia scrie tu modelul aici, ca internetu-i mare si poate se gaseste pe site-ul producatorului si cartea tehnica.
Nu inteleg pentru ce are nevoie de semnal de frana, s-ar putea sa-i trebuiasca de la frana de mana (daca-i trasa fana de mana inseamna ca masina e oprita si poate afisa imagini fara sa-ti distraga atentia de la sofat), iar cel de rear camera cred ca trebuie legat la contactul de mers inapoi dar nu bag mana-n foc.
*




Toate sunt bune pana aici cu frana nu am priceput exact ce fel de comanda vrea dar cred ca masa deci frana de mana.
REAR CAMERA - Este camera din spate.
Depinde ce fir e poti sa ai pe rca-urile din spate unul sa scrie la fel pe el si atunci cand dai cu spatele se opreste filmul sau dupa caz si it arata pe monitor cea ce filmeaza camera din spate.

Sunt masini care au din fabrica si se gasesc kit-uri pt asa ceva si se poate instala.
cristigalos
nu am reusit sa fac nimic. am incercat cu translatorul dar nimic.il conectez eu cumva.sper sa nu il "frig"
bygy007
ai cartea tehnica de la el , fa poze sau scan dupa fiecare pagina , eventual pe el (pe capacul de deasupra su de dedesupt trebuie sa aibe o schema de conectare, si in spate la fire , mufe
dar in principiu

le legi impreuna la un plus sau orange + permanent si rosu la contact
orange to battery B+ +alimentare baterie
.red - to IGN.SW la aprindere cred ca releu sau contact



asta la masa
black to GND.B- masa



asta e un scan dupa casetofonul meu
Claudiu_dar
QUOTE(cristigalos @ 29 Jan 2009, 15:45)
incepem cu schema care e lipita pe cas:
1.rear camera(12v)
2.brake(12v)
3.red - to IGN.SW
4.yellow - to PWR.ANT.
5.orange to battery B+
6.black to GND.B-

si inca cele 8 fire ca is de la boxe.partea de sus as vrea sa mi-o explicati babeste daca are cineva bunavointa biggrin.gif in plus mai este un manunchi de fire dar cu mufe la capat(13) una e de la antena radio.mentionez ca nu am cartea tehnica.
*



Cristi nu te panica.Ai grija doar sa urmaresti indicatile de pe acest topic el sunt corecte.

1rear camera(12v) - camera din spate daca nu ai asa ceva se izoleaza si se lasa asa(fir in aer)
2.brake(12v) -frana 12v daca ai siguranta pe el trebuie pus pe frana de picior daca nu ai siguranta pe frana de mana
3.red - to IGN.SW- este plusul de contact la logan e un fir galben
4.yellow - to PWR.ANT.-comada antena electrica daca ai o legi daca nu o poti lega pe comanda de statie daca ai daca nu "fir in aer"
5.orange to battery B+ - plus permanent acesta trebuie legat la un plus permanent este pt memoria casetofonului sa nu uite posturile de radio la logan e rosu
6.black to GND.B- - este firul de minus care trebuie legat la minusul masini(masa) la logan e negru

Si in rest ai mare grija sa nu pui invers rosu cu negru si sa nu uiti ca firele de plus se leaga ultimele pt ca la montaj sa nu faci vrun scurt.
cristigalos
gata l-am conectat.binenteles ca or fost si probleme deoarece am inversat plusu cu minus.s-au ars sigurantele dar am cumparat altele si functioneaza.multumesc pentru sfaturi tuturor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.