Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stutzu' domn`le .
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
flioshc
Salutare,

Se mai poate repara si ma refer in conditiile de genu ( spatele blocului in parcare ) Si daca se poate cum ? Carora ce nu isi dau seama din poza..este vb-a de stutzu ala prin care trece apa , dupa cum se vede s-a cam rupt ..de la rugina frig, naiba il stie . Cum il pot remedia/inlocuii? Se poate merge si fara furtunu ala ? Eventual sa pun un dop in stutz si unu in furtun ? [attachmentid=1627496808]
Lawrence38
nu prea....

Stuturile alea de obicei sunt din aluminiu, infiletate...se schimba relativ usor..
flioshc
Pai..daca ar fi din aluminiu..nu prea vad de ce s-a mancat..e pur si simplu ruginit.. Si daca ar fi din aluminiu sau din orice , se gaseste de cumparat ? Cum cer la magazin ? Apropo.. nu cred ca se mai desfileteaza ala ...
CandyMan13
lawrence38 are dreptate...am schimbat si eu unul exact la fel
donatorul a fost scos prin incalzire si degripant
ydaniel
s-a intamplat din cauza ca antigelu a fost prost/neschimbat la timp/apa...
autom
Nu este ruginit ci corodat.

Cauta sa potrivesti o pila triunghiulara in gaura, bate usor sa se blocheze si incerarca cu un patent sa il fortezi. (cu patentul actionezi pila)
dacialoganmcv
QUOTE(Lawrence38 @ 29 Jan 2009, 21:03)
Stuturile alea de obicei sunt din aluminiu, infiletate...se schimba relativ usor..
*


incearca cu un imbus.. wink.gif
Lawrence38
in cazul meu stutul a fost scos cu bormasina gun3.gif
ionut_09_RWX
QUOTE(flioshc @ 29 Jan 2009, 20:59)
Salutare,

Se mai poate repara si ma refer in conditiile de genu ( spatele blocului in parcare ) Si daca se poate cum ? Carora ce nu isi dau seama din poza..este vb-a de stutzu ala prin care trece apa , dupa cum se vede s-a cam rupt ..de la rugina frig, naiba il stie . Cum il pot remedia/inlocuii? Se poate merge si fara furtunu ala ? Eventual sa pun un dop in stutz si unu in furtun ? [attachmentid=1627496808]
*



pai daca iei o chiuloasa noua va avea stuturi din fier, daca te duci si ceri stuturi separate la magazin iti da din aluminiu biggrin.gif biggrin.gif ...
ala acolo e pe imbus 6 sau 8 parca 6 dar incearca sa-l incalzesti inainte sau spray !!
spor la treaba!!
flioshc
Mersi mult baieti de sfaturi ! In curand o sa ma apuc, sa se mai termine ploaia asta . O sa va tin la curent
iulica89
Salut!Am avut si eu o problema de genu'...am folosit o bormasina de mana cu spiral mai mare decat gaura stutului dar mai mic decat gaura in care vine infiletat...Am dat cu vaselina atat pe spiral cat si pe stut(pentru nu a scapa spanul rezultat din gaurire in chiulasa)...Gasesti stutul respectiv la orice magazin de piese auto sau il faci la strung si il infiletezi in locul celuilalt cu un imbus.Bafta! happy.gif
flioshc
S-a rezolvat relativ usor. Am cumparat stutu ala, e din aluminu pana la urma biggrin.gif Am folosit un patent si o surubelnita biggrin.gif mersi de sfaturi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.