Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: chiulasa dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Epaminonda
Salut. De ceva timp motoru face un zgomot ..e ca un tacanit si se aude mai tare cu cat il turez mai mult. Mecanicul mi-a zis ca e chiulasa(merge in 3) , ca s-a uitat el si mi s-a dus o supapa,,adica a ramas deschisa. Tot el a zis ca in conditiile astea, masina imi consuma cam 15 litri de gaz(merg pe gpl)si benzina un pic mai putin.. As vrea sa imi spuneti daca e adevarat si daca da, de unde iau si eu o chiulasa mai ieftina asa ca vorba aia...una noua costa cam mult. Multumesc
emircea
Chiuloasa ieftina gasesti de la dezmembrari. O data luata, mai trebuie urmatoarele pentru o treaba ca lumea: planat chiuloasa, verificat ghiduri, supape, rectificat scaune supape, fete culbutori.

Spor la treaba!!!
Epaminonda
Cam cat o costa una la dezmembrari? multumesc
CandyMan13
doar chiuloasa am cumparat asta vara cu 110ron(initial 140)... cu planare,ghiduri,supape am ajuns la 160.Acu',manopera nush cat poate fi(montat,reglat culbutori).
brigada_diverse
mergi si tu cu unu priceput si vedeti..daca nu e fisurata si nici ovalizata, o shutesti...sau o cumperi...dupa cum vrei radmasa.gif

dupai verifici planeitatea...e buna...taman bine...nu e buna? o repari daca se mai poate

daca e buna, ii rectifici scaunele si supapele, schimbi simeringurile(daca are) si sanatate...
aa..sa aiba si filetele de bujii bune


aa....manopera de montare e cat una pt schimbat garnitura de chiulasa....
PH-06-BOA
Pe la mine e maxim 50 lei . Cand gasesti, uita-te sa nu fie suprafata de etansare mancata, corodata, o duci acasa, pui benzina in camerele de ardere sa vezi daca dispare in timp( nu chiulasa) , si pune-o pe motor,daca nu a curs benzina pe la vreo supapa.
za_kristake
tacane la cald, la rece,sau si si? regelaza odata jocu termic. vezi sa nu ai un arc rupt la suapa, sau vreo supapa arsa. daca ai ceva la supape nu poti regla relantiul sa mearga uniform la 750-800 rpm
brigada_diverse
QUOTE(PH-06-BOA @ 30 Jan 2009, 18:43)
Pe la mine e maxim 50 lei . Cand gasesti, uita-te sa nu fie suprafata de etansare mancata, corodata, o duci acasa, pui benzina in camerele de ardere sa vezi daca dispare in timp( nu chiulasa) , si pune-o pe motor,daca nu a curs benzina pe la vreo supapa.
*



cand pui benzina pt test, scoti arcurile
Epaminonda
QUOTE(PH-06-BOA @ 30 Jan 2009, 18:43)
Pe la mine e maxim 50 lei . Cand gasesti, uita-te sa nu fie suprafata de etansare mancata, corodata, o duci acasa, pui benzina in camerele de ardere sa vezi daca dispare in timp( nu chiulasa) , si pune-o pe motor,daca nu a curs benzina pe la vreo supapa.
*




daca as gasi la 50 ron as veni pana la ploiesti, mai ales ca nu e asa departe de buzau. as iesi mai ieftin asa , ca la bz nu gasesc mai jos de 15 sute. Daca poti sa ma combini cu cine va care are asa ieftin iti dau comision
Mr_Devil83
vi pana la deva daca iti dau pe gratis chiulasa?

Lol.

Du-te si tu la un remat si negociaza cu aia. Un motor de dacie se vinde cu 150 - maaxim 300 de lei.
Epaminonda
frate carnatii astia p aici dau kiulasa cu minim 15 sute iar motoru se duce la 4-5 milioane..la remat iti cere si pe maica-ta de parca sunt noi piesele.. mad.gif
ionut_09_RWX
QUOTE(Epaminonda @ 30 Jan 2009, 12:06)
Salut. De ceva timp motoru face un zgomot ..e ca un tacanit si se aude mai tare cu cat il turez mai mult. Mecanicul mi-a zis ca e chiulasa(merge in 3) , ca s-a uitat el si mi s-a dus o supapa,,adica a ramas deschisa. Tot el a zis ca in conditiile astea, masina imi consuma cam 15 litri de gaz(merg pe gpl)si benzina un pic mai putin.. As vrea sa imi spuneti daca e adevarat si daca da, de unde iau si eu o chiulasa mai ieftina asa ca vorba aia...una noua costa cam mult. Multumesc
*



salut,
Fratilor cu mai multa experienta, supapa ramane deschisa:
1..cand are arcul rupt ...se poate inlocui
2.. nu mai etanseza pe scaun ...se poate rectifica
3..a ramas tachetul blocat si nu mai vine pe cama se degripeaza si se inlocuieste
4..ghiduri si supape ..se aduc la comanda
io nu vad de ce as cumpara una noua sau mai rau una second sa-mi iau teapa cu un mai proasta ca cea veche
Tu scoate capacul motorului si bujia si uitate pe acolo eposibil sa fie arcu rupt, nu se schimba asa usor dar nici complicat nu e.
spor la treaba!!
PH-06-BOA
Fa ce-a zis Ionut si daca nu reusesti sa dai un diagnostic adevarat, vino cu ea asa la mine , ca am vreo doua p-acasa (daca e nevoie) si o si rectificam ,si tot e mai ieftin.
mariusb007
sal
am si eu nevoie de o chiulasa R12 (cred ca e la fel cu 1300)
motorul imi amesteca uleiul cu apa si cred ca e de la chiulasa
ma poate ajuta cineva ? eu sunt din TM
PH-06-BOA
Departe.
hordeagabriel
Mariusb007 esti sigur ca e chiulasa de vina? Poate e doar garnitura. Si si daca e chiulasa de vina se poate repara. Ultimul lucru la care sa te gandesti e sa schimbi chiulasa. E valabil si pentru initiatorul topicului.
codrin_1300
prietene dai chiuloasa jos si in primul rand vezi daca e sau nu ovalizata daca nu e ovalizata te duci frumos pana la posta calnau si iti faci chiuloasa ca noua wink.gif iti spun din proprie experienta
mariusb007
chiulasa a fost data jos,cu ocazia reparatiei capitale (planare, rectificare scaune,supape noi),garnitura am pus'o noua ...

Totul a inceput de cand fratemiu a supraincalzit motorul,dupa care au inceput sa apara baloane de aier in vasul de expansiune + ulei in apa...

Dupa capitala pb mentionate au disparut insa... dupa vreo 500km pacursi,surpriza sad.gif , s-a ridicat nivelul la ulei ,uleiul si'a schimbat culoarea a devenit alb...
nelu_1985
In mod normal dupa 500 km de la reparatie capitala, trebuia restransa chiulasa, ai facut operatiunea respectiva? Nu-i o regula neaparat, decat daca la prima strangere chiulasa n-a fost stransa suficient; urmeaza sa apara acuma cativa baieti care o sa spuna ca ei nu o mai restrang dupa 500 km si ca a lor merge...
mariusb007
nu am restrans'o
da era sigur stransa ,
eu am strans'o la 6,5mdaN
PH-06-BOA
Daca ai pus-o uscata, trebuie neaparat stransa a doua oara. Lasa vrajeala cu 6,5 . Pune cheia si strange la mana.
mariusb007
doar sa o strang ?
crezi ca asta va rezolva pb?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.