Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: jante KM pe solenza,14 cu 6
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
paradox_utopic
am gasit vreo 3 modele de jante KORMETAL
314,774 si 884 toate pe 14 cu 6
ma intreb daca au nevoie de inele de centrare,alte
piese,modificari,,etc..ca totul sa fc perfect..
catalin06
Eu am jante KM pe 14 " cu J6 ( latimea ) , si nu am probleme . jantele au niste inele de centrare de plastic , dar sunt mai largi decat ar trebui .
Pe aceste jante am cauciucuri 185/55 R14 .

Am vrut sa atasez si o poza de 2.3 MB dar nu merge ...

Jantele nu sunt cele din advatar , pe acelea le-am vandut.
paradox_utopic
QUOTE(catalin06 @ 31 Jan 2009, 15:12)
Eu am jante KM pe 14 " cu J6 ( latimea ) , si nu am probleme . jantele au niste inele de centrare de plastic , dar sunt mai largi decat ar trebui .
Pe aceste jante am cauciucuri 185/55 R14 .

Am vrut sa atasez si o poza de 2.3 MB  dar nu merge ...

Jantele nu sunt cele din advatar , pe acelea le-am vandut.
*



exact la asta ma refeream !
am inteles ca ar trebui facute altele
ca sa se potriveasca perfect
altfel la viteze mari apar vibratii
e adevarat?
inelele se pot face si din alt material(fier,otel,cupru)?
catalin06
La mine vibreaza volanul la 130 Km/h , dar daca trec de 130 Km/h nu mai vibreaza ... La mine sigur bucsile de la bara antirului sunt duse si cred ca si cele de la brate ... poate si de asta

Inelele se pot face si din plastic , poliamida , aluminiu , fier ...
slider2
1. mai exista un topic, daca nu chiar doua legat de jante si cam toate informatiile necesare le puteai gasi pe acolo, nu era necesar un alt topic
2. mai rar auzi pe cineva care sa se planga ca ii vibreaza volanul din cauza jantelor, fie ele si aftermarket. la catalin mai mult ca sigur e din cauza bucselor
3. daca vrei sa nu te complici cu facut inele, daca cele care ti se dau nu sunt bune, sau cu eu stiu ce vibratii poti sa nu pui alte jante, avand in vedere ca tu ai solenza scala, deci ai deja jante.
cristio_79
Vibratiile sunt exclusiv din cauza ca jantele nu se fixeaza pe butuc, ele neputandu-se centra doar din prezoane. Vibratiile acelea duc la defectiuni ale directiei, unele chiar grave si se poate chiar ajunge la ruperea prezoanelor.
Si eu am avut problema aceasta si s-a rezolvat imediat cum am montat alte inele care fixau exact rotile.
Cum se spunea si mai sus, mai exista vreo doua topicuri unde sunt dezbatute o gramada de probleme legate de jante si anvelope.
slider2
@cristi daca vibratiile sunt exclusiv din jante, de ce vibreaza doar la o anumita viteza si nu pe o plaja de viteze mai mare??
cristio_79
Daca vibratiile nu se simt in volan la anumite viteze, asta nu inseamna ca ele nu exista. Pot apare la viteze mai mici sau mai mari, in functie si de cat de bine sunt echilibrate rotile. Faptul ca sunt duse anumite elemente ale sistemului de directie sau suspensie, poate doar sa amplifice efectul.
Cazul meu: am luat rotile complete de la cineva de pe Clio. Cu toate ca inelele aveau diametrul interior de 60 mm, exact cat este la Renault, Solenza avand 57 mm, le-am montat pentru o proba. Vibratiile in volan incepeau sa se simta incepand de pe la 50 km/h. Am facut si o proba "afara", iar la 90 km/h nu mai puteam sa controlez masina. Nu avea absolut nici un fel de joc la directie.
Am discutat cu un vecin strungar care mi-a facut alte inele. Dupa montaj, am facut o proba, sa vad cum se comporta. Pana in 100 km/h nu se mai simtea absolut nimic, dar dupa aceea apareau usoare vibratii. Am fost la un service de roti si am echilibrat toate rotile. Baietii mi-au spus ca cel care le echilibrase inainte habar nu avea de meserie. Dupa ce le-au echilibrat, am plecat iar intr-o proba. La 140 km/h nu se mai simtea nimic, mai mult nu puteam sa-i dau ca intram intr-o localitate, dar am avut ocazia sa merg cu o viteza mai mare pe autostrada fara nici un fel de probleme.
slider2
nu vreau sa par gica contra, sau mai stiu eu cum, dar exact la asta ma refeream. tu ai descris ca vibratile apareau incepand cu o anumita viteza (50km/h) si cresteau in intensitate pana aproape la pierderea controlului masinii. la colegul cu supernova, vibratiile apar doar la o anumita viteza specifica si destul de ridicata. la orice depasire sau micsorare a acestei viteze, acestea dispar.
am mai intalnit astfel de probleme cu vibratii in volan, dar ele nu se datorau jantelor. de exemplu un prieten cu un symbol la 90km/h simtea vibratii in volan si se auzea un zgomot, un uruit. si era un rulment. probabil ca acea viteza era exact cat jocul rulmentului sa produca vibratii simtitoare, peste aceasta viteza probabil ca se invartea mult prea repede pentru ca vibratiile sa fie de asa mare intensitate. exact ca rezonanta obiectelor.
nu zic ca nu e posibil sa fie si din cauza jantelor, dar cazurile nu sunt asa dese.
paradox_utopic
adevarat,am scala cu jantele de aliaj originale
dar vreau sa le schimb !
ce sunt de fapt aceste inele,un fel de saibe/cilindri care acopera diferenta intre diametrul prezonului si diametrul gaurilor jantei ?
cristio_79
Acele inele se monteaza in alezajul central al jantei (gaura aceea din centru) pentru ca aceasta sa intre fixa pe butuc. Jantele care vin din fabrica nu au asa ceva pentru ca au dimensiunea alezajului egala cu cea a butucului.
catalin06
Dupa ce o sa schimb bucsele la brate si pe cele de la bara antirului o sa fac o proba si o sa spun daca mai vibreaza sau nu .
Alezajul central este fi 57 iar acea bucsa de centrare de plastic care mi-au fost date odata cu jantele e de fi 60 .
cristio_79
Cam asa sunt toate. Si la mine era la fel. Incearca sa faci alte inele sau niste inele suplimentare pe care le bagi in cele existente. Janta o sa intre fix si nu o sa mai vibreze. Eu iti garantez ca daca faci acest lucru, nu o sa mai ai probleme. Bucsile le-ai terminat din cauza aceasta. Si o sa urmeze flansele de amortizor, caseta si restul. Sa verifici si echilibrarea.
catalin06
cristio_79 : asta e si parerea mea . Ai dreptate .
Cu jante echilibrate la 0 grame toate , tot vibra la viteze mari ( 130 Km /h )
alinushy
am gasit niste jante , ieftine zic eu, si cu tot kitu, or fi inele bune sau vai mama lor?
jante

ps nu fac reclama blush.gif
AleXuTzU_Tau
cam..scumpe.......mi-am luat eu cu 600 ron toate 4 jantele.....pe 13.....si pe 14 cred ca erau in jur la 800.....cam aceleasi modele....akm ramane la aprecierea fiecaruia......
catalin06
alinushy : Daca iti iei sa ai grija sa fie 4x100 distanta la prezoane . Multe din jantele pe care le arati tu , atat pe 13" cat si pe 14" sunt 4x98 . Eu am modelul Superior .

Am impresia ca toate cele pe 13" sunt 4x98 ; iar cele pe 14" care au J -ul 5.5 sunt tot 4x98 .
alinushy
stiu ca trebuie 4x100, eu ma uitam la alea ART smile.gif
catalin06
Eu as merge pe ART 149 14" J6 . La 850 Ron setul , nu sunt scumpe .
alfaromtrans
Cine cumpara jantele de la firma noastra primeste si inele de centrare de la 67.1 la 56.1 si prezoane incluse in pret.
Pretul inelelor vandute separat este de 10RON/buc.
catalin06
Trimiteti si inele prin posta cu plata la livrare ??
ramsen
da corect si eu as dori un set sau chiar doua...mai tinem legatura tot aici ca totusi nu se vede de unde esti de loc tu
catalin06
Bai Ramses ... solenzar convins ... misto solenza ai . Cred ca am vazut-o ...
alfaromtrans
Trimitem prin Fan Curier si avem toate dimensiunile. Magazinul en-detail se afla in Pitesti pe Bulevardul 19 Noiembrie ( fost Eroilor).
catalin06
Unde anume pe Eroilor ? La ce Nr. ?
alfaromtrans
QUOTE(catalin06 @ 3 Feb 2009, 10:37)
Unde anume pe Eroilor ? La ce Nr. ?
*




In parcare la fostul restaurant Panaramic, de la muzeu aprox. 400 m mai sus pe partea dreapta cand se urca
catalin06
E un magazin de jante auto ?
alinushy
nu numai, erau niste scutere odata parca
ramsen
va salut...multumesc catalin06
acolo gasesc inelele de la jante???pai de acolo am luat jantele acum 2 ani...waw ce bine ca este in Pitesti
paradox_utopic
QUOTE(AleXuTzU_Tau @ 2 Feb 2009, 01:07)
cam..scumpe.......mi-am luat eu cu 600 ron toate 4 jantele.....pe 13.....si pe 14 cred ca erau in jur la 800.....cam aceleasi modele....akm ramane la aprecierea fiecaruia......
*




de unde ?
andr3y_yoo
QUOTE(AleXuTzU_Tau @ 2 Feb 2009, 00:07)
cam..scumpe.......mi-am luat eu cu 600 ron toate 4 jantele.....pe 13.....si pe 14 cred ca erau in jur la 800.....cam aceleasi modele....akm ramane la aprecierea fiecaruia......
*


depinde si ce firma sunt,modelu....
nush dc mi se pare mie ca masina din poza ta (alezutzu) e logan sau macar ca are faruri de logan huh.gif
alfaromtrans
QUOTE(catalin06 @ 3 Feb 2009, 11:02)
E un magazin de jante auto ?
*



De jante si accesorii auto
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.