Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pasapoartele biometrice
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4
radian
"Artileria grea" a ortodoxiei romane vegheaza... 500 de idioti au ajuns la concluzia ca noile pasapoarte vestesc apocalipsa pe motiv de 666... radmasa.gif

Romani adevarati, nu rateaza nici o ocazie sa sara cu mucii in fasole... radmasa.gif

P.S. La chinezi 666 chiar este considerat numar norocos... Dati dracu' chinezii astia... radmasa.gif
ceribros
Mai sincer nu e de ras si mai bine de plans, eu nu sunt o persoana prea credincioasa de felul meu dar mi se pare un afront sa faci un act cu un cod de genul 666. E chiar pe fata, adica marea majoritate din romani sunt de religie Ortodoxa si cred in anumite lucruri, e ca si cum ai desena pe buletinul unui chinez o cruce cu Isus rastignit pe ea. Si aia crede-ma ca ar fi foarte razvratiti, dar la noi au ajuns in asa hal incat suntem calcati in picioare, cred ca vrea sa se dovedeasca ca nu avem pic de curaj.
radian
QUOTE(ceribros @ 2 Feb 2009, 08:53)
...mi se pare un afront sa faci un act cu un cod de genul 666...
*



243.gif 243.gif 243.gif
OAP
Sunt curios daca topicul asta ajunge la postul 666 icon_mrgreen.gif
ageana
Eu n-am inteles de ce cantau aia p-acolo "refuzati microcipu'!" blink.gif
Care era legatura?
Nici eu nu-s de acord cu supracontrol din partea statului, dar chestia cu pasaportul nu mi se pare exagerata.
Marty
On topic
Victoras2001
Pieri Satano!!! tamaie, tamaie, tamaie. popa.gif popa.gif popa.gif
radian
QUOTE(OAP @ 2 Feb 2009, 09:05)
Sunt curios daca topicul asta ajunge la postul 666  icon_mrgreen.gif
*



Vrei sa-l ia dracu? ohmy.gif
Victoras2001

QUOTE
În acest context, Părintele Justin îi îndeamnă pe credincioși să fie vigilenți și, dacă e nevoie, chiar jertfelnici: să primească martirajul, dacă vor fi forțați să primească „inofensiva” acțiune, adică acceptarea cipurilor biometrice pentru buletine și pașapoarte.




http://www.razbointrucuvant.ro/2009/01/22/...rea-ips-teofan/
radian
E clar, Boc e intruchiparea diavolului...
vijelie
Bre, io nu ma simt asa vesel ca voi cand stau si ma gandesc ca amprentele mele vor figura intr-o baza de date care poate fi accesata de autoritatile noastre competente si incoruptibile.
In rest, sanatate sa fie, multi chiar au nevoie!
Marty
Stati linistiti, Daniel de la Tanacu ne salveaza!
IRONICK
da unde apare pe pasaport 666 ?
Batrânul
Pai asta-i poanta, ca nu apare ... Dar unora li se pare ... ca apare ...
vijelie
In Apocalipsa dupa Ioan. radmasa.gif

Ce ma inerveaza la trogloditii astia e ca nici unul nu a citit Apocalipsa pana la capat:
"Și noapte nu va mai fi; și nu au trebuință de lumina lămpii sau de lumina soarelui, pentru că Domnul Dumnezeu le va fi lor lumină și vor împărăți în vecii vecilor."

Ei vor sa se mantuiasca fara sa vada Fiara.
Victoras2001
O explicatie privind 666 in codul de bare.
http://www.crestinortodox.ro/forumactive/s...p?t=5369&page=2

QUOTE
Asa cum vom vedea mai departe, celor doua linii subtiri (adica liniei duble) ii este asociata cifra 6, nu din intamplare sau necesitate imperioasa a codificarii, ci in scopuri pur malefice, de simbolistica oculta satanica


http://astral.idilis.ro/coddebare666.htm
GoGu
QUOTE(IRONICK @ 2 Feb 2009, 10:07)
da unde apare pe pasaport 666 ?
*



Hai mai, nu stii? E evident, imparti seria in grupuri de 3 cifre, le aduni intre ele, extragi radical, logaritmezi, transformi in baza 6,5, apoi in hexazecimal (hexa - get it?), apoi printr-o derivare partiala iese 665,666666666666(6), e evident, ptiu satana blink.gif

Acu' serios vorbind, nu zic ca e tocmai OK sa ma amprenteze asa, profilactic dry.gif , da' de aici si pana la imbecilitatile debitate de trogloditii aia e cale lunga. Imi bag picioarele si in media (un rau necesar, totusi) care are grija sa prezinte chestiile astea intr-o maniera numa' buna sa bage in ceata creierele mononeuronale... Stiu ca am in birou niste avizi dintr-astia dupa stiri, sunt foarte priceputi si informati in toate cele, emit opinii foarte avizate despre orice, conu' Leonida e in pantaloni scurti fata de ei...


LE: aaaa, aia cu codul de bare, cu linia dubla subtire e vecheeeeeee, stiu ca circula ca zvon pe vremea lu' Ceasca, eram copchil.... Doamne, daca exista ceva nemuritor, apoi numai ca prostia poate fi sleep.gif
Marius97fer
cu ceva timp in urma spuneau despre cardurile VISA ca ar fi semnul diavolului. ca ar insemna tot 666. VI e simbolul pentru 6 la romani, S seamana cu sase (aici nu stiu sigur) si A vine din iar nu stiu ce alfabet.
IRONICK


Na, sa va treaca de 666 ...
bz_26_zzz
Cititi cuvantul " CARD " invers... icon_mrgreen.gif

Stiati ca prin introducerea cipului in deget se poate da o stare de oboseala, stres etc. Se practica in America lucrul acesta blink.gif
Victoras2001
La Nirvana nu te aduce?
skija
am pus-o.. vine bau bau... sad.gif
Marty
Ma, io auzisem ca chip-ul introdus in pasapoarte are codul 666. Acu', na, puteau si aia sa puna codu' Steaua - Dinamo 2-4, era mai uman.
sorin1983
QUOTE(radian @ 2 Feb 2009, 07:38)
P.S. La chinezi 666 chiar este considerat numar norocos... Dati dracu' chinezii astia...  radmasa.gif
*


se vede ce norocosi sunt... de au ajuns sa lucreze in romania smile.gif si sa vanda bormasini de pe santier cu 5 ron smile.gif
IRONICK
QUOTE(bz_26_zzz @ 2 Feb 2009, 11:59)
Cititi cuvantul " CARD "  invers... icon_mrgreen.gif

Stiati ca prin introducerea cipului in deget se poate da o stare de oboseala, stres etc. Se practica in America lucrul acesta  blink.gif
*



copy/paste ...

http://sibian.ro/romani-in-romania/hexakos...ontahexaphobia/
klaus
QUOTE(ceribros @ 2 Feb 2009, 08:53)
e ca si cum ai desena pe buletinul unui chinez o cruce cu Isus rastignit pe ea.
*

Ia deseneaza tu pe buletinul unui chinez soarele de pe steagul japoniei, sa vezi daca apuci sa mai ajungi pana la usa...
radian
Mi-as permite o completare, sper sa nu mi-o luati in nume de rau. biggrin.gif

Este imposibil sa desenezi vreun Isus sau soare sau orice altceva pe buletinul unui chinez pentru simplul fapt ca, chinezu nu are buletin. biggrin.gif

Cel putin cei nascuti inainte de 1980 nu au acte de stare civila individuale (certifcat de nastere, buletin / card de identitate, certificat de casatorie, etc). Exista doar un fel de registru de familie, iar chinezii din strainatate folosesc un fel de extras din acel registru legalizat de notar public.
V a L y O
Referitor la problema cu pasapoartele, am tras doua doua concluzii: unii au prea mult timp liber si "este" multi prosti prin Romania. Noi sa fim sanatosi.
Marty
user posted image
vs.
user posted image
blackout
ma intreb oare cati din cei care protesteaza chiar au nevoie de pasaport...
C@talin
accept eu 666 wub.gif mam nascut si tatuat cu el 243.gif
klaus
da' cu amprentarea pentru noul pasaport e toata lumea de acord?
radian
QUOTE(C@talin @ 2 Feb 2009, 21:20)
accept eu 666 wub.gif mam nascut si tatuat cu el 243.gif
*



Tu esti dracu gol... biggrin.gif

Legat de amprentare, nu vad cu ce m-ar deranja.
C@talin
alea se pot faslsifica tongue.gif

2 Feb 2009, 22:45:
Mi-am vandut sufletu diavolului si porma l-am furat inapoi radmasa.gif
baranga
chiar daca suntem la cafenea,FARA NICI UN MISTO,cand veneam acasa in seara asta asculatm radio si vorbeau ei acolo de pasapoartele biometrice;dupa ce parchez masina in fata blocului si ma uit pe kilometrajul de serviciu SURPRIZA: 666km si 600metrii; adica indica 666.6.prea mare coincidenta.va dati seama daca aude diaconescu face 100 de episoade cu subiectul asta biggrin.gif
neumann
QUOTE(klaus @ 2 Feb 2009, 22:26)
da' cu amprentarea pentru noul pasaport e toata lumea de acord?
*



Fusei in state si mi-au luat aia amprentele de 2 ori, o data la ambasada, si inca o data la intrare. Asa ca nu vad care ar fi diferenta, pana la urma, si cu ce ne deranjeaza pe noi. Ma incanta ideea ca o sa-i prinda mult mai usor pe borfasii cu pasapoarte false. Sper doar la un triple check, cip, amprenta si online cu baza de date.

Apropo de reguli, la plecarea din sua, toata lumea statea la coada cu adidasii in mana. S-a gasit un destept sa se gandeasca ca el nu se descalta, cand a ajuns la scanat, i-a zis vamesul sa se descalte, asta a zis ca de ce, vamesul i-a mai zis de vreo 2 ori pe un ton ferm dar politicos si le-a facut semn la ceilalti sa intre, asta ramanand de-o parte sa reflecteze daca se descalta si intra la scanat, sau nu intra deloc. Concluzia: vrei sa calatoresti, iti dai amprentele. Sau, stai acasa. Eu unu, vreau in schengen, si sunt constient ca in actuala situatie nu se poate altfel.
Marty
Cu aia cu amprentele nu-s de acord! Nu de alta, da' incoruptibilele autoritati romane sunt in stare (dezinteresat, bineinteles) sa puna amprentele lu' Cristianco pe pasaportu' lu' Mailat (numele luate la-ntimplare). Si sa te tii p-orma cind pune mina pe tine f'un politist de frontiera mai negru si te ia la intors cu pulanu' din dotare pina recunosti tot! Da' absolut tot! Inclusiv faptu' ca tu esti ainjtain de pe daciaclub!
vijelie
Ma uit la teve la circul asta cu varu' Serghei si odiseea lui prin parnaile din Romania.
Ma gandesc ca ACELEASI autoritati vor avea in mana amprentele mele.
Iar ma uit la teve.
Iar ma gandesc la amprente.

Nu e bine.

Apropo, e adevarat ca suntem primul stat care implementeaza asa ceva?
ydaniel
pai da...
Muttley
QUOTE(Marty @ 3 Feb 2009, 08:54)
Si sa te tii p-orma cind pune mina pe tine f'un politist de frontiera mai negru si te ia la intors cu pulanu' din dotare pina recunosti tot! Da' absolut tot! Inclusiv faptu' ca tu esti ainjtain de pe daciaclub!
*


Ba timpitule, da' tu te-ai gandit ca unii, uneori... nu-si permit sa rada??? furios.gif
bendix
QUOTE(klaus @ 2 Feb 2009, 21:26)
da' cu amprentarea pentru noul pasaport e toata lumea de acord?
*



Nu sunt de acord. Parca vad ca pana la urma, in Romania ne vor pune sa venim cu cerneala de acasa. Asa am patit la un spital. A trebuit sa-i duc unei rude medicamente si fese (pentru pansat).
vijelie
Amprentele se scaneaza, nu se preleveaza cu cerneala.
radian
Pai, atunci mergem cu scanerul de acasa...
bendix
Da, asa e. Scuze ! Am cautat pe google. Trebuie data impresiunea digitala a doua degete.

Daca trebuia aratat numai un deget, ma inscriam si eu tongue.gif
vijelie
Un pasaport din asta bengos costa 280 lei si se face si la minori.
Deci o familie cu un copil minor nu mai cheltuie 300 lei, ci 840 lei.
sinaxis
http://www.cotidianul.ro/pasapoartele_biom...cate-71881.html
&eurl=http://victor-roncea.blogspot.com/
marksman
Ma, adevarul e ca prin intermediul c@c@turilor alea de RFID chips te pot urmari autoritatile cum te duci prin orice loc si nici nu-ti dai seama. (afara doar de cazul in care ai puteri paranormale si "vezi" undele radio).
E suficient sa puna un RFID reader camuflat pe ici pe colo si o sa stie si de cate ori te-ai dus la farmacie sa-ti cumperi prezervative.

Cei care lucrati in "mediu corporatist" si aveti carduri de acces stiti foarte bine ca sunt monitorizate toate accesele efectuate cu fiecare card.
GoGu
Rahaturile alea RFID se citesc de la distanta mica, nu cred ca va face cineva un efort de a le scana peste tot locul. Oricum se poate urmari tot ceea ce achizitionezi cu plata prin card, ce sa ne mai ferim smile.gif Dar, ca si in cazul logarii datelor despre conv. telefonice, nu sta nimeni sa urmareasca "live" asa un volum de informatii. Toata treaba e sa nu fii la locul nepotrivit in momentul nepotrivit, sau sa activezi vreun rahat de filtru sau sa nu dea vreun functionar cascat "Enter" de doua ori cand nu trebuie, ca asa o sa ai de dat cu subsemnatu' fara sa ai o treaba, lucru de care ai fi fost scutit daca nu ai fi avut asa buletin/pasaport bengos tongue.gif
raqzvan
QUOTE(Victoras2001 @ 2 Feb 2009, 11:16)

In Carfur nu exista pe codul de bare cele trei perechi de dungi "de control", si m-am uitat special la casa si nu se introduce nici-un 666 inaintea introducerii codului numeric. Or fi angajat vreun popa drept consilier IT. popa.gif


Cat despre RFID-uri in actele de identitate, mi se pare cea mai mare mizerie. Chestia asta ma va forta sa-mi tin actele acasa, in sifonier. Mai urmariti-ma si acum, smecherilor!
ageana
La momentul actual se mai elibereaza vechiul tip de pasaport?
O sa-mi trebuiasca prin vara, si macar sa-l fac de acum sa nu dau de 3 ori mai mult pe el.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.