Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: tub emulsor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
krapcarasu
nu am gasit de cumparat, am nevoie va rog de o schita ca nu aveam deloc(e un tubusor gaurit cred )sub jicloru de aer de 140
Mr_Devil83
f6
Minel
Poate o sa va ajute si explicatia aceasta .. smile.gif
krapcarasu
multumesc , acuma stiu cum arata , daca are cineva un carburator de 1400 desfacut il rog sa masoare dimensiunile tubusorului. Eu am gasit scris f20 pt carb 32irm2am
PH-06-BOA
De ce aide 1,40 ? Amestec bogat, consum mare....
krapcarasu
102 - 13 scrie pe blocu motor deci ar fi de 1400 , acuma cum imi dau seama real si daca e motoru original? momentan as face tubu din antena radio, dar trebuie niste dimensiuni
tatabobu
Mai bine-l iei din dezmembrari. Nu poti face acasa gaurile alea calibrate cum trebuie.
Mr_Devil83
man da du-te si tu la un vecin si zi-i sa-ti dea un tub emulsor. O sa ti-l dea pe gratis ca mai mult ca sigur are 20 de bucati printre troace.

Ah...un vecin cu dacie berlina evident biggrin.gif
argon
Eu am break si tot am vreo 3 tuburi d'alea...
ZTV
pt ce e bun tubul respectiv? Cu ce poate sa ajute pe berlina mea?
krapcarasu
tubul ala amesteca benzina cu aer, probabil il ai, in canalu de sub jicloru de aer
tzepesch
care-i pt 32irma si care pt 32 irm2a

si daca e carb 32 irm2a pe 1300, Benz 135, Aer 140, emulsoru de care sa fie pt amestec mai bogat sau mai sarac???

eu trag gaz de ulei si aer prin UIS si prin diuza-galerie pt amestec mai sarac.

bujii portocalii.


dar am nedumeriri cu tubu ala.
diaconuliviu
QUOTE(PH-06-BOA @ 2 Feb 2009, 16:55)
De ce aide 1,40 ? Amestec bogat, consum mare....


DIn motivul de mai jos, e motor 1400...la astea (32IRM2Ax) ai principal 145, frinare aer (jiclor emulsor) 140. La 32IRMA ai 135 cu 170 (1300).
QUOTE(krapcarasu @ 2 Feb 2009, 18:08)
102 - 13 scrie pe blocu motor deci ar fi de 1400 [...]

krapcarasu
E6 pt 1.3/ irma ; f20 pt1.4/ irm2am, original aeru se pune 170 la 1300 deci daca ai de 140 (zecimi de mm cred) prin furtunu cu duza compensezi
tzepesch
inainte de a re-lega furtunul cu diuza l galerie, aveam jigler de aer de 170.
si dadea RAU in nas. m-am cam chinuit pana am dibuit combinatia de jiglere. acum cred ca e emulsor de F20 sub el, fiind 32irm2a. n-am reusit sa-l scot si l-am lasat asa.


chiar aveam o dilema, F20 are gaurelele mai mari decagt F6? si notatia in cauza de la ce vine?
krapcarasu
da , sunt mai mari un pic gaurelele la F 20 , posibil de asta nu-ti mergea bine cu 170, si diam difuzorolui difera 25.5 / 27 mm
brigada_diverse
f6 sau f 20, care are gaurile mai mici? ma rog..care scade consumul?

am gasit un jiglor de trabant(ai naibii nemti, f aiurea pus carbu la trabant) .....daca il pun pala, mai am demaraj?
diaconuliviu
Ce jiclor? Ala de compensare aer (sinonimul celor 140 sau 170?) Daca da, compara ce ai cu ce scrie pe ala.
tzepesch
la trabi, nu stiu ala de aer, dar el de benzina e de 95. am gasit eu in pantelimon. daca as gasi un burghiu de 120 sau 125 l-as mari
brigada_diverse
ma scuzi ca am uitat de denumirea completa, jiglorul principal

daca pun de trabi, mai am demaraj? mai scot macar 100km/h afara? macar consum mai putin in oras?
tzepesch
daca pui de trabi nici n-o sa pleci de pe loc decat cu o extrem de mica viteza in acc.

tre micsorat muult si ala de aer.
radu_ionescu
cristitranca eu cred ca nu le poti avea pe amandoua adica si putere si consum redus carfilul de aceea e conceput asa simplu, pentru un consum acceptabil in raport cu puterea obtinuta daca este reglat corect si are jicloarele stas nu are cum sa sara de 9% in oras si 6-7% in afara depinde si de stilul de condus . eu pe masina din semnatura momentan am carb de 1300 si merge la fel de bine ca cel de 1400 astept sa fac si un consum exact luna asta cand voi face din nou plinul. parerea mea este sa pui jicloarele calibrate si recomandate pt fiecare tip de carb in parte, orice alta combinatie ii va altera performantele mai ales ca nu avem un tester de noxe ca sa poti spune ca are dozajele corect facute si se incadreaza in parametrii.
brigada_diverse
eu am schimbat jigl principal de la 135 la 132(luat dintr-un set dinala de 8 lei) si atat....
consum in oras....nu stiu, nu am stat sa vad cu sticla

afara cam 6,5-7 la mers de 95-110km/h, cv in 4 tr

la carfil mare chestie nu poti regla in ceea ce priveste mrsul in sarcina(doar nivelul in CNC) si ralantiul....

tester de CO2 imi trebuie....noxele parca erau pt ulei?
tzepesch
optim e relanti 0, reglaj m refer, din surub, clapeta perfect inchisa, reglaj DOAR DIN DOZAJ AMESTEC, surub CUI!

daca cere reglare a clapetei de acc din surubul diagonal cautati alte probleme: carb cu probleme, supape, aprindere-avans!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.