Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: accident cu auto vinovat din Italia
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
roxana112
pe 25 ianuarie am fost lovit de un autoturism inmatriculat in italia...asigurarea o are tot in italia lo o firma aurora.am trimis niste acte la ei si astept confirmarea care acum nu a venit.actele le-am trimis a doua zi de la accident.cum pot sa aflu si eu ca asigurarea vinovatului este in regula?exista vre-o forma de a afla sigur?pot baga masina in service pe banii mei si la urma sa ma despagubeasca firma de asigurari?cat pote dura confirmarea aia?
Tudor
1. Nu mai posta aceeasi problema in mai multe locuri.
2. Cauta sa detaliezi problema: Ai fost la un asigurator din Romania (cel care colaboreaza cu Aurora din Italia? Ce acte ai trimis? Unde?
3. Nu iti pot spune daca poti baga masina in service, pentru ca nu stiu ce acte ai obtinut deja si ce confirmare astepti.

Citeste si respecta regulamentul forumului, foloseste functia Cauta si revin-o cu detalii.
tkx
Ia legatura cu Interfides. Suni: 021.316.50.84 si mai departe te indruma ei. Procedura e cam asa:
-trimiti copii dupa acte la ei
-dupa un timp te contacteaza ei sa iti spuna ce broker de asigurari din orasul tau face constatarea (aici e bine sa-i mai sacai tu cu telefoane ca nu prea se sinchisesc sa sune ei)
-iei legatura cu brokerul care iti face constatarea si o trimite la interfides
-dupa ~o luna vin banii (iarasi mai suni tu ca ei "uita").

Mie mi s-a parut ca a durat totul cam mult. De la jumatatea lui oct. 2008 cand a avut loc accidentul, abia zilele astea au venit banii.
roxana112
am sunat la numarul de telefon de pe spatele asigurarii vinovatului la biroul asigurarilor de autovehicule din bucuresti care m-a sfatuit sa trimit prin fax la bucuresti la interfides international srl copie de pe asigurare,constatare,proces verbal,copie de pe permisul meu de conducere si talon ca ei le vor trimite in italia la firma de asigurari aurora si asteapta sa confirme cei din italia ca asigurarea este in regula ca sa pot repara masina.mi-au spus ca nu pot face nimic fara confirmarea aia adica nu pot baga masina in service
tkx
da, e bine cum ti-au zis. numai ca chestiile astea dureaza.
roxana112
cat poate dura?eu vreau sa repar masina cat mai curand posibil.ce as pute sa fac sa decurga totul mai repede
caktuss
daca vrei mai repede, platesti reparatia din buzunar si astepti sa-ti deconteze firma de asigurari . neindicat in cazul tau, asteapta sa vezi ce e cu asigurarea auia.
roxana112
am inteles ca aceste lucruri dureaza,mai ales pana vine confirmarea din italia.se poate sa il dau in judecata pe vinovat daca nu ma inteleg cu el sa imi repare masina din banii lui si el sa isi ia banii de la asigurare?
caktuss
nu cred ca poate sa ia el vreun ban de la asigurare...

crezi ca un proces dureaza mai putin decat confirmarea de la asigurari ? icon_mrgreen.gif

ce ti-a stricat la masina ?
roxana112
pai mi s-a stricat:capota spate,bara protectie soate,bara protectie fata, placuta nr inmatriculare,masca fata.radiator

5 Feb 2009, 17:38:
el a intrat in mine si aveam in fata o caruta si am intrat in ea...ala nu avea frane....a mai si recunoscut la politist ca era constient ca nu are frane si i-a zis politistu sa nu mai zica asa ceva in viata lui sa zica doar ca l-a lasat franele pe moment
caktuss
nasol.

streseaza-i si tu pe aia de la interfides cu telefoanele, vezi poate cunosti pe cineva acolo, poate se misca mai repede.
roxana112
pai am sunat la interfides si mi-au spus sa le trimit poze cu masina sad.gif
pai ce sa se vada in poza la masina asta?in spate nu e lovita rau dar pe fata e terminata....a intrat chestia aia de la caruta si a spart radiatorul.



au spus sa astept confirmarea aia din italia si sa imi trimita eu expert sa constate
caktuss
interfides colaboreaza cu asigurarea din italia ? pai trebuie sa primeasca confirmare ca ala are asigurare valabila, dupa care sa-ti faca o constatare si sa te trimita cu masina in service .

au trimis aia fax in italia, sau scrisori, ce trimit ei? in cat timp au zis ca o sa ia un raspuns?

roxana112
ei au spus ca au trimis actele....dar nu le e greu sa vorbeasca mi-a zis ca dureaza 2-3 saptamani pana vine confirmarea aceea..dar am intalnit persoane cu cazuri asemanatoare si le-au venit asigurarea peste 5-6 luni...eu ce sa fac in acest timp sa ma uit la masina....ca de mers nu mai zic ....merg cu autobuzul smile.gif
caktuss
ai putea sa cumperi un radiator (evident, cu factura si factura de montaj...)si sa circuli cu masina asa icon_mrgreen.gif depide cat de varza e in fata. o poza, ceva ?

roxana112
<span class='edit'>5 Feb 2009, 18:51:</span>
as putea dar daca imi iau teapa si dupa aia raman cu masina reparata pe banii mei?

5 Feb 2009, 18:57:
po&#333
caktuss
fa pozele mai mici, 800x600 wink.gif

daca ala nu are asigurare valabila... oricum ti-o repari pe banii tai, dupa care il dai pe ala in judecata sa-ti recuperezi banii.

incearca un telefon la interfides sa-i intrebi, s-ar putea sa stie mai bine.


p.s.: intr-un prieten a intrat un jeep si i-a trosnit hayonulsi bara, nu prea tare. programarea la service e peste vo 2 luni. pana atunci, circula asa.
adi_ar
Nu am nici un fel de experiente cu Interfides International dar asemenea chestiuni sunt tratate de BAAR, iar Interfides este unul dintre corespondenti.
Tudor a incercat sa te ajute insa i-ai ignorat interventia!

Sfatul meu este sa te adresezi BAAR iar acestia iti vor indica agentul pentru aceasta perioada (pana in 31.01.2009 a fost Generali) care se ocupa de problema, respectiv va deschide dosarul si va face constatarea.
Acest lucru iti va permite sa repari masina, fara riscul de a nu ti se deconta anumite lucrari sau repere.
Succes!
roxana112
imi pare rau daca s-a inteles ca eu am ignorat ajutorul lui tudor...intentia mea nu a fost asta. eu acum sunt in starea in care orice sfat si orice informatie mi-ar fi de folos si tocmai de aceea am postat problema mea pe acest site ca am nevoie de cat mai multe sfaturi si informatii.imi cer scuze inca o data fata de tudor.
nu asta a fost intentia mea
tkx
cand am avut eu problema chiar baar m-a pus sa sun la interfides. daca asigurarea e valabila o sa fie totul ok. acuma depinde de la caz la caz cat dureaza, banuiesc ca daca suni la ei o dat la doua zile se misca mai repede.
roxana112
am pe cineva in italia si am trimis la firma de asigurari aurora sa vada care e treaba...astia de la bucuresti de la interfides nici nu au trimit actele acolo
roxana112
....dupa catva timp...adica pe 24 februarie 2009...am primit si confirmare din italia biggrin.gif


acum am bagat masina in service si astept sa se primeasca banii
Lord Hades
Salutari. Ca sa nu mai deschid alt topic, scriu aici.

Azi am fost tamponat de un sofer roman venit din italia. Am facut demersurile necesare la politie, am copie dupa Asigurarea masinii. Asigurarea e facuta in italia de catre FONDIARIA.

In momentul asta sunt cam crispat, deoarece habar nu am cum pot rezolva problema fara sa apelez la casco (aici am fransiza 100 euro). Sunt presat de timp deoarece portbagajul nu mai poate fi inchis (incuiat mai precis), si nici nu posed garaj la indemana.

Multumesc anticipat pt orice ajutor.

Avarii:
Bara spate, usa portbagaj, stop spate stanga, numar indoit, si cine mai stie ce e sub bara ...
adi_ar
Cava mai sus am postat link-ul catre BAAR.
Aici poti gasi agentii mandatati, pe perioade. In aceasta perioada OMNIASIG.
Adreseaza-te agentiei OMNIASIG, in calitate de agent mandatat BAAR, din zona ta.
Lord Hades
Multumesc de raspuns.

Am apelat la cei de la generali (la ei am casco) si au rezolvat ei situatia in felul urmator: imi repara masina pe CASCO, doar ca nu sunt obligat sa platesc fransiza si nici nu imi este intocmit dosar de dauna ca pt orice CASCO. Ei isi recupereaza bani pe cartea verde, iar eu nu am niciun cost suplimentar. Azi am avut deja o prima evaluare, saptamana viitoare ajung cu masina la service. Totul pare OK deocamdata.
roxana112
in fine...a durat cam mult reparatia masinii...de fapt masina era reparata de o luna dar nu virase astia din italia banii...si asa am reusit sa imi iau masina pe 30 aprilie...wow ce usurare...sper k nu voi mai avea probleme cu accidente si alte cazuri.multumesc mult pentru sfaturile pe care mi le-ati dat...sincer chiar au fost folositoare
alexandruadi
Am si eu aceeasi problema, lovit din spate de catre un grec bineinteles asigurarea este greceasca, si politia si un amic care e asigurator imi recomanda varianta lui "Lord Hades" ca cea mai rapida si cu putine batai de cap, voi unde a-ti reparat-o la ce service renault? A iesit ok reparatia?
kosfunny
Aveti mare grija cu masinile inscrise afara dar conduse de romani. De cele mai multe ori politele de asigurare sunt false si mai este si posibilitatea ca masina sa fie chiar radiata!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.