Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Judetul cu cei mai dezastruosi soferi Transilvania
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
IcsPe0001
de aici as zice ca is cei de covasna
sper sa nu fi sarit peste vreun judetz...
Kojak
Klar AlBania! excl.gif
vijelie
Aia din Moldova.
Bulldog
AB. Daca as putea, i-as vota de 4-5 ori.
Apoi 2-3 voturi pt SJ, sa nu se supere.
Si neaparat BN, 1 vot, 2 acolo.
vijelie
Pe cei din Transilvania nu-i pot judeca decat dupa cum reactioneaza cand vad o masina cu numar de B care intentioneaza sa-i depaseasca.
bucatzel
Din nefericire nu pot vota de doua ori. Am votat Albania, dar si in Caras Severin se produc niste vajnici soferi de care putem fi la fel de mandri.
vijelie
Scuze... Caras Severin mai exista?
GoGu
Am mers eu odata pe "E nu's cat", la iesirea din Sibiu, pe banda de langa ax, cu 50-60 km/h (cautam un drumusor ce facea la stanga, spre o pensiune), treceau claxonand tirurile pe langa mine pe banda 1, cred ca atunci mi-au umplut portbagaju' cu carne: "Moldovean tampit, uite cum conduc astia, au scapat din satu' lor... " sad.gif Si iaca asa contribui la cimentarea unui mit icon_mrgreen.gif
vijelie
Eu de cateva zile circul prin Bucuresti cu o masina cu numere de TM, sunt injurat si cand opresc la semafor.
Kojak
...daca ai venit sa te dai rotund la Bucale. biggrin.gif
driverx
Bucurestenii. Is VARZA.




tongue.gif
marksman
QUOTE(vijelie @ 4 Feb 2009, 14:26)
Eu de cateva zile circul prin Bucuresti cu o masina cu numere de TM, sunt injurat si cand opresc la semafor.
*



Sa vezi cum era cand conduceam eu prin Timisoara masina cu numar de B. Avand in vedere ca nu-mi place sa stau dupa toti melcii si soferii de duminica, mi-am luat de multe ori claxoane urmate de "Baaa, miticuleee, unde te bagi, baaa?".
De cand cu numere de HD, in schimb, a crescut numarul de idioti care-mi iau fatza, claxoneaza la semafor, sau ma depasesc doar ca sa puna frana 100 de metri mai incolo.
Da' lasa, ca nici eu nu mi-am lasat apucaturile! 243.gif
Kojak
QUOTE(driverx @ 4 Feb 2009, 16:00)
Bucurestenii. Is VARZA.
tongue.gif
*




Pentru ca esti clujean o sa trec cu vederea remarca ta. tongue.gif
bucatzel
QUOTE(Illusi0n @ 4 Feb 2009, 15:56)
De cand cu numere de HD, in schimb, a crescut numarul de idioti care-mi iau fatza, claxoneaza la semafor, sau ma depasesc doar ca sa puna frana 100 de metri mai incolo.
Da' lasa, ca nici eu nu mi-am lasat apucaturile! 243.gif
*



Same here. Numere de Sibiu. Doar ca eu ma distrez la culme, pen' ca stiu si eu sa aplic manevre de genul "sunt de-al casei", si de multe ori, grabitii pacii tot in spatele meu ajung tongue.gif
bobo77
AB zic si eu.
jaf
mituri din popor
bogdan_90
la mine in judet se spune ca oltenii sunt cei mai varza apoi bucurestenii in afara orasului , in oras nu. bine ca astea sunt numai vorbe fara sens.
zbf
AB radmasa.gif sigur
dr_mKe
Din transilvania albanezii sunt cei mai mortali (no offence).
Bucurestenii sunt o categorie aparte. Eu am si tamponat unul, din pacate, vina a fost 50% 50%. Bucurestenii dau flash, dupa care evident ca eu cel putin trag pe mijlocul drumului cu tupeu, las faza lunga aprinsa dupa ce trece, sau dupa caz si masina, prinde-ma daca poti. Daca e coloana si aglomeratie, belea. Ii gasesti lanterna rosie la coada coloanei.
Se baga inainte de curbe, cand vine din fata, sau depasesc in reluare. Drept urmare, de ce sa le faci viata usoara cand ei cauta sa ti-o faca pe a ta grea ?
Oltenii conduc de regula cam lent si fac multe semne cu farurile. Am umblat lunile astea prin oltenia de m-am saturat.
Moldovenii conduc rapid, dar ca iti vin de pe contrasens in vre-o curba, de obicei sunt cam pe mijlocul drumului.
Hunedorenii conduc pe prima banda, mereu, nu se trag cu una cu doua, dorm in intersectii nesemaforizate sau iti sar in fata cand ti-e lumea mai draga.
Clujenii sunt agresivi in orice situatie.
Mie cel mai mult imi plac timisorenii. In timisoara n-am avut nici o data probleme cu numerele de HD in 10 ani, dar nici n-am fost nesimtit pe fata in trafic. Desi in timis nu-=i tocmai dragut sa ai numere de CS sau AR si sa te dai rotund laugh.gif
the_tavi
Salaj?
driverx
Nu vreau sa creez polemici nord versus sud, dar din pacate statistica imi arata niste chestii crunte.

Adica? Pai RAR, dar RAR, dar foarte RAR am norocul sa vad (nu conteaza unde, in ce judet m-as afla) un sofer cu numere de VL si sa fie normal la cap. Ba unu nu stie ce e aia bun simt si reguli de circulatie, ba dau peste tot felul de reisari. Multi cu logane impopotonate cu mai toate toate tampeniile ce le gasesti prin piata la "raionul" accesorii auto. Merg ca nebunii, stau la un metru in spatele tau cand intri intr-o depasire.

Unul cu un Logan cu numere de VL s-a luat la intrecere cu mine pe dealul negru. La un moment dat m-a depasit pe o portiune dreapta riscand sa ia un camion in bot, l-am lasat, i-am facut loc, dar apoi am incercat sa vad pana unde poate duce prostia omeneasca. Recunosc ca e cam tampenie ce am facut dar noah, nu strica cate un experiment pe prosti biggrin.gif. L-am tinut din scurt. Degeaba dadea el talpi cu DCI-ul lui, in curbe intotdeauna il ajungeam. Si nici nu ma stresam sa accelerez prea tare. Mergea ala pe 3 roti in curbe crezand probabil ca vreau sa il depasesc si nu se lasa. La un moment dat am renuntat ca e prea prost si isi pune viata in pericol (implicit si pe a mea) pentru niste ambitii stupide. Logan mai inclinat ca ala am vazut doar in poze la testul elanului.
Adrian00
QUOTE(zbf @ 14 Mar 2009, 22:20)
AB  radmasa.gif sigur
*



Esti sigur man?Sa-ti spun ceva:anul trecut au fost niste prieteni deai mei la mare cu 3 masini si s-au intors toti 3 cu ele lovite din judetul vostru;evident nu din vina lor.

Nu mai vorbiti asa aiurea!
tonicelli
Clar si fara niciun dubiu AB
De fapt umbla si o vorba prin popor ....
Nu se mai pun semne de incepatori pe masina pentru ca se dau numere de AB radmasa.gif
Si daca ar fi sa votam si in sud, clar cei de la GJ biggrin.gif
adimaridum
Nici nu cred ca sunt alti mai praf decat ei.Am votat BV
dragoselu
QUOTE(dr_mKe @ 15 Mar 2009, 00:37)
Din transilvania albanezii sunt cei mai mortali (no offence).
Bucurestenii sunt o categorie aparte. Eu am si tamponat unul, din pacate, vina a fost 50% 50%. Bucurestenii dau flash, dupa care evident ca eu cel putin trag pe mijlocul drumului cu tupeu, las faza lunga aprinsa dupa ce trece, sau dupa caz si masina, prinde-ma daca poti. Daca e coloana si aglomeratie, belea. Ii gasesti lanterna rosie la coada coloanei.
Se baga inainte de curbe, cand vine din fata, sau depasesc in reluare. Drept urmare, de ce sa le faci viata usoara cand ei cauta sa ti-o faca pe a ta grea ?
Oltenii conduc de regula cam lent si fac multe semne cu farurile. Am umblat lunile astea prin oltenia de m-am saturat.
Moldovenii conduc rapid, dar ca iti vin de pe contrasens in vre-o curba, de obicei sunt cam pe mijlocul drumului.
Hunedorenii conduc pe prima banda, mereu, nu se trag cu una cu doua, dorm in intersectii nesemaforizate sau iti sar in fata cand ti-e lumea mai draga.
Clujenii sunt agresivi in orice situatie.
Mie cel mai mult imi plac timisorenii. In timisoara n-am avut nici o data probleme cu numerele de HD in 10 ani, dar nici n-am fost nesimtit pe fata in trafic. Desi in timis nu-=i tocmai dragut sa ai numere de CS sau AR si sa te dai rotund  laugh.gif
*



In Romania se conduce foarte prost. Peste tot, si la Cluj si la Timisoara si la Bucuresti si la Constanta etc. Prost inseamna si agresiv si negandit si nepoliticos. Rari am vazut soferi care sa-ti lase prioritate deplina daca tu vii de pe contrasens, iar ei au de depasit, sa zicem o caruta sau un biciclist, dar totusi depasesc axul drumului si te deranjeaza oarecum, facandu-te sa te dai putin la o parte, spre dreapta, ca sa-i faci loc si lui. Asta e tiganeala de fapt. Mergi in Ungaria, Austria, Germania, Franta (vorbesc de tarile pe unde am fost) si ai sa vezi ca aia nu te deranjeaza cand fac depasiri.

Apropo de faza cu depasitul coloanei la semafor: eram azi in oras si s-a bagat unul cu tupeu, un numar nu spun judetul si faza dificila e ca eu aveam verde, el cu tupeu, m-am proptit cu masina in fata lui.. ala disperat, socat ca nu se astepta la gestul meu, claxoane, semn la obrazul meu, eu nu si nu, o faceam pe neintelegatorul.. Baiatul a facut marsarier si s-a repliat in coloana.. biggrin.gif
l@u
QUOTE(dragoselu @ 21 May 2009, 00:33)
Ungaria, Austria, Germania, Franta (vorbesc de tarile pe unde am fost)
*



chiar trebuia ????
dragoselu
QUOTE(l@u @ 21 May 2009, 18:14)
chiar trebuia ????
*



Da trebuia! Cand o sa ne invatam si noi romanii sa fim politicosi in trafic, sa nu mai dam flash-uri, sa nu ne mai claxonam de afurisiti ce suntem pentru ca au gresit colegii de trafic cu ceva, sa nu mai depasim coloanele la semafor ca suntem mai cu 3 c..., sa fim mai politicosi cu pietonii, mai atenti? Stii ce m-a uimit in tarile mentionate de mine? Grija lor excesiva as zice eu, de a-i proteja pe pietoni, copiii care plecau la scoala... Cand vedeau copii la trecerea de pietoni de la semafoare, incetineau foarte atenti, chiar opreau, desi era culoarea verde pentru ei.. Pai Leule, fa diferenta intre modul de a sofa al francezului si cel al soferilor de maxi-taxi care alearga ingroziti, sufocati pentru a face bani, prin Galati.. Eu unul prefer sa iau un autobuz decat sa merg cu inconstientii aia! Un sofer de maxi-taxi habar nu are de putina fizica atunci cand franeaza inainte de a se opri in statie, pai daca esti in picioare si e inghesuiala, frana aia exagerata te poate azvarli cat colo de nu esti atent! Cata siguranta ai in maxi-taxi Galati ca si mijloc de transport in comun? Dar ce ma mira pe mine la racerii maxi-taxi e ca nu iti dau bilet desi insisti sa-ti dea! Pai daca tampitul face un accident, iar eu imi rup gatul, in baza a ce imi asigura spitalizarea plus despagubirile? Un bilet care are o serie plus martorii accidentului ar trebui sa-i determine sa-mi dea si despagubiri..

Asta inseamna a fi bun sofer, nu sa propunem sondaje cu indicative de judete, care e sofer mai bun? Timisoreanul, galateanul, olteanul, sibianul toti sunt la fel! Daca vreti sa vedeti ce inseamna soferie, dati o fuga pana la vecinii din Ungaria sa vedeti "a fi sofer"..
Ma refer la cei care nu au fost..
l@u
radmasa.gif Nu ai prins ideea asa ca nu mai are rost sa iti explic .....
marksman
QUOTE(driverx @ 4 May 2009, 09:12)
[...]
Unul cu un Logan cu numere de VL s-a luat la intrecere cu mine pe dealul negru. La un moment dat m-a depasit pe o portiune dreapta riscand sa ia un camion in bot, l-am lasat, i-am facut loc, dar apoi am incercat sa vad pana unde poate duce prostia omeneasca. Recunosc ca e cam tampenie ce am facut dar noah, nu strica cate un experiment pe prosti biggrin.gif. L-am tinut din scurt. Degeaba dadea el talpi cu DCI-ul lui, in curbe intotdeauna il ajungeam. Si nici nu ma stresam sa accelerez prea tare. Mergea ala pe 3 roti in curbe crezand probabil ca vreau sa il depasesc si nu se lasa. La un moment dat am renuntat ca e prea prost si isi pune viata in pericol (implicit si pe a mea) pentru niste ambitii stupide. Logan mai inclinat ca ala am vazut doar in poze la testul elanului.
*




De cand circul si cu Hyundai-ul am inceput sa-i inteleg pe aia care spun ca majoritatea "loganistilor" au impresii de raceri. Indiferent de numarul de inmatriculare. M-a vazut unul ca eram cu "ascutitoarea" si si-a zis sa nu ma lase sa ma inscriu de pe banda 1 pe 2, desi semnalizam. Daca am calcat-o, a calcat-o si el. Eu eram cap de coloana pe banda 1, el cap de coloana pe banda 2. Pana la urma am fost obligat sa raman pe banda 1 si sa ma duc la dracu'n praznic pe niste stradute. La iesirea in drumul principal, un alt Logan i-a spalat pacatul: a oprit ditamai coloana din spatele lui si m-a lasat sa ma inscriu. Avea numere de AB biggrin.gif
dragoselu
QUOTE(l@u @ 22 May 2009, 13:38)
radmasa.gif Nu ai prins ideea asa ca nu mai are rost sa iti explic  .....
*



radmasa.gif radmasa.gif Ba am prins-o, dar nu am bagat-o in seama... wink.gif
l@u
@ Illusi0n Da mai dar culmea e ca raceri astia sunt 90% posesori de 1,4
membru_DC
eu zic MM, cel putin asa am observat eu in trafic tongue.gif
SSilent
vezi ca ai uitat CL (calarasi)... am o boala pe astia, HABAR nu au ce-i aia prioritate, ce-s alea limite de bun simt, ce-i aia semnalizare, ce-i aia banda pe care merg, ce-i aia limita de viteza, ce-i aia rosu la semafor...

si cum am putut sa uit de VS (vaslui, sper ca nu am gresit), astia nu stiu ce-s alea oglinzi si semnalizari... probabil acolo la ei semnalizarile sunt optionale la masini, sau probabil la scoala ii invata ca ala care taie calea si care intoarce pe linie dubla continua este nevinovat in caz de ceva...

slap.gif
BlaueCorsa
Calarasiul si Vasluiul sunt in Transilvania?
Tince1290
Albanezii conduc detasat....eu cu ei am votat si aveam un presentiment ca o sa iasa in frunte radmasa.gif
SSilent
QUOTE(BlaueCorsa @ 30 May 2009, 08:25)
Calarasiul si Vasluiul sunt in Transilvania?
*



ah, scuze, nu am vazut ca era vorba doar de Transilvania, macar m-am descarcat blush.gif
tarzy
QUOTE(driverx @ 4 Feb 2009, 15:00)
Bucurestenii. Is VARZA.
tongue.gif
*




or fi ei varza dar nu la sofat.

Cel mai parlit sofer de Bucuresti se descurca mai bine la covrig decat majoritatea clujenilor.

gamezcdr
Stai linistit ca si in Cluj avem o circulatie care se poate compara cu a voastra dar spre deosebire de voi la noi rata de bun simt in trafic e mai mare.
Am votat Alba Iulia da cred ca e un mit n-am avut nici o problema cu nici unul.
bogdan_dsn
Albanezii dupa mine. Am intalnit destui in trafic si m-am convins.
jaf
Cel mai bun loc unde poti sa iti repari TOATA(daca stai bine la panda si pavilionul se poate schimba radmasa.gif ) masina pe rca-ul altora e bucuresti.. exact cum se spune despre aia din Alba ca sunt pe spate la condus asa se spune si de "marii" soferi de Bucuresti.. MITURI (repet ) .. sunt cam offtopic dar topicul asta in general nu prea are nici un sens rolleyes.gif
pyngi
Din lista prezentata n-am treaba cu nimeni insa un procent mare de handicapati au NT si B pe masina.... Transilvaneni toti smile.gif
red_rares
Soferi prosti sunt in fiecare judet , fie ca e din Transilvania , Moldova sau Muntenia . Sunt din Sibiu si pot sa zic ca am vazut fenomene in fiecare zona , dar parca cei din Alba ii depasesc pe toti din Ardeal . Chiar duminica am avut tangente cu unul la intrarea in Sibiu . Nu stia ca exista unele sensuri giratorii tampite unde nu au prioritate cei din interior . Cand i-am dat un claxon cred ca a realizat cum era prioritatea ... pacat ca e zgariata aripa dreapta , nu cea stanga , pe care o puteam schimba .

PS : feriti-va de daciile papuc si aro-urile cu numere de SB conduse de ciobani(si la propriu si la figurat) care coboara din ultimul sat pierdut din munti , ducandu-si oile in te miri unde...
argon
http://www.generali.ro/RCA/Tarife%20RCA-24august2009.pdf studiati jos ce-i prima pe lista in grupa 1 de risc icon_mrgreen.gif
BZN
Mi se pare putin ciudat... Daca ai sub 29 de ani, iesi mai bine daca ai masina in leasing.
@Argon, cei din Deva sunt model, vedem! laugh.gif
vijelie
Adica pasnicii lipoveni din Tulcea sunt la fel de pagubosi ca si consatenii mei din Ilfov? sad.gif
mr.squirrel
sincer nu am fost in prea multe vad k rez arata ab;))
namidee
DIn ce-am condus eu prin Transilvania, castigator detasat SM. De mentionat ca inca n-am condus prin AB.
revelation
nu pre am apucat sa le vizitez pe toate din chestionar...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.