Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trage stanga
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Sorin_18
totul a inceput dupa ce am schimbat placutele de frana,placutele sunt originale,inainte de a le schimba nu tragea nici stanga nici dreapta.de ce se intampla asta ?am gresit ceva?
argon
cand schimbi placutele, ca tot desfaci, schimbi macar si garniturile exterioare de la pistonas etrier, scoti pistonul, nu neaparat de tot(scapi de aerisire), si inspectezi/cureti exteriorul. Placutele fiind noi, pistonul intra mai mult, cu partea unde s-a depus mizerie/ruginit, si agata.
Sorin_18
garnitura din exterior arata bine,dar chestia cu curatatul nu mi-a trecut prin cap
Minel
QUOTE(Sorin_18 @ 4 Feb 2009, 10:00)
garnitura din exterior arata bine,dar chestia cu curatatul nu mi-a trecut prin cap
*




Dupa ce cureti , poti pune un pic de vaselina in interiorul acelei garnituri , tocmai pt a evita aparitia ruginei ,cu riscul ca materialul din care ii facuta garnitura exterioara sa se deterioreze

De preferinta (cel putin asa fac eu ) o data la an , verific si schimb dupa caz acea garnitura exterioara si gresez cu putina vaselina , astfel protejand pistonasul dar garnitura se duce mai repede , ii cu 2 taisuri ..... dry.gif (prefer sa schimb acea garnitura decat pistonasul smile.gif )
Sorin_18
daca curat doar in capatul pistonasului credeti ca as elimina problema?sau trebui sa il scot de tot?
argon
dai 5-6 pedale, sa iasa aproape de tot, si il cureti cu diluant cu seringa, si o carpa si spatula(nu surubelnita sa nu zgarii). Il bagi inapoi cu presa, il mai scoti odata, sa vezi ca desi l-ai curatat inainte iar e cu mizerie wink.gif dupa a doua curatare ar trebui sa fie OK.
vallyyy
Eu cred ca ai discul ovalizat daca trage cand franezi .
argon
eu cred ca crezi gresit.
Sorin_18
daca discul era ovalizat simteam in pedala,dar nu da semne
yon
nu, daca era discul ovalizat nu se simte in pedala ci in volan, se simt niste trepiddatii (stanga dreapta). Problema ta cred ca vine de la pistonas care cred ca e blocat si placutele freaca pe disc , incearca sa faci ce ti-au zis colegi de mai sus.
Sorin_18
lu fratimiu ii se simtea in pedala cand punea frana(si la mai multi preteni),nu am auzit pe nimeni sa simta in volan ca are discul ovalizat
yon
ciudat nu am intalnit sa se smita in pedala ca este discul ovalizat blush.gif poate ai dreptate nu bag mana in foc ca nu
G I M
Sorin_18 cand leai schimbat? Daca le-ai schimbat recent ,mai astepta putin sa se mai aseze placutele pe disc si dupaia vezi.Eu de obicei cand schimb placutele schimb si toate garniturile sa fiu sigur. Chiar aseara i-am schimbat unui vecin placutele dar frana nu este foarte buna deocamdata pana se aseaza placutele, poate am mai scapat si putina unsoare pe disc .Asa am patit si la nova la inceput nu prea aveam frane ,dar sia- dat drumu dupa cateva drumuri si acum musc din volan biggrin.gif
Sorin_18
le-am schimbat de curand,am facut doar un drum la munte de cand le-am schimbat,si recunosc ca nu mai aveam aceasi frana ca inainte
ydaniel
ce marca sunt placutele?
Sorin_18
sunt de uzina,erau in cutie dacia-reno aia albastra si mai aveau si holograma
G I M
Dupa un drum de munte trebuia sa iti tina frana destul de bine.Parearea mea este sa cumperi 2 seturi de garnituri , 1 litru de lichid de frana(eventual si 2 pistoanase daca sunt oxidate rau) si faci o treaba buna .CU FRANA NU NE JUCAM .Ma crezi ca am cumparat in ultimele 4 luni cam 4 litrii de lichid de frana si vreo 5 seturi de garnituri de fata/spate pana am reusit sa-mi fac frana sa tina si sa nu mai am pierderi?!?! Astea sunt piesele din ziua de azi...
Sorin_18
maine o desfac sa vad ce se intapla,nu pierde lichid si pedala este cam la fel,numai ca frana nu este la fel de puternica si mai trage si stanga oricum am observat ca isi revine frana ca putere de franare,dar tot trage stanga la franare
ydaniel
alea sunt slabe placutele.nu stiu unde or fi facute.
Sorin_18
QUOTE(ydaniel @ 4 Feb 2009, 22:07)
alea sunt slabe placutele.nu stiu unde or fi facute.
*


oare la iasi????
nmarinae
cand masina iti trage intr-o parte la franare inseamna ca nu tin la fel rotile la frana....eu iti sugerez sa incerca sa faci o aerisire la frane si plus daca ai pompa pe 4 conducte sa faci si aerisirea la pompa.....si testezi apoi.
Sorin_18
QUOTE(nmarinae @ 4 Feb 2009, 23:36)
cand masina iti trage intr-o parte la franare inseamna ca nu tin la fel rotile la frana....eu iti sugerez sa incerca sa faci o aerisire la frane si plus daca ai pompa pe 4 conducte sa faci si aerisirea la pompa.....si testezi apoi.
*


sa sti ca la asta m-am gandit si eu,dar se elimina din start chestia asta pt ca pedala tine la fel de fiecare data cand o calc si nu este elastica,cum se int in cazul in care ai aer in instalatie
SSilent
QUOTE(Sorin_18 @ 4 Feb 2009, 17:07)
lu fratimiu ii se simtea in pedala cand punea frana(si la mai multi preteni),nu am auzit pe nimeni sa simta in volan ca are discul ovalizat
*



uite auzi acum de la mine, la Dacia pe care am lucrat, cand franam (mai ales la viteze de >50 km/h) simteam batai in pedala si trepidatii semnificative in volan smile.gif
C@talin
e logic sa simti si in volan e ca si cand ai aveaa rotile dezechilibrate wink.gif
Sorin_18
nu va contrazic,dar cred ca conteaza si cat de grava este deformarea pt a simti in volan
Minel
Daca iti trage stanga, verifica tot pe partea dreapta , de fapt verifica tot sistemul de franare , fa o aerisire cu trebuie, cauti topicul dedicat pompei cu 4 conducte, vezi cum se face aerisirea ( am descris si eu o metoda si Liviu )

Mi-s patit si yo cu franele , si tot asa imi tragea stanga la franare, si nu asa ca ma punea la franari de la 30 la ora pe latu' drumului

Remediata problema cu cilindrii receptori spate NOI, pistonase si garnituri noi pe fata , placute si saboti noi ,functioneaza de mai bine de un an si jumate fara probleme rolleyes.gif
Sorin_18
am rezolvato astazi,am facut ce a spus argon si cu minel,era cam ruginit pistonasul de pe partea dreapta cred ca asta a fost cauza,maine desfac si in spate sa schimb pe acolo,sa termin treaba
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.