Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mercedes de criza
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Serje
[attachmentid=1627498183] [attachmentid=1627498184] [attachmentid=1627498185]
Muttley
M-ati 'nebunit cu troaca asta dry.gif
marksman
QUOTE(Serje @ 4 Feb 2009, 10:52)
[attachmentid=1627498183] [attachmentid=1627498184] [attachmentid=1627498185]
*



Vedea-l-as facut praf intr-un pom si ramasitele sale duse la fier vechi de catre tigani...
argon
nu prea gasesti pomi pe acolo..de tigani nu mai zic..
Serje
Si ai vrea sa fi unul dintre "tigani"? biggrin.gif

PS. Daca o mai fost pus pe aici, imi cer scuze da nu l-am vazut.
marksman
@Serje: Mertanul respectiv se inscrie cu succes pe locul 1 la categoria "Inutilitati interesante"
argon
ce-ai vrea sa faca cu banii? aia produc mai mult decat cosnsuma, ca sa mergeti voi cu Loganul, aia isi cumpara diverese chestii wink.gif
marksman
Daca tu crezi ca prin aceasta demonstratie "c-asa vrea muschii mei" s-au creat tzashpe locuri de munca te inseli amarnic.
argon
ce sa faca aia cu atatea locuri de munca?
marksman
ce sa faca aia cu un mertan din aur alb?
argon
se simte bine.
ydaniel
un slr cabrio- odihneste de vreo 4 luni pe langa arcul de triumf...
langa el e un G55amg cabrio...
slaiciprian
in arabia saudita extractia unui baril de petrol e 15 centi sua. in irak e cel mai ieftin petrol.
l-au vandut si la preturi de peste 150 dolari.
ce sa faca cu profiturile...
skija
rahatu asta de mertz l-am fotografiat eu in dubai si nu parea de aur alb... parea mai mult de tabla cromata...da' daca ei zi.. Masina e a fiului cel mic al seicului de Dubai (de care se zice ca e gay.. ala micu'...)

initial eu am crezut ca e de argint, apoi am zis ca e de tabla si acu' vad ca e de aur...






PS: Argoane.. tigani sunt mai muuuulti decat la noi.. si cu ai nostri de mandresti printre aia... iar pomi.. sunt cam ca la noi.. poate chiar mai multi prin orase...
argon
baaa..asa sunt ei..de la soare tongue.gif
Serje
radmasa.gif
body
@skija Care tigani bre , aia e indieni , paki , bangladeshieni , sri lankezi si ce pana mea or mai fi .
Tiganii e aia mai prosti dintre ei care n-au mai avut loc pe meleagurile alea acu' vre-o 800 de ani si au venit spre europa cand nu aveau nevoie de viza . Si chestia asta mi-a zis-o cu mandrie un indian in Abu-Dhabi . Ce rau am ajuns , sa faca si indienii misto de tiganii nostrii radmasa.gif
argon
pai si ungurii au venit din Asia, si demult cand au venit, au ajuns in ardeal, unde era un indicator, 'spre Ungaria', aia care nu au stiut sa citeasca au ramas aici.
FLP
ce`ti mai plac glumele cu ungurii, doamna stie ?
argon
taci.gif frustrat.gif
skija
paki si bangli si dracu' sa-i ia... sunt mai rau decat ultimii nostri tigani. singurlul lucru care-i diferentiaza este faptul ca NU FURA (de frica)... In Emirate rata criminalitatii este aproape ZERO. in rest put, sunt urati, se cearta pe strada, mananca de pe jos.. dracu sa-i cante.. da' nu asta conteaza...

anyway... Seicul al mare din Dubai, tata lor, cica ar avea Rols din aur... (asa imi zicea cineva care locuieste in Dubai) si pe care l-a scos doar odata din curte. In rest se da cu el prin garaj... e masina de colectie.. numa' boul asta mic de fi-su se sparge in figuri si merge cu aurita prin mall...
Alt lucru interesant... Seicul mare, cu toti banii din lume si cat e el de ciumeg, foloseste ca masina de zi cu zi RANGE ROVER Hamann SPORT. Am vazut suita regala si sunt numai RR, E-Classe si A6. Da' asta jmecheru' s-a dat jos din RR. Ce vreau sa spun e ca nu seicu mare nu se sparge in figuri. Da' nici nu te poti apropia de el la mai mult de 150m. smile.gif
body
Sultanul din Oman ( Qaboos Bin Said ) are o chestia din aia americana lunga cu steagu' lor pe capota . Aia din Emirate e mai bogati si isi permit .
adip
Cand am zburat pe deasupra Peninsulei Arabice m-am crucit de cate insulite de lumina puteam vedea de la 11000m, iar deasupra Dubaiului era in miezul noptii lumina mai multa decat in restul lumii ziua. Consuma aia in draci, n-au nici o treaba.
skija
ca tot am ajuns aici.. va jur ca DUBAIUL este un FERENTARI cu BLOCURI FRUMOASE!!!
jeg, mizerie, debandada, tot felul de mirosuri.. foarte urat... am stat 8 zile si am plecat dezamagit totalde visul DUBAI.

Burj al arab-ul care la intrare iti da o senzatie de film bun, cu ferrari, aston martin si rols-uri, cu personalitati si "pitzipoance" la intrare, cu majordomi luati parca din circuitul K1, iti da inauntru o sentatie de film romanesc low-buget... gresie sparta langa aurul de pe coloane, catifea tocita pe scaune, zoaie pe pahare si vaze CIOBITE in restaurantul de la etajul "1578"...

Atlantis, care este nou, este peste Burj... este de un lux debordant, facut cu o forte mare atentie la detalii, desi este imens spre urias!!!

Mall-ul in care am facut poza, este ala cu partia de ski... pe care am ratat-o.. sad.gif... Mall-ul nostru din vitan este "bascheti" in domeniu "FITZE" fata de ala... cu saraciile alea de indience, aranjate si cu nasu pe sus.. da' nu cumparau nimic... Araboaicele (frumoase femei) mergeau p-acolo ca pe podiumurile de prezentare de moda...

nu e frumos DUBAIUL.. eu am fost pe moca... si tot in pare rau...
C@talin
QUOTE(FLP @ 4 Feb 2009, 14:02)
ce`ti mai plac glumele cu ungurii, doamna stie ?
*




QUOTE(argon @ 4 Feb 2009, 14:03)
taci.gif  frustrat.gif
*


il taie pe argon de la apa calda happy.gif
ydaniel
poze ai pus pe forum?din dubai?
sunt curios...
mai zi rolleyes.gif
skija
n-am pus.. am zis ca nu are rost sa icarc forumul. serios.. e dezamagitor...
Dau dintr-una in alta.. la safari fratilor... e FENOMENAALLL!!!! wow!!! Eu am fost in safari cu o cunostinta (emiratez).. m-a bagat ala pe niste dune... fantastic...

in poza cu mertzul se vede si coada la taxi... cel putin 80 de persoane la coada tot timpul...

poze:


1. partia de ski
2. vedere din burj
3. vaza ciobita in burj
4. din nou mertzanu'
5. io
6. vedere de pe hotel


din pacate pozele 1-4 au fost facute cu tel mobil HTC... (m-a prins nepregatit vizita la burj)
ydaniel
doar atatea poze? icon_mrgreen.gif mai pune... laugh.gif
hmm mi-ar placea sa merg si eu acolo ,asa intr-o vizita de stat tongue.gif
body
Mai lasa-ma , eu unul am stat cam 2 ani in total prin zona , bine nu in Dubai , ci in Abu-Dhabi , in Oman , Qatar si Kuwait .
Zona mie mi-a placut foarte mult , sincer si mi s-a parut de multe ori mai sigura decat Occidentul .
skija
si eu m-am simtit in siguranta.. fara indoiala.. nu zic de siguranta... Colega mea mergea la 2 noaptea singura printre paki si indi, pe stradutele alea din Bur Dubai (un cartier cam intre Pantelimon si Ferentari)... si nu avea probleme. Pai la ce frica au aia in ei...

adip
Un articol de ieri din New York Times despre efectele crizei economice asupra Dubai-ului, care aparent sunt extrem de consistente:
http://www.nytimes.com/2009/02/12/world/mi...sq=dubai&st=cse

Extras:
[...] With Dubai’s economy in free fall, newspapers have reported that more than 3,000 cars sit abandoned in the parking lot at the Dubai Airport, left by fleeing, debt-ridden foreigners (who could in fact be imprisoned if they failed to pay their bills). Some are said to have maxed-out credit cards inside and notes of apology taped to the windshield.

The government says the real number is much lower. But the stories contain at least a grain of truth: jobless people here lose their work visas and then must leave the country within a month. That in turn reduces spending, creates housing vacancies and lowers real estate prices, in a downward spiral that has left parts of Dubai — once hailed as the economic superpower of the Middle East — looking like a ghost town.
[...]
Now, many expatriates here talk about Dubai as though it were a con game all along. Lurid rumors spread quickly: the Palm Jumeira, an artificial island that is one of this city’s trademark developments, is said to be sinking, and when you turn the faucets in the hotels built atop it, only cockroaches come out.
“Is it going to get better? They tell you that, but I don’t know what to believe anymore,” said Sofia, who still hopes to find a job before her time runs out. “People are really panicking quickly.”
argon
am auzit si eu ca li se scufunda insula, nu stiu ce se asteptau, e doar nisip.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.