Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scaun galagios
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
iubitordedacie
stiu ca s-a mai discutat, si chiar cu lux de amanunte, problema scaunului care scartaie. am dacie berlina `99 si scaunul de la sofer face un zgomot infernal cand ma misc. nu am sculele necesare ca sa il desfac si sa umblu la tapiterie. stie cineva unde as putea gasi un meserias?
si mai este o problema la bancheta din spate. placajul ala de carton care desparte portbagajul de restul masinii, s-a desprins si la orice groapa sau denivelare face un zgomot urat, pentru ca bate in traversele caroseriei. am vrut sa il leg cu niste sarma de traverse, dar bancheta e intepenita ( sau poate sudata, dracu sa o ia! ) intr-o parte. nu vrea sa iasa sub nici o forma din cantul ala. pe stanga a iesit, dar pe dreapta nu se lasa deloc. idei??
multam.
Ov
1. nu-ti trebuie nici o scula speciala (adica iti trebuie doar un patent si o cheie de 10). Mai cauta pe forum (la tutoriale, un topic cu "reducerea la tacere a scaunelor fata care scartaie" facut de Liviu pt SN, dar e perfect aplicabil)
2. daca ti-e lene sa le faci tu, atunci incearca la un atelier care reconditioneaza scaune (e unul pe prelungirea ghencea langa un peco antic, oricum s-a discutat si despre asta, dai search si gasesti).
3. cartonul ala din spate se prinde cu braduti de plastic, sau poti (cum am facut si eu ca si la mine a zburat) sa-l prinzi cu suruburi cu piulite. Bancheta TREBUIE sa iasa. Trage tare de ea (daca nu e mai noua cumva masina, cum e si la mine si e prinsa cu niste suruburi jos ca sa nu zboare).
adostar
Mai bine iti cumperi alte scaune de la dezmembrari. Eu am scaune de opel kadet si sunt supermutumit! alata viatza la drum lung excl.gif
iubitordedacie
iti dai seama ca am tras de bancheta aia de am innebunit-o... pe stanga a iesit foarte usor, dar pe dreapta nimic. nu cred sa fie prinsa in suruburi, dar totusi la tine unde sunt mai exact aceste suruburi, sa ma uit si eu. ca daca trag mai tare e clar ca o sa rup ceva rolleyes.gif
cat despre scaune confortabile... deocamdata arata destul de bine masinuta ( pentru o dacie ) si vreau sa pastrez totul original pe ea. stiu ca e hilar sa vorbesti despre lucruri originale la o dacie, dar eu ma simt bine in ea. daca pun ceva strain pe ea, o fac acolo unde nu e vizibil - nu stiu cate claxoane, n boxe, nu stiu ce baterie etc. smile.gif
adostar
QUOTE(iubitordedacie @ 17 Feb 2005, 10:49)
iti dai seama ca am tras de bancheta aia de am innebunit-o... pe stanga a iesit foarte usor, dar pe dreapta nimic. nu cred sa fie prinsa in suruburi, dar totusi la tine unde sunt mai exact aceste suruburi, sa ma uit si eu. ca daca trag mai tare e clar ca o sa rup ceva  rolleyes.gif
cat despre scaune confortabile... deocamdata arata destul de bine masinuta ( pentru o dacie ) si vreau sa pastrez totul original pe ea. stiu ca e hilar sa vorbesti despre lucruri originale la o dacie, dar eu ma simt bine in ea. daca pun ceva strain pe ea, o fac acolo unde nu e vizibil - nu stiu cate claxoane, n boxe, nu stiu ce baterie etc.  smile.gif
*



Scaunele fata se scot foarte usor ! mai ales la o dacie din '99. sun prinse in 4 suruburi. Dai scaunul in spate de tot desfaci suruburile din fatza apoi dai scaunul in spate si defaci suruburile din spate. Ce e asa de greu ca nu pricep!!!
B31AYZ
QUOTE(Ov @ 16 Feb 2005, 23:49)
1. nu-ti trebuie nici o scula speciala (adica iti trebuie doar un patent si o cheie de 10). Mai cauta pe forum (la tutoriale, un topic cu "reducerea la tacere a scaunelor fata care scartaie" facut de Liviu pt SN, dar e perfect aplicabil)
2. daca ti-e lene sa le faci tu, atunci incearca la un atelier care reconditioneaza scaune (e unul pe prelungirea ghencea langa un peco antic, oricum s-a discutat si despre asta, dai search si gasesti).
3. cartonul ala din spate se prinde cu braduti de plastic, sau poti (cum am facut si eu ca si la mine a zburat) sa-l prinzi cu suruburi cu piulite. Bancheta TREBUIE sa iasa. Trage tare de ea (daca nu e mai noua cumva masina, cum e si la mine si e prinsa cu niste suruburi jos ca sa nu zboare).
*



Salut ,

Cum se prinde ceva cu braduti ? .Tot aud "se prinde cu braduti" In ce consta operatiunea ?

Multumesc
iubitordedacie
braduletii sunt niste cenzuratei de plastic, care se baga in gaurica aia si cu niste picioruse prind structura respectiva.
ma refeream la suruburile de la bancheta din spate, daca exista si unde sunt pozitionate...
B31AYZ
QUOTE(iubitordedacie @ 17 Feb 2005, 20:31)
braduletii sunt niste cenzuratei de plastic, care se baga in gaurica aia si cu niste picioruse prind structura respectiva.
ma refeream la suruburile de la bancheta din spate, daca exista si unde sunt pozitionate...
*



Multumesc .Credca am vazut cum arata .Se gasesc de cumparat ?Gaura in care intra cum trebuie sa fie ? Inteleg ca intra prin presare .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.