Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Drepturile omului
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
fkt_eva
Nu stiu daca pe cineva intereseaza problema pe care am sa o supun discutiei. Razboiul din Gaza... pentru cei care insa considera ca Israelul greseste si nu ar trebui sa foloseasca fosfor alb pe civili, in plus considera ca trebuie luate masuri, exista o petitie online catre Tribunalul de la Haga, cine vrea si solidarizeaza cu populatia palestiniana ii invit sa aceseze http://www.petitiononline.com/amp17jan/petition.html
bendix
Cred ca inainte de a semna asa o petitie ar fi util sa stim exact ce s-a intamplat acolo. E vreun forumist care are rude sau prieteni in Gaza ?
radian
Dar un link cu semnaturi impotriva organizatiei terorirste Hamas nu ai?

Se stie foarte bine ca Fasia Gaza are o intreaga retea de tuneluri subterane, pe unde de altfel isi transportau teroristii rachetele primite din Iran. De ce nu au permis palestinienilor civili sa se refugieze in acele tuneluri in timpul bombardamentelor?

Nu ar trebui semnata vreo petitie care sa ceare judecarea celor din Hamas pentru faptul ca nemernicii au folosit civilii si copiii ca scuturi umane, pentru a-si proteja obiectivele militare?

Si, mai ales, inainte de toate, pentru acest razboi organizatia Hamas este vinovata 100%. Daca prin absurd, o tara vecina ar bombarda zilnic Romania timp de 6 luni, iar guvernul roman nu ar intreprinde nimic pentru a-si apara cetatenii, consider ca acel guvern ar fi un guvern criminal. Hamas stia foarte bine ce face, si mai ales care vor fi consecintele. Probabil au mizat pe o solidarizare a celorlate tari arabe, sau cine stie ce alte tampenii or fi avut in cap, dar cert este ca au provocat in mod deliberat acest razboi. Si, cu toata compasiunea pentru victimele colaterale, dar razboi fara victime nevinovate, cel putin pana in prezent, nu s-a inventat. O mica lectie de istorie, americanii au ras Berlinul de pe fata pamantului, acolo cate victime civile au fost? Nu am auzit pe nimeni sa-i injure pe americani pentru acele victime, din contra, opinia unanima este ca doar asa au putut scurta considerabil cel de al doilea razboi mondial...

vijelie
Vrei sa spui Dresda, nu Berlin. smile.gif
os
N-am sa polemizez pe tema Gaza, caci -vormba lui bendix - nu stim exact ce s-a intimplat.

radian - daca tot dai exemple istorice, ai si tu grija sa fie corecte. De exemplu, Berlin a fost cucerit de sovietici si nu de americani. (Se poate insa sa te referi la bombardamentele anterioare cuceririi orasului, si chiar atunci exista exemple mai bune de "ras de pe fata pamintului": Hamburg si Dresda. Ambele sunt insa controversate, in special in Anglia caci America e mare si-i departe).

In general, daca auzi pe careva sa injure depinde major de lumea pe care o asculti. Europa Libera il injura pe Ceausescu, Ceausescu injura Europa Libera...
vijelie
Eu mor de curiozitate daca vreo petitie din asta on-line a fost bagat in seama de vreun factor de decizie.
Asta nu exclude insa compasiunea fata de victime, indiferent de care tabara se afla.
argon
daca tot va **te grija de drepturile omului, de chinezi care la al doilea copil primesc o amenda de 10 000 dolari si mama e sterilizata fortat nu va legati?

apropos, fosfor alb folosesc de mult americanii in Irak, si nu am vazut nici o petitie, sau aia nu sunt oameni ca palestinienii?
vijelie
Iugoslavii s-au macelarit chiar langa noi dar nu era internet pe vremea aia prin care sa protestam on-line.
DAVIDK
QUOTE(radian @ 4 Feb 2009, 23:14)
Dar un link cu semnaturi impotriva organizatiei terorirste Hamas nu ai?

Se stie foarte bine ca Fasia Gaza are o intreaga retea de tuneluri subterane, pe unde de altfel isi transportau teroristii rachetele primite din Iran. De ce nu au permis palestinienilor civili sa se refugieze in acele tuneluri in timpul bombardamentelor?

*



Deci: Israel, care inainte de razboi nici nu exista, au dusmani in Libia, Iran, Palestina, Irak, Siria, de fapt, aproape in toata lumea. Pentru mine, asta e un motiv suficient sa cred ca Hamas e o organizatie umanitara si patriotica ce lupta pentru tarana furata cu japca dupa razboi de evrei.
DragosP
La fel și frații lor din IRA și cei din ETA, nu? blink.gif
vijelie
ETA nu a reusit, din '70 pana azi, nici macar 1000 de oameni sa omoare.
Ei dau telefoane inainte de detonarea bombelor, anunta civilizat unde le-au pus etc.
Iar betivanii de la IRA s-au pocait si s-au apucat de politica.
Nu se compara terorismul european cu cel asiatic.
dizzy
Ce ar mai fi sa trimita o forta multinationala in zona ca in Iugoslavia, sa se traga o data niste granite, sa dezarmeze pe toti din zona si la primul foc de arma tras sa le zboare cucul cu dinamita. Hamas da cu rachete si bombe, Israelul da cu fosfor si grenade, si noi facem petitii on-line, macar sa facem din alea de hartie sa se poata sterge cineva cu ele la fund!
DAVIDK
Si mai e o explicatie: Pai noi de exemplu avem o tara frumoasa, cu paduri din care putem fura lemne, cai ferate parasite din care putem fura fier, pajisti si lacuri frumoase pe care le putem umple cu PET-uri si pungi de gunoi, dar aia au... doar desert. Pai ce sa faca saracii oameni, ca in afara de bombe nu vad cu ce si-ar mai putea umple timpul?
bendix
O enumerare a conflictelor recente nu ar trebui sa duca la inflamarea spiritelor ci ar trebui sa ne puna pe ganduri. Sa meditam la faptul ca suntem atatia cat suntem (aproape 7 miliarde) si nu avem inca o alta planeta unde sa ne mutam. Trebuie sa ne facem loc unul altuia aici pe Terra, nu avem incotro. Pace tuturor ! victorie.gif
radian
QUOTE(dizzy @ 5 Feb 2009, 08:22)
...Hamas da cu rachete si bombe, Israelul da cu fosfor si grenade, si noi facem petitii on-line!
*



Pai, a dat si Hamasul dupa buget, daca de atata au avut bani, atata au cumparat!

Faptul ca Israelul a folosit arme interzise mai trebuie si dovedit...
kaput
Israelul si-a facut "tara" dupa al-II-lea razboi mondial in contextul in care americanii au vrut o zona de influenta in orientul mijlociu. Au luat pamant cu japca de la palestinieni si nu mai stiu de la cine.
Serviciile de spionaj si contraspionaj israeliene cred ca au facut foarte multe victime printre cei care "se opuneau" regimului.
Oricum dupa moartea lui Arafat s-a terminat cu problema palestiniana, si hamas nu are alte mijloace de lupta decat atentatele cu bomba. Gradul de cultura din zona atat le permite ca mijloc de afirmare, si ca mijloc de a conduce represalii.
Nu este o chestie buna, nu tin cu nici o parte dar cred ca in contextul actual este un abuz al Israelului.
Si cand ma gandesc ca poporul lui israel a fost blestemat sa nu aiba o tara a lui......
vijelie
Vezi ca si Iisus a fost evreu. smile.gif
driverx
QUOTE(vijelie @ 5 Feb 2009, 07:55)
Eu mor de curiozitate daca vreo petitie din asta on-line a fost bagat in seama de vreun factor de decizie.
....
*



Sunt la fel de curios. Pentru ca am incercat sa imi dau seama si eu si din cate stiu NICIUNA nu a avut vreun efect. In afara ca a creat impresia unora ca nu stau nepasatori fata de problemele altora, mai ales daca e foarte usor sa trantesti un click pe un sait.
Smiley
nu, n-a fost smile.gif
in schimb cei ce administreaza site-urile de petitii online fac bani frumosi vanzand spammer-ilor baza cu adrese de e-mail smile.gif
TMihai
QUOTE(DAVIDK @ 5 Feb 2009, 08:14)
Pentru mine, asta e un motiv suficient sa cred ca Hamas e o organizatie umanitara si patriotica

Dar fireste. Le pasa de civili cat le pasa si israelienilor. Tot in numele poporului s-au impuscat si cu aia din Fatah.
QUOTE
Hamas policemen have seized thousands of blankets and food parcels that were meant to be distributed to Palestinian civilians in Gaza, UN officials say.
A UN spokesman said policemen raided a UN warehouse on Tuesday after officials refused to hand over the aid to a Hamas-controlled ministry.
The UN said it was the first time its aid had been confiscated by Hamas.
It condemned the action and demanded the goods be immediately returned. Hamas denied its men had taken any aid.
UN spokesman Christopher Gunness said Hamas police took 3,500 blankets and over 400 food parcels.
The Hamas Social Affairs Minister in Gaza, Ahmed al-Kurd, denied that members of the Islamist movement had removed aid from a UN building.
However, he said his ministry was in dispute with the UN relief agency about how aid should be distributed.
He accused the UN of giving aid to local groups with ties to Hamas opponents


Sursa
fkt_eva
&feature=email merita vazut!

si acum putina istorie din putinele mele cunostinte o tara pierde teritorii cand pierde un razboi, in general. Palestina ca teritoriu, a fost sub mandat britanic! A ajuns sub mandat britanic fiind luata de la imperiul otoman, cand cum, nu stiu, ma mai documentez! UK nu a pierdut razboiul ca sa trebuiasca sa plateasca ceva unui stat castigator! Au introdus pe teritoriu palestinian evrei de prin europa care au inceput sa ii atace, sa ii alunge, sa ii exproprieze, pe bastinasii palestinieni. Si atacurile continua pana azi, palestinienii se apara! Ii tin izolati, si le-au taiat toate resursele!

Gata cu istoria, acum o paralela, fiindca mai exista in lume un popor care nu are patrie, si ii cunoastem bine. Ce ar fi daca intr-o zi ar veni toti tiganii in romania si ar vrea sa isi faca tara la noi in Romania. Ar veni ONU si ar zice facem echitabil, jumi juma teritoriul, jumatate la tigani sa isi faca tara, jumatate ramane la romani. Noi ce am zice? Am zice, sigur cum sa nu da poftiti va rog! Probabil ca am lupta ei ar avansa si ne-ar mai ramane doua mici bucatele de teren pentru noi, insa ei si-ar tine armatele pe teritoriul nostru, ar devia cursul apelor... etc, nu ar lasa ajutoarele umanitare sa ajunga la noi! Exact la fel s-a intamplat si cu palestina, aceasta e doar i paralela.

Multumesc!
bendix
Eu am cerut marturii de la fata locului, din Gaza (ca am inteles ca sunt ceva romanasi de-ai nostri pe-acolo smile.gif ) ca sa putem intelege ce se intampla. In schimb, mi se serveste un filmulet care aminteste de numarul "666" , o istorie incompleta si o paralela cu tiganii. Multumesc si eu, dar nu ma bag la asa ceva !
DAVIDK
bendix, o fi istoria asta incompleta, dar sti ca evreii nu au fost dintotdeauna in acele teritorii ocupate abuziv. Realitatea pe care o vad eu e aia in care hotul apara un lucru pe care l-a furat si il strange de gat pe proprietarul de drept. Iar cu istoria, si cum se manipuleaza ea, uite o fraza elocventa, scrisa pe vremea cand cenzura si manipularea nu atinsesera perfectiunea: "He who controls the past, controls the future; and he who controls the present, controls the past"
bendix
"Nu au fost tot timpul acolo", "Teritorii ocupate abuziv" sunt sintagme care mie personal nu prea imi plac. Vasile Parvan avea o teorie ca tracii nu au fost tot timpul aici, au venit de undeva din est. Altii spun ca tracii provin dintr-un neam mult mai vechi care locuia tot la poalele Carpatilor. Adevarul este ca e greu sa se cunoasca istoria cu mai mult de 4-5 mii de ani inainte. Avem o singura planeta pe care trebuie sa o impartim cu totii. De preferabil, in pace ! smile.gif
dizzy
Tot nu au inchis moderatorii topicul asta?
Chiar conteaza cine a fost primul?
bendix
primul a fost Adam wink.gif
klaus
Problema e ca noi ne tragem din CAIN nu din ABEL ... Ca doar Cain a supravietuit...
radian
Amnesty International a anuntat ca Hamas a ucis cel putin 20 de palestinieni si a ranit altii 30 in campania de pedepsire a celor banuiti ca au colaborat cu autoritatile israeliene.

Nu face nineni nicio petitie impotriva Hamas care-si impusca proprii cetateni?

Sau in acest caz nu mai prezinta niciun intreres palestinienii nevinovati impuscati pe strada...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.