Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Road bumpers
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
VladG
Oare de ce peste 90% dintre soferi prefera sa le traverseze doar cu rotile de pe o parte a masinii?
Mi se pare stupid sa adaugi la disconfortul dat de balansul vertical si un balans orizontal... wacko.gif
Daca suspensiile sunt mai rigide, distractia creste...

Mare economie la uzura faci cu alea 2 roti care evita bumperul... Oare data viitoare tin minte si "le protejeaza" pe celelalte 2? sleep.gif
argon
normal, la intoarcere trece cu partea opusa, si asa e ca si cum ai trece peste unul singur in mod normal, uzura=jumate. Apropos, daca treci doar cu o parte disconfortul e considerabil mai mic...se simte la interior, si se si vede de afara ca masina se bataie pe verticala mai putin.
Ov
eu le abordez pe diagonala ca sa reduc eforturile din suspensie wink.gif

oricum mi se par o maaaaaaaaaare prostie road bumperele de la noi, as fi preferat sa fie ca pe afara, adica in zonele rezidentiale si la trecerile de pietoni toata soseaua este ridicata pe o portiune de 5m (ca sa poti urca cu toata masina pe ea). Cine a vazut stie despre ce vorbesc, din pacate nu gasesc poze.
VladG
Eu zic din experienta ca e mult mai naspa cu 2 roti. Am suspensiile destul de tari si dupa ce ca "sar" imi mai zboara si capul intr-o parte. Daca le iau cu toate 4, doar "sar" biggrin.gif
vijelie
Road bumperele sunt mult mai apreciate de catre autoritati romane datorita preturilor mari de achizitie, datorita costurilor ulterioare de intretinere, se pot fura/strica deci tb inlocuit etc.
costin_bad
Si eu caut sa trec pe diagonala sau doar pe o parte. Oricum, cred ca sunt, de fapt, din seria "bordura, gardul metalic la spatiul verde, etc., adica purtatoare de comision la primarii...
einstein1984
QUOTE(VladG @ 5 Feb 2009, 12:03)
Oare de ce peste 90% dintre soferi prefera sa le traverseze doar cu rotile de pe o parte a masinii?
*


Din cauza mersului serpuit.
Alexu7
QUOTE(vijelie @ 5 Feb 2009, 11:14)
se pot fura/strica deci tb inlocuit etc.
*



eu trec exact pe unde mai lipseste cate-o bucata, astfel, disconfortul e minim.
acum dupa ce iarna aproape a trecut o gramada din bumberele astea au ramas stirbe de la plugurile ce au raschetat la propriu strazile ph34r.gif
SiloS
Cand e liber prefer "sa le fentez", cat mai repede posibil, eventual sa scartaie rotile .
VladG
QUOTE(einstein1984 @ 5 Feb 2009, 13:16)
Din cauza mersului serpuit.
*




Asta tre' sa fie explicatia radmasa.gif
b34uen
QUOTE(argon @ 5 Feb 2009, 12:06)
normal, la intoarcere trece cu partea opusa, si asa  e ca si cum ai trece peste unul singur in mod normal, uzura=jumate. 
*


ba treci cu aceleasi roti, deci le "uzezi" pe unele mai mult.
sunt unele in comuna rosu facute din asfatl direct, am rupt un suport de la motorul unui clio acolo
SiloS
Ai fost pedepsit de Dumnezeu ca aveai viteza.
b34uen
mergeam incet chiar, dar sunt nasoale rau alea.
oricum masina de firma, casco, etc...
ArtVandelay
cand e una pe sensul meu si una pe sensul opus trec printre ele ca șumahăr
SebyAvrig
QUOTE(ArtVandelay @ 5 Feb 2009, 18:32)
cand e una pe sensul meu si una pe sensul opus trec printre ele ca șumahăr
*



subscriu

si io fac la fel cool.gif
Rafi
radmasa.gif uite asa ceva ar trebui sa unele strazi prin bucuresti
liviu2004
QUOTE(Ov @ 5 Feb 2009, 11:10)
Cine a vazut stie despre ce vorbesc, din pacate nu gasesc poze.
*



Pentru biciclete: http://www.camcycle.org.uk/events/visits/n...nds/060816a.jpg
bendix
Mie mi-a intrat un surub de la un Road bumpers desfacut, direct in roata. De atunci imi sunt si mai dragi ca inainte. mad.gif
C@talin
pe splai,cand vii dupa centura de la A2,sunt niste road bumpere dasta care nu merg ocolite,si deja am vazut ca multe dintre ele sunt cu bucati lipsa intre ele,si suruburi biggrin.gif ca niste cuie,bv bv nam ce zice smile.gif
vijelie
Tre' sa mananca si gura lu' Udriste ceva, nu?
Stati sa vedeti cand o sa sjunga mare sef la Compania de Drumuri & Autostrazi Lipsa.
bendix
QUOTE(C@talin @ 5 Feb 2009, 21:08)
pe splai,cand vii dupa centura de la A2,sunt niste road bumpere dasta care nu merg ocolite,si deja am vazut ca multe dintre ele sunt cu bucati lipsa intre ele,si suruburi biggrin.gif ca niste cuie,bv bv nam ce zice smile.gif
*



Un surub din ala am luat eu, ca amintire mad.gif

Cu acest prilej fac un apel la populatie: Daca tot desfaceti vreun road bumpers, macar luati cu voi toate componentele ! wise_guy.gif
Stefan
Dubai style:


radmasa.gif a se vedea lamborghiniul de la sfarsit cum decoleaza.
C@talin
daca ar fi in romania ca in ultimu clip,sigur sar juca multa lume pe ele

Stefan
Si pe un ton mai serios:

C@talin
io cred ca daca vine vrunu deacolo care se plange doar de niste road bumpers,si vede craterele de la noi.isi pune mainile in cap 04.gif sau face infart de nervi tongue.gif
kog
io cand intalnesc asa ceva pe drum accelerez mai tare sa trec repede peste ele tongue.gif
b34uen
QUOTE(C@talin @ 6 Feb 2009, 20:10)
io cred ca daca vine vrunu deacolo care se plange doar de niste road bumpers,si vede craterele de la noi.isi pune mainile in cap 04.gif sau face infart de nervi tongue.gif
*


nu sunt cratere sunt tot chesti dastea de redus viteza dar montate invers.
mi-au montat si mie astia de la electrica la iesirea de pe straduta
brigada_diverse
alea pline, tip rampa sunt mai eficiente
alea tip tzatze iesite din asfalt nu-s mare branza
Iulikk
Mai ales alea de noi din Constanta de pe podu de la Dorally si la iesirea spre Valu lu traian =))
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.