Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce cauciucuri imi recomandati?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Onyx
am tot cautat pe net si la majoritatea magazinelor nu au pe stock din ce au pe site. in schimb am gasit pe 185/60 R14 de la Kormoran la 142ron si de la Tiger(daca am scris bine) la 135 ron ce mi-at recomanda??
-sau daca stiti voi undeva unde asi putea gasi sub 150ron. de vara sau ALL season.
o sa-mi iau si jantele pe 14" si-mi trebuie neaparat gume.
jantele de solenza(magneziu) au 5.5J latimea? pe ele merg de 185 sau trebuie late de 6J?
cristio_79
Eu nu mi-as lua nici o marca din cele doua, daramite sa le mai si recomand.
Jantele de Solenza au latimea de 5,5, iar gumele de 185 or sa stea cam fortate.
Parerea mea ar fi sa cauti gume cu dimensiunile din acte sau cel mult de 175.
Onyx
ink nu mi-am luat jantele si cred k dak imi iau gumele pe 185. imi iau si jante de 6J. mai multi bani sa dau pe cauciucuri nu prea vreau...totusi trebuie sa aleg unele dintre ele:D. sau poate e altcineva cu alta oferta mai buna biggrin.gif
Andy_ACS
Uite aici ceva care sa te ajute sa te decizi in ceea ce priveste dimensiunile cauciucurilor:

Bafta!
Onyx
stiu ce imi trebuie ca am calculat deja biggrin.gif
eu nu vreau sa ma decid care dintre dimensiunile astea sa aleg ci firma. biggrin.gif
si 185/60 R14 si 185/55 R14 sunt bune, dar la pret acceptabil pana in 150ron. nu stiu ce sa aleg. asi avea de ales intre kormoran si Tiger. altceva nu am gasit.
ambele sunt de vara. La iarna oare cum o sa ma descurc cu ele?:-S
andr3y_yoo
QUOTE(Onyx @ 5 Feb 2009, 15:59)
stiu ce imi trebuie ca am calculat deja biggrin.gif
eu nu vreau sa ma decid care dintre dimensiunile astea sa aleg ci firma. biggrin.gif
si 185/60 R14 si 185/55 R14 sunt bune, dar la pret acceptabil pana in 150ron. nu stiu ce sa aleg. asi avea de ales intre kormoran si Tiger. altceva nu am gasit.
ambele sunt de vara. La iarna oare cum o sa ma descurc cu ele?:-S
*


pai banuiesc ca iti pastrezi si jantele aste vechi nu??
iarna le pui pe astea wink.gif
si eu zic ca te descurci...daca esti din buc e bn ca pe aici nu prea ninge laugh.gif
Onyx
da o sa pastrez si cele de tabla pe 13" biggrin.gif. pt ITP in special wink.gif) k pe ele nu prea am cauciucuri prea bune biggrin.gif.
si asa e...nsh cat o sa mai ninga...in bucurestiul nostru smile.gif

5 Feb 2009, 17:53:
am mai gasit Nankang 185/55 R14 la 132RON

asdar asi avea de ales intre:

Nankang 132ron
Tiger 135ron
Kormoran 142ron

slider2
nici una din variante, de tiger si nakang nu stiu nimic, dar kormoranul care se da pe logan e varza. iti recomand continental, dunlop, goodyear, bfgoodrich, pirelli, toyo, yokohama, michellin (in ce ordine vrei).
daca pui anvelope de 185, dar de calitate proasta, in afara de estetic nu vei obtine nimic. mai de graba iti recomand o latime mai mica, dar anvelope de calitate. cel putin din punct de vedere al aderentei (care este mai importana ca design-ul in acest caz) a doua varianta este mai buna. aderenta mai buna inseamna mai putine pierderi de aderenta, deci o franare mai buna.
apropos in bucuresti nu prea mai ninge in ultimul timp, dar inca mai ploua, deci...
legat de dimensiune eu stiu ca 185/55/r14 sunt mai apropiate de diametrul initial total al rotii.


5 Feb 2009, 19:47:
ia uita-te aici:
http://www.daciaclub.ro/-VAND-Dunlop-SP-Sport-t139048.html
de asemenea vezi ca pe la anunturi sunt mai multi care vand anvelope noi, poate au preturi mai bune.
Onyx
totusi nu dau 200ron pe niste gume tocite 50%. fie ele si Dunlop. Tu imi recomanzi firemele cele mai bune.Eu vreau ceva mai ieftin.(dar totusi sa nu faca explozie pe drum) biggrin.gif
slider2
ceva mai ieftin dar bunicel firestone, semperit, sava, debica (in ordinea asta).
nu ti-a zis nimeni sa le cumperi, eu doar ti-am aratat anuntul ca o alternativa foarte ieftina.
cristio_79
QUOTE(Onyx @ 6 Feb 2009, 01:07)
totusi nu dau 200ron pe niste gume tocite 50%. fie ele si Dunlop. Tu imi recomanzi firemele cele mai bune.Eu vreau ceva mai ieftin.(dar totusi sa nu faca explozie pe drum) biggrin.gif
*


La 200 ron, gasesti anvelope Vredestein all season noi si sunt foarte bune.
Pana la urma tu vrei niste petarde de gume cu care sa-ti rupi gatul la prima ploaie si jante scumpe sau niste gume bune si jante decente?
Le poti cumpara si in mai multe transe daca nu ai bani.
Am vazut ca si cei care si-au luat Debica Navigator 2 M+S sunt multumiti.
andr3y_yoo
QUOTE(cristio_79 @ 6 Feb 2009, 14:10)
La 200 ron, gasesti anvelope Vredestein all season noi si sunt foarte bune.
Pana la urma tu vrei niste petarde de gume cu care sa-ti rupi gatul la prima ploaie si jante scumpe sau niste gume bune si jante decente?
Le poti cumpara si in mai multe transe daca nu ai bani.
Am vazut ca si cei care si-au luat Debica Navigator 2 M+S sunt multumiti.
*


jante scumpe si cauciucuri scumpe wink.gif
mai bine iati matador laugh.gif (glumesc)
radiozipp
se numeste Tigar si sunt de... kko... parerea mea... cauta si tu altceva... mai de firma ... si iti pot comfirma pe jantele de solenza cele stela pe 14 se potrivesc 185 60 14 nu iti recomand cu 55 pt ca vei atinge orice bordura.. eu chiar si acum ating.
slider2
QUOTE(radiozipp @ 6 Feb 2009, 17:10)
se numeste Tigar si sunt de... kko... parerea mea... cauta si tu altceva... mai de firma ... si iti pot comfirma pe jantele de solenza cele stela pe 14 se potrivesc 185 60 14 nu iti recomand cu 55 pt ca vei atinge orice bordura.. eu chiar si acum ating.
*


el vrea alte jante. ca sa pastrezi diametrul initial mi se pare ca trebuie pe 55.
crick
Salut! Pentru ca a sosit timpul sa ii schimb si eu "incaltarile", m-am gindit sa rezolv problema atingerii jantei de bordura prin inlocuirea cauciucului cu un "numar" mai mare la balon(175 in loc de 165,in ideea ca janta va fi mai in interior,deci va fi protejata).Intrebare: credeti ca voi avea probleme cu ITP-ul pentru doar un "numar" mai mare?(nu vreau sa recurg la solutii gen" pune alte cauciucuri cit mergi la itp", mai ales ca politia nu ma mai oprit de ani de zile)
cristio_79
Eu am avut probleme in toamna la ITP din cauza gumelor de 175. La absolut toate masinile care erau acolo verificau daca anvelopele au dimensiunile din carte si certificat.
catalin06
Ultima data cand am facut ITP -ul aveam cauciucuri Semperit 175/65 R13 si nu mi-a zis nimeni nimic ...

Ai fost la ITP cu cartea masinii ??? Eu ma duc doar cu talonul .
cristio_79
Depinde cand a fost acea "ultima data". Eu am facut spre sfarsitul lui octombrie 2008 la doua masini. Una din ele avea dimensiunile anvelopelor identice cu cele prevazute in carte, iar Solenza are de 175. Pana la urma am trecut fara sa schimb rotile.

Fara carte in original nici nu se uita la tine.
Iti trebuie urmatoarle documente:
- carte identitate in original;
- certificat inmatriculare in original;
- buletinul de identitate al persoanei care se prezinta cu masina;
- RCA valabil.
Onyx
eu pentru mai multa sigurantza pastrez si rotile vechi pe 13"
-si maine o sa sun la un magazin. Am gasit Firestone la 140ron si goodyear la 150ron 185/60 R14. Suspect de ieftin dar voi vedea maine , ca in week nu au program.
cristio_79
Sa te uiti unde sunt facute si ce data de fabricatie au. Unele sunt pe stoc de 3-4 ani si le vand mai ieftin sa scape de ele.
andr3y_yoo
QUOTE(cristio_79 @ 8 Feb 2009, 20:42)
Sa te uiti unde sunt facute si ce data de fabricatie au. Unele sunt pe stoc de 3-4 ani si le vand mai ieftin sa scape de ele.
*


si se auzeaza daca stau mult??
putrezesc sau ce?
nu , pe bune chiar nu stiu ce li se intampla daca stai 3-4 ani
Brambus
Pai ,isi pierde proprietatile si imbatraneste, pe romaneste se intareste cauciucul si nu mai are aderenta.
andr3y_yoo
QUOTE(Brambus @ 9 Feb 2009, 15:31)
Pai ,isi pierde proprietatile si imbatraneste, pe romaneste se intareste cauciucul si nu mai are aderenta.
*


aha am inteles, mersy
benkenobi
QUOTE(andr3y_yoo @ 9 Feb 2009, 16:00)
si se auzeaza daca stau mult??
putrezesc sau ce?
nu , pe bune chiar nu stiu ce li se intampla daca stai 3-4 ani
*


durata maxima de pastare in magazie, la temperatura scazuta si la intuneric este de 5 ani ( prescrisa de constructor) apoi le monteaza fiecare pe riscul lui.
bafta.
anvelope continental tinute 3,5 ani in depozit vandute de fabrica cu discount de 62%. oare de ce?
Onyx
am rezolvat.
gume noi debica navigator 185/60 R14 (150ron/buc) + jante tot noi =15mil biggrin.gif

*ink mai am de lucrat pe la ea biggrin.gif
slider2
arata destul de bine, felicitari.
andr3y_yoo
QUOTE(Onyx @ 9 Feb 2009, 18:49)
am rezolvat.
gume noi debica navigator 185/60 R14 (150ron/buc) + jante tot noi  =15mil biggrin.gif

*ink mai am de lucrat pe la ea biggrin.gif
*


arata bine
Felicitari !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.